За пчелите и хората - ще се откажете ли от третиране с пестициди?

• S
    В началото на тази година кошерите в България са били 530 000,но в момента са по-малко от 300 000.Една от причините за масовия мор е пръскането с пестициди.rnrnМоля,колегите земеделци споделете позицията си относно забраната на Европа на препарати от групата на неоникотиноидните и неутралната позиция на нашата страна по въпроса!Бихте ли се отказали от третиране с пестициди в полза на природата?Замисляли ли сте се,че ако нещо не е наред за пчелите,значи не е наред за цялата ни жизнена среда?rn
  • H
    Ако не мислим за бъдещето на пчелите, то тогава ние не мислим и за нашето бъдеще.
  • I
    Утре ни предстой пръскане на 2000 дкра рапица, цъфтежа е на 50 процента това беше преди 2 дена. Сега ще трябва да ги затворя от днес вечерта защото арендатора ще започне от 6 сутринта и да почна да се моля всичко да мине нормално. Колега baraban4oskt миналата година пчелите ми бяха изтровени по същото време, загубите ми възлизаха на 10000 за един едър арендатор не са много но за мен са. Тази година бройката на семействата ми е по голяма така че и загубите ще са по големи ако се случи. Нали се сещаш че ако пак ми се изтровят пчелите всичко заминава на кино и ще се откажа. Може ли всяка година все едно и също и да треперим над кошерите си аз лично не съм спал от седмица! Влязoхме в положение на арендатора и той иска да извади продукция, да не кажете че пчеларите си гледат само техния интерес въпреки че ясно е написано в наредба номер 15 в период на цъфтеж е забранено пръскането. Но и сам се съгласи няма как да се държа затворени с дни тези кошери това не са крави да им напълниш храна и сено и да не ги мислиш. Губи се логиката но не от страна на пчеларите. Виждате ли какъв е резултата обикновено http://news7.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B0/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8/%D0%9C%D0%B0%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81%D0%BC%D1%8A%D1%80%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B8-%D0%B2-%D0%94%D0%BE%D0%B1%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%BE_l.n_i.61092_c.35.html#.Uz-ugaLd4tw В повечето случай ние сме потърпевшите ... Осъзнайте значението на пчелите и тяхната роля в опрашването и покачването на добивите ви благодарение на тях и ще си стиснем ръцете!
  • T
    За тема започната преди една година - един съдържателен отговор, съдържащ се в едно изречение "Та имам в предвид, че трябва да сме си взаимополезни, да има информираност и съобразяване с някои неща и от двете страни."
  • M
    baraban4oskt, проблема според мене не идва от обеззаразяването на семената слънчоглед, а при пръскането на рапицата да речем, в цъфтеж. И не толкова от препарата, а от времето кога ще се пръска. Ако се пръска информирано рано сутрин или привечер, когато няма пчели по рапицата според мен не е такъв проблем, защото дори и пчелите да идат след това на нея ще им мирише на отрова и няма да кацат. Но ако се пръска не информирано по обедните часове или когато вече пчелите са я налетяли и отровата падне директно върху пчелата, ето от това идва проблема. В най- добрия случай пчелата няма да стигне до кошера и ще измрат само летящите пчели. Пчеларя ще махне откритото пило, за да може вътре кошерните пчели да хранят само закритото, ще ги позасили със меден сироп и семейството ще се запази, нищо, че ще изгуби годината. Но в момента, в който летящата пчела прекрачи кошера тя носи върху себе си друга чужда миризма, вътрекошерните пчели не я разпознават като своя и я убиват. И така с всяка една летяща умира и по една вътре в кошера и се изгубва семейството. Може и да греша, но според мен това е основния проблем. Ще ти дам пример- ние практикуваме подвижно пчеларство, миналата година пчелите ни бяха буквално на 200 метра от рапицата, информираха ни, даже започнаха пръскането не в 9 както бяха предвидили, а в 6 сутринта със самолетче за да може да ги затворим рано сутринта, преди да вземат да излизат. Напръскаха първо блоковете покрай пчелите, защото сещаш се, че неможем да ги държим затворени много дълго време. До 10 преди обед бяха готови и ги отворихме- нямахме нито едно умряло семейство. Ако обаче не ни бяха информирали и ние не бяхме затворили пчелите може би щяхме да ги изгубим. Та имам в предвид, че трябва да сме си взаимополезни, да има информираност и съобразяване с някои неща и от двете страни.
