Рецепта за хубаво домашно козе сирене

• M
    Искам да разбера как да правя хубаво козе сирене за продан . Аз и сега правя за собствени нужди но нещо не ми се получава както трябва някаде изглежда бъркам но незнам къде . Става ми на дупчици и скърца като гума . Ето резултата
  • Козето сирене тука винаги се е правило крайно ограничено, основно заради миризмата. Като излезе наредбата ше е трудно да се прави и продава сирене, освен при обеденине производители и продажби в магазини на сдруженията, защото сиренето правено в малки количество е трудоемко и скъпо. Вероято ще се наложат няколко типа рецепти, които ще зависят от района, млякото което се използва, климата и точно затова е хубаво да се знаят различните рецепти, които се използват. И ако първоаприлецът знае нещо, може да го сподели, а ако е производител е сред най-тъпите, защото и не чете. Точно в такива домашни рецепти може да се намери нещо интересно. Напр. аз ще пробвам с чедеризация да видя каква ще стане и дали намаленият рандеман ще си струва, естествено ако Веселякът я прави, а не бърка термините.
  • M
    Колеги, "хубаво сирене" е доста широко понятие. Всеки има различен вкус и предпочитание, а изказването на Виолета просто няма ровно, Мирко добре и го каза на тази градска маймуна. [pile]
  • S
    ot vsi4ko izpisano do tuka mai samo veselqka qde hubavo sirene e moeto mnenie
  • V
    Пич аз съм роден на първи април, но не се крия под този псевдоним, нещата който писах ги практикувам от десетина години, нито аз ,нито някой край мен е умрял от сиренето ми,нещата който ги пиша съм ги и чел в книгите!Препоръчвам ти Мирко поръчай си в нета на проф.Кожев "Кашкавал- Парени Сирена", с нея пращат и безплатно също и една малка книжка "Производство на млечни продукти в домашни условия" от същия автор!Чети експериментирай по малко и ще получиш чудесни резултати!
  • M
    A i ako si mislish 4e kraveto ne merishe jestoko se lajesh ako nqma higiena vsqko mlqko merishe az sam vijdal mn kravi omazani do ushite v la.na i mlqkoto ne moi da se qde merishe na obor otidi si kupi edna bani4ka i shte se uverish 4e kraveto sashto merise
  • M
    A az na teb shte ti dam druga recepta vzemi si shtipkata za prane v djob4eto otidi e edna koshara za kozi sled 1 mecec i nameri pra4a zashtipi si q na nosa hvani go zavarji go i mu nalapai ................. ako i na vkus e losho si zatvori zlonravnata usta i ne plui zloba . Kato ne mojesh da pomognesh na nqkogo ne mu pravi losho sa kazali horata .
  • Ето ти една рецепта за хубаво козе сирене: Взимаш една щипка за пране и си защипваш с нея носа.Така по време на ядене няма да имаш проблем с гадната миризма. А ако и на вкус е гадно то го изхвърли и си вземи краве сирене.
  • M
    Браво Иванов, безумно си прав, чак и мен ме изуми с този коментар. Отдавна в България всякакви хора , прочели или чули от някъде нещо и дават какво ли не съвети. Да не забравяме че все пак киселото мляко и бялото саломурено сирене си е лично наш патент и то е достигнало до нас през вековете от дедите ни които са го приготвяли без супер сложни технологии и специални помещения. Лошото е че от години ядем какви ли не боклуци с такива имена и вкуса на българина е променен за сметка на здравето му.Незнам какво лошо има в шуплите, при положение че едни от най скъпите западни сирена ги и мат та даже и мухал и са доста скъпи.Защо трябва отново да копираме нещо чуждо като пренебрегваме неправилно хубавото родно?
  • Мога да ви кажа че сте жалки и смешни на преработвателите в очите.... Голям смях ще падне след излизане на наредбата за директни продажби. ------------------- Тука ни била болката! ------------- Пич пък ти слагай малко закваска/кисело мляко/за да нямаш проблеми с "дупчиците". ------------ Ок кое мляко, бе, тиквеник? Нали ока после зарови сиренето в двора ще му поникне палма. Какво ще закваси с това мляко, купено от великите производители? Я го светни кое да използва, Данон или на дедовия. Една от закваските на бялото саламурено сирене е киселото мляко, но то се използва след пастьоризация и не е една лъжичка нито това, което се продава сега. Свърдят скъпите сирена и точно затова са скъпи. До там стигнахме, български производител на нещо си, носеща по неясни причини името сирене, да дава акъл.
  • Иванов моля не ставай и ти смешен. Стига си преписвал,каквото намериш в нета,защото в повечето случай си малко смешен.САБИ-хахаха.По тази тема си много БОС.Така че моля те замълчи.
