06.09.2024
Определяне времето на поливките на селскостопанските култури
Както е известно, метеорологичните елементи (количеството на падналите валежи, температурата, относителната влажност на въздуха и вятъра) са променливи, движат се в широки граници
06.09.2024
Отглеждане на кръмно цвекло - особености
От сочните фуражни растения за нашата страна най-голямо значение има кръмното цвекло. Кръмното цвекло е особено добър фураж за млечните крави, свинете и младите животни.
06.09.2024
Люцернов листов хоботник - един от най-опасните неприятели по люцерната у нас
Люцерновият листов хоботник развива едно поколение годишно и зимува и като възрастно насекомо под растителните остатъци, буците пръст или в почвата в люцерновите площи.
06.09.2024
Еднопоясен гроздов молец - Еupoecilia ambiguella
Летежът на пеперудите от първо поколение започва през третото десетдневие на април и продължава до втората половина на юни.
06.09.2024
Беладона - красива жена
Народната медицина препоръчва беладоната (старо биле) при епилепсия, меланхолия, жълтеница, силна кашлица, хронични заболявания на очите, чревни и други заболявания.
05.09.2024
Червеногалова ябълкова листна въшка
Червеногаловата ябълкова листна въшка е сериозен неприятел, особено в районите и в насажденията, където не се води химична борба системно.
17.08.2024
Ръжда по сливата - в отделни години предизвиква значителни поражения
Ръждата по костилковите се явява най-често по сливите (поради което често се означава и като сливова ръжда), но се среща още и по бадема, кайсията и прасковата.
26.05.2024
Дъждуване - напояване чрез дъждуване
В сравнение с останалите начини на напояване дъждуването стои най-близо по полезен ефект до естествения дъжд, макар че не може да се сравнят напълно.
26.05.2024
Плевелите понижават добивите и качеството на продукцията
Плевели се наричат всички диви растения, които се развиват в обработваемите площи. Те пречат на правилното развитие и на отглеждането на културните растения
26.05.2024
Антракноза по малината - една от най-важните болести по малината
За някои райони на страната антракнозата по малината е една от най-важните болести по малината, но напада и къпината и особено сортовете с шипчета по стъблата.
26.05.2024
Овесът има по-големи изисквания към влагата
Грижите през вегетацията за овеса се свеждат обикновено до борба с плевелите, болестите и неприятелите. Срещу плевелите се използват същите хербициди както при пшеницата.
26.05.2024
Редуването на културите е задължително
За намаляване на добивите допринася още едностранчиво извличане на хранителните вещества, увеличаването на количеството на плевелите, болестите, неприятелите и др.
26.05.2024
Минимална обработка на почвата - методи
Традиционната система за обработка на почвата, която се прилага широко във всички страни с развито и механизирано земеделие, се характеризира с оран с лемежен плуг с отметателна дъска...
26.05.2024
Химични мерки за борба с болестите и неприятелите
Химичните мерки за борба с болестите и неприятелите се състоят в обеззаразяване на семената преди сеитбата и в пръскане или прашене на растенията през вегетацията.
26.05.2024
Борба с болестите и неприятелите - агротехнически мерки
Болестите и неприятелите всяка година нанасят щети на селскостопанските култури. В повечето случаи те са специализирани към определени култури или група култури и ако не се вземат мерки з
26.05.2024
Химична борба срещу плевелите - какво трябва да знаем
Преди всичко трябва правилно да се определят видът на хербицида, дозата и срокът на внасяне в зависимост от характера на заплевеляването и от устойчивостта на културата
26.05.2024
Предсеитбена обработка на почвата за пролетни култури
Когато предсеитбената обработка на почвата за пролетните култури не се извърши навреме и качествено, много от предимствата на основната обработка може да бъдат загубени.
26.05.2024
Обработка на почвата - основни задачи
Обработката на почвата е най-старото агротехническо мероприятие, свързано с възникването и развитието на земеделието. Въз основа на нея се изграждат по-късно всички останали мероприятия.
26.05.2024
Редуване на културите - защо трябва да го правим?
Установено е, че при продължително отглеждане на дадена култура на един и същ участък добивите намаляват. Причините за това са цял комплекс от фактори.
25.05.2024
Ягодово хоботниче - Anthonomus rubi Hrbst
Ягодовото хоботниче се среща на много места в страната, но плътността му е малка. Напада ягодата, малината и розата.
25.05.2024
Правилната агротехника на царевицата - гаранция за високи добиви
У нас царевицата се засява главно след пшеница и ечемик, които се смятат за добри нейни предшественици. Още по-подходящи са многогодишните и едногодишните бобови...
25.05.2024
Борба с почвената ерозия - агротехнически мероприятия
Агротехническите мероприятия имат голямо значение за предпазване на обработваемите земи от вредното действие на ерозията.
24.05.2024
Биологични особености на плевелите
Човекът със стопанската си дейност също съдейства за разпространяването на плевелите чрез посевния материал, органичните торове, движението на животните, напояването и др.
24.05.2024
Използване на етиленови филтри при транспорт на плодове и зеленчуци
Етиленовите филтри са предназначени за плодове и зеленчуци, които са етиленопроизводни или когато се транспортират заедно различни плодове в затворено пространство.
23.05.2024
Низане и сушене на тютюн
Набраните листа от ориенталския тютюн се нанизват на низи още същия ден. Низането на тютюна се извършва главно ръчно. Листата се пронизват през главния нерв със специални игли