Късно ли е за торене на пшеница и ечемик?

• I
    здравеите колеги , късно ли е вече за торене на пшеницата и ечемика . смятах да торя по 25кг на декар но ми казват че нямало да има ефект да я хвърля всичката.съветват ме 12кг на декар не повече.
  • A
    Най-новите продукти в Европа, а вече и във България за торене заедно със сеитбата на есенници или рапица са торовете "Микро ПМХ" или " Микростар СР ". Представляват микрогранулирани торове с размер на микрогранулата между 0,5 до 1 милиметра. ВНАСЯТ СЕ В ДОЗА ОТ 2 ДО 4 кг НА ДЕКАР единствено със сеитбата и ефекта им идва от това че стотици гранули от тора / един милион гранули в килограм тор / са в пряк контакт със семената. Микрогранулата е силно хигроскопична, лесно разтворима, фосфорът в тора е във водоразтворима и в лесноусвоима за растението форма. Фосфора от другите торове / ТСП, ДАП, НПК / не е в контакт със семето при сеитба. Фосфора от другите торове е далеч от растението, не се усвоява при леко кисели или леко алкални почви защото в единия сличай е фиксиран от желязото а в другия на калция. В гранулата на « МИКРО ПМХ « и « Микростар СР» има ко-формулант който елиминира тези фиксации на желязото и калция в различните случаи на леко алкална или кисела почва. Фосфора, който в тора е 40% / има и вариант с 50% / започва да се усвоява още с появата на микроскопичните коренчета на кълна, които подхранва и за няколко седмици превръща в мощна коренова система осигуряваща на младото растение един много бърз старт и много по силно братене. По този начин на внасяне не се подхранват плевели, както при площното разхвърляне. Не се губи енергия да се пренасят, разхвърлят и закопават хиляди тонове тор. За 1000 дка. са нужни не повече от 4 тона. Тези торове се внасят със специални апликатори, които фирмата вносител на тора доставя и монтира на фермерите БЕЗПЛАТНО. Въпреки че технологияте е иновативна и сега навлиза цената на ДЕКАР е с 20% по- ниска от площното разхвърляне на диамониев фосфат, ТСП, НП или НПК. За повече въпроси тел: 0889/ 499-132 Или на e-mail : [email protected] Изгледайте това филмче, за да видите ефекта при царевица : http://youtu.be/N1ozlvNbU78
  • D
    Утре започваме да торим ряпицата.
  • S
    Аз успях да наторя 300 дка към 10 март,днес 23.03 за пръв път можах да вляза пак и ще опукам около 400, живот и здраве утре ще приключа последните 300. Дозата е 38 кг/дка. Най-добрата схема е 10 кг есенно подхранване и 28 кг - след 25 февруари.Тази година обаче поради неспирната киша не се справихме с теоретичните срокове. Никога досега вече 10 година като частници не сме торили толкова късно.Все сме успявали до края на февруари. Надявам се отражението на закъснението върху добива да е минимално.
  • I
    Действително колкото отиваш към края на март, толкова дозата която може да усвои посева става по-малка. Все още можеш да хвърлиш да 25 кг. При третирането с хербицидите добави по 300 г/дка димитровградска амониева селитра, защото основното ти торене няма да е в усвоима форма след като посева излезе от покой, а това ще е съвсем скоро и ще е гладен. На амониевата селитра ще и трябва време за да проникне в дълбочина. Използвай димитровградска амониева , защото девненската се освобождава по-бавно и е подходяща за зимно торене.
  • G
    az dnes svarshih yspeh
  • M
    Зависи,какъв е предшественика и каква е структурата и запасеността на почвата.Ако грахта преобладава може и да не я ториш с амониевата.Иначе десетина кг.е достатъчно.
  • N
    Светльо по 10/12кг амониева ще и дойде добре на овесено граховата смеска .
  • N
    Колеги аз в момента хвърлям по 20кг.в началото на декември ги подхраних със 15кг.и това ще е.
  • M
    А колко тор се слага на овесено-грахова смеска?
  • D
    Ако не си торил досега,хвърляй торта.Други години сме торили в края март ,нищо не им пречи на посевите.
  • S
    Аз също имам подобен въпрос.сях ечемик на 6 декември,в момента е едва поникнал н2-3 листа,казаха ми да го торя след като брати,ното ще бъде вече Април месец.ще има ли ефект тогава

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

течен азотен тор /uan при слънчоглед и пшеница

колеги споделете технология за внасяне на уан при слънчоглед и пшеница. може ли в 5-6 двой...

1234 0

Торене с карбамид

lupo_93: Темата я има във форума

2914 2

Торене на слънчоглед след сеитба

htz180limited: Колеги,някой влизал ли е да тори с торачката слънчоглед след сеитба,с амониева?Има ли изо...

5201 7

Торене на слънчоглед 2016 - технология

DTT13: Аз използвам следната технология: При сейба 15-17кг.Yara Mila Complex с торовнасяне на се...

3893 2