
03.12.2023
Парагнилец
Парагнилецът е заразно заболяване на пчелното пило, предизвикано от спорообразуващ микроорганизъм. Боледуват незапечатаните и запечатаните ларви за пчели-работнички, за пчелни майки и търтеи.

03.12.2023
Обикновен малинов бръмбар
Със значителното увеличение на площите, засадени с малини у нас, в много райони, където тази култура е застъпена в по-голям размер, плътността на обикновения малинов бръмбар е чувствително повишена и той се превърна в икономически най-важния неприятел на тази култура.

03.12.2023
Торене на краставици
В нашата страна краставиците се отглеждат като ранна и късна полска култура. След ранната култура обикновенно се отглеждат зелен фасул или късно главесто зеле.

03.12.2023
Технология за отглеждане на кози
Млякото на козите е с високи диетични качества, има антиинфекциозни, антианемични и антихеморагични качества. Месото на козите е диетично, с най-висока цена на международния пазар.

03.12.2023
Хигиенно значение на качеството на фуражите за птиците
Проблемите за качеството на комбинираните фуражи са тясно свързани със здравеопазването и продуктивността на птиците.

03.12.2023
Холщайн-фризийско говедо
Холщайн-фризийската е най-едрата порода крави за мляко в света. Стандарта за живото тегло на пълновъзрастните Холщайн крави е 680-700 кг, на биците 1000-1100 кг,

03.12.2023
Как протича раждането (ожребването) при кобилите?
Раждането при кобилите протича сравнително бързо и лесно, като най-често е през нощта. Признаци за предстоящото раждане при кобилите са уголемяването на вимето и разхлабването на тазовите връзки, при което коренът на опашката изглежда като приповдигнат.

03.12.2023
Уплътнете междуредията в младите градини – така ще получите допълнителна продукция
Младите овощни дървета използват само част от площта на овощното насаждение. Това позволява в младите овощни градини да бъдат отглеждани и други култури, които да заемат неизползваната от овощните дървета площ.

02.12.2023
Първи осведомителен пролетен преглед на пчелните семейства
Първия осведомителен пролетен преглед на пчелните семейства може да се извърши дори към края на февруари в южните райони, а при благоприятно време и в останалите полски райони на страната.

02.12.2023
Орловски рисак - една от най-ценните породи коне
В Хреновският конезавод, изграден от граф Алексей Орлов, е създадена една от най-ценните породи коне - Орловски рисак.

02.12.2023
Сребристи зайци
Сребристите зайци се отнасят към групата зайци за месо и кожи. Те са създадени в бившия Съветски съюз чрез чистопородно развъждане и усъвършенстване на зайците от породата шампан.

02.12.2023
Твърдата пшеница по брой на разновидностите отстъпва само на меката
Твърдата пшеница се отличава от другите видове с високото си съдържание на белтъчини в зърното и особено с качеството на глутена, което я прави особено пригодна за макаронените изделия.

02.12.2023
Кокоше просо - сериозен конкурент на културните видове при усвояването на азота
Кокошето просо е едногодишен късен пролетен плевел. Има коленчато изкривено стъбло, разклонено от основата, високо до 80-100 cm.

02.12.2023
Лимец - еднозърнест и двузърнест
Културният еднозърнест лимец се отличава от дивите лимеци с по-широките си и по-дълги класове. Те са плътни, силно сплеснати, с тясна лицева и широка двуредна част.

02.12.2023
Кинг руби – безсеменен сорт грозде
Сортът Кинг руби е склонен към милерандаж. Лозите се нападат от оидиум и са слабо устойчиви па ниски зимни температури. Може да се отглежда върху плодородни топли почви при напояване.
02.12.2023
Родопско говедо - най-дребната порода говеда в Европа
Родопското говедо е порода пренесена в нашите земи от траките, които са се заселили в родопския масив. Развъдната област обхваща всички селища в Родопите.

02.12.2023
Пони
Понитата са своеобразна група породи коне с малък ръст (80-130 см). Според някои хиполози към тях спадат всички породи коне, които имат ръст под 140 см.

02.12.2023
Съхраняване на плодовете
Узряващите през пролетта и първата половина на лятото овощни плодове имат слаба съхраняема способност. При стайна температура летните ябълкови и крушови сортове се съхраняват около една седмица.

02.12.2023
Подготовка на посадъчния материал за производство на ранни картофи
Един от основните фактори за получаването на висококачествена и високодобивна продукция от ранни картофи е използването на здрав, чистосортов посадъчен материал.

02.12.2023
Торене на фъстъците
При нашите климатични условия фъстъците се отглеждат като поливна култура, са силно отзивчиви на торене и имат големи изисквания към хранителните вещества в почвата.

02.12.2023
Кой пчелен мед е по-хубав за консумация, течен или захаросан, изберете сами?
Много често пчелният мед се намира в познатото кристализирало състояние. Това се дължи на кристализирането на една от трите съдържащи се в меда захари - глюкозата.

02.12.2023
Внимателно избирайте кога да берете ябълките и крушите
Ябълките вече зреят, първи са Златна пармена, Джонатан, после е Червената превъзходна, а накрая Златната превъзходна. Берат се и есенните круши – Боскова масловка, Добра Луиза, а след тях са Харденпонтова масловка, Пас Красан, Попска...