  • Веселяк, Много не ти разбрах! Наистина 2-3 вида козе сирене се правят с чедеризация, но тук с нея правим само кашкавала. Може да се подкваси и на 31-32 градуса, лично аз не съм го правил, оптималната температура за бели саламурени сирена е 34-35 гр. при която коагулацията продъжава средно 50 мин. В интерес на истината не сме правили опити да я оставяме за по-дълго време, защото в даден момент е готова, но не вярвам ако я нарежеш половин час по-късно да има проблеми със "скърцане". С цедилото не знам какво точно правиш, защото за пръв път го чувам. Сиренината се реже със специални ножове/саби/ в мандрите, а вкъщи с каквото имаш и се прехвърля в тензух/от който са средите по буците/и на който вероятно викаш "цедило". Като се прехвърли в тензуха, поставен между сиренарски дъски/мият се с хлорен разтвор/ се завързва и затиска с тежест или преса. Там допълнително се отделя суроватка. След това в зависимост какво точно ще го правиш може да го режеш/преди това има тънкости/ и слагаш във вани или съд за осоляване или да го начупиш и да го сложиш в съд с форма, обикновенно цилиндър/от 110 мм. ПВЦ е най-евтино и удачно/ пробит да да изтича суроватката и го пресоваш с тежест или преса/. При тази технология се прави осоляване на самата сиренина, като се слага директно сол в нея. Ако сиренето се консумира прясно е редно да се пастьоризира, особено кравето, защото може да предаде болести, напр. туберкулоза. Стандарта в Ю.Америка е, че непастьаризирани сирена могат да се прадават само след 90 дни зреене, а тук въобще е забранено да се продават. За сирената е най-добра пастьоризацията на 65 гр. за 30 м., но тогава трябва да се слагат закваски и калциев дихлорид, като закваските за малки количества оскъпяват продукцията.
  • Ха-ха защо лъжете хлапето.Пак ще има "дупчици" пардон шупли,естествено. Защо си мислите че сте наясно как се прави сирене.Мога да ви кажа че сте жалки и смешни на преработвателите в очите.Между другото сирене без пастьоризация винаги,ама винаги ще смърди.Да не говорим за това че е забранена продажбата на такова лайно. Пич пък ти слагай малко закваска/кисело мляко/за да нямаш проблеми с "дупчиците". Голям смях ще падне след излизане на наредбата за директни продажби. ТЕ, ТОГАВА ЩЕ ИЗТРОВИМ БЪЛГАРИТЕ.
  • V
    Дрън,дрън всичките приказват мой човек, но само по малко целят истината!Първо никаква пастьоризация, най -хубавите френски и швеицарски сирена стават от не пастьоризирано мляко, второ млекото се подсирва при температура 31- 32 градуса, трябва малко да го охладиш след доенето не забравяй че температ на животните е 39 градуса, трето това скърцане на зъбите се получава от пре-чедеризация, млекото е подсирено много топло,държано е да се подсири много време,не повече от час и половина е нужно, после в това топло време,веднага след коагулацията\подсирването\ започва процесът чедеризация, просто много го бавиш!След час и половина го вадиш, прецеждаш го през цедилото,бам в пресата, там седи 10 минути, затиснато с тежест 2 пъти по голяма от тежеста на сиренето в нея, режеш и ОСОЛЯВАШ! Осоляването играе роля на забавител на по нататъшните процеси, бам от там веднага в хладилника,Горе долу до 2- 2.5 часа след слагането на маята бучките ти сирене да са в хладилника осолени, но не прекалявай и със солта,ако си и сложил и калциев двухлорид колкото мая, и при горните мерки ти гарантирам сирене без шупли и скърцане по зъбите
  • S
    ще споделя личния си опит.технологията ми може и да е грешна ,но правя сиерне ве4е 10 години.много е важно каква мая използваш.аз не подгрявам млякото,просто докато е още топло,току що издоено му слагам маята.правя го в домашни условия,така че нямам и специална стая със специална температура,но го слагам в наи хладната стая.не спирай да опитваш,никой не се е родил научен
  • Не си го осолил правилно и си го държал на топло. Млечнокиселата реакция не е протекла правилно и са се получили дупките. Дръж го в хладилника, може и без саламура, то си зрее и си подобравя вкуса. В бранша се казва - хлябът с дупки, сиренето без. Може и да го постьоризираш, става при 3 температури за различно време, но тогава не може само с мая. Козите сирена могат да се правят и като бяло саламурено, имат специфичен дъх и трябва да внимаваш да не падне косъм в млякото, че не може да смогнеш да купуваш тоалетна хартия. Естествено по разкази няма как да го направиш, но като излезе наредбата ще правя курсове.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Построяване на козарник

Здравейте, понеже увеличаваме капацитета на стопанството и ни е нужен вече голям обор с вс...

205 0

Колко мляко дава една коза като ббм

Nikolay: Миро , аз също обмислям този вариант , но съм в процес на развъждане на животните и засега...

530 1

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

672 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

274 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

956 2