Въпрос към пчеларите

• K
    Здравейте, имам няколко кошера но тази година капка мед не са събрали. Пчели има много, сложих магазините точно когато цъфтя акацията, зимата добре ги храних абе направих всичко както си му е реда обаче нищо. Да беше само единия кошер добре, обаче всичките са празни. Та въпроса ми е какъв може да е проблема и мога ли да го отстраня преди да е цъфнал слънчогледа, та поне от него да посъберът.
  • J
    i pri men do 10 dena niama6e i gram ama ela gi vij sega,cafna slancogleda i magazinite vece sa palni.nikoga ne biah vijdal tolkova med.prosto diado gospd ako dade niama problem,a pri tvoya slucay niama med v prirodata pri vas,ako ima pcelite ne se 6eguvat a palniat bez problem,uspeh
  • Колега, каквото и да правиш, ако в природата няма приток на нектар, няма да има и мед в кошерите.Няма от къде да се вземе! Има и такива години. Всичко е както трябва - силни кошери, слънце, дъжд, разстенията цъфтят едно след друго, а мед няма.Божа работа!
  • K
    Мерси за съвета, ще го пробвам. А съм сигурен че проблема не е в майките защото все пак са 5 кошера, ако проблема беше там нямаше всички да са трагични, поне един щеше да е добре.
  • Щом казваш, че причината не е в майките, добре.Макар, че в 99 % от случаите като твоя майките са калпави или стари. За да извадиш някакъв мед мога да те посъветвам следното: В плодника остави само 8 пити.От двете им страни постави по една преградна дъска.Така повече пчели ще се качат в магазина. Той си остава на 10 или 12 рамки.Не знам какъв ти е кошера. Така се подобрява и вентилацията в кошера и се ускорява сгъстяването на нектара, което увеличава добивите с 30%.Успех!
  • K
    Не е от майките, кошерите са в семейството от много време и досега не са имали проблем. Пчели си има не са слаби семействата, и то са си пчели не търтеи.
  • Щом не си извадил мед значи кошерите не са достатъчно силни. Силния кошер (5 до 10 kg пчели) винаги събира мед.А ако майките ти са купени от т.н. майкопроизводители работата е ясна. Тях ги интересува да произведат повече майки, а качеството им е никакво. Тази година вече си я изпуснал. Ако искаш догодина да извадиш мед, то веднага предизвикай тиха смяна на майките. В книжките пише как става.
  • Щом не си извадил мед значи кошерите не са достатъчно силни. Силния кошер (5 до 10 kg пчели) винаги събира мед.А ако майките ти са купени от т.н. майкопроизводители работата е ясна. Тях ги интересува да произведат повече майки, а качеството им е никакво. Тази година вече си я изпуснал. Ако искаш догодина да извадиш мед, то веднага предизвикай тиха смяна на майките. В книжките пише как става.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Имам едно въпросче

alex93: izvinqvam se za latinicata prosto nqmam kirilica! Kolega kato cqlo nqma znachenie dali sh...

587 4

Използване на йод

Здравейте! Бих се радвал ако всеки сподели мнението си за иползването на йод как, кога и...

616 0

млад пчелар

Защо пчелите неизкат да приемат маиката . ? Благодаря предварително

1224 0

Mлад пчелар - въпрос относно маточник

Mkostov: Здравей, Маточник не се опложда. Пчелната майка, която се излюпва от маточника се опло...

15506 3

Грижа за отвотките

пчелни маики ми трябват бихтелими казали откаде да си намера

1429 0