  • P
    Последно като бях по Добруджа, едни хубави, прекрасно обработени, просторни ниви... Обаче никва друга живинка не видях, освен културата - ни тревичка, ни буболечка, ни птичка, нищо...
  • B
    Да ,всичко е много хубаво.Ние сме невежите и тъпи "колеги" ,които ви се месят и се изказват за неща ,за които нямат абсолютно никаква представа.Вие не искате аз да ви уча как да си гледате пчелите.Е същото се отнася и по обратният ред.Вие и представа си нямате от действието на тези препарати и от факта ,че няма как при обеззаразяване на семето слънчоглед следи от препарата да останат чак до цъфтене.Вие не искате да ви се месят и да ви учат ,а реално правите точно това - месите се много сериозно в един друг бранш ,от който идея си нямате.Някъде се губи логиката.
  • M
    Колега Ianev, абсолютно подкрепям мнението ти. Неможе "колеги" като по- горните двама да се изказват за неща, за които нямат абсолютно никаква представа, най- малкото защото изглеждат адски глупаво. Да не говорим за тона, който е абсолютно недопустим и неприемлив. Аман от такива... Слава богу, че по нашия край няма такива "земеделци" като вас и арендаторите ни също са съвестни, предупреждават и се съобразяват кога пръскат.
  • I
    Good не се изказвай за работи от който си нямаш ни най малка представа. Въобще си много некомпетентен по въпроса!. Бягат от кошерите заради акарите. А с захарта подхранваме рано на пролет за развитие на пчелното семейство и края на лятото по същата причина да се зазимят с повече пчели. Сложат ли се магазините (мястото където пчелите слагат меда който взимаме) захар не се дава. Аман от некомпетентни заради такива мнения като твоето всеки път трябва да изнасяме лекции на клиентите! Изказвай се само в областта която ти е позната а не в материя от която си нямаш ни най малка идея! Същото важи и за колегата под твоето мнение! Ние знаем как да си гледаме пчелите господа както вие знаете кога да засеете или орете. Нищо не ви коства да пръскате вечер както орете вечер. Нашите арендатори са съвестни и пръскаха вечер в 18:30 ... Ще ми говорите за подхранване, захар, кошери и т.н. Не ни учете как да си гледаме пчелите а се научете на толерантност. Не е тайна че доста от вас даже и не предупреждават когато се пръска! Между другото обясни на колегите в Добрич който загубиха 1200 кошера миналата седмица и ги събираха с кофите че проблема им е с захарта! Там обаче арендатора си е свършил работата но кметския наместник не е предупредил никой!
  • B
    неоникотиноидите се ползват все още в доста страни.Не са ви виновни те ,че ви измират пчелите - УЖ... Ако си ги бяхте подхранили миналата тежка зима можеше и да не стане така ,но е по-лесно да се лепне вината на други.Колегата над мен ви го е казал.Спокойно драги ,вие ,че сте ограничени и недай си боже и вярвате в теорията ви ,че ние сме виновни за пчелите , препарати ще си се вкарват от други страни и пак ще се пръска.По същият начин ,по който от десетки години се пръска.Както и двамата колеги в първата страница на темата са казали - от години се пръска и се е пръскало с много по-тежки препарати ,Иванов правилно е написал - как до цъфтенето ще останат следи от тея препарати? Сериозно ли вярвате ,че това ви "уж убива" пчелите.Как пък от две години насам взеха да действат не знам... Айде със здраве и като ходите драги пчелари до Турция да донесете малко Мачо Междувременно делата на Байер и Синджета вървят и ще осъдят много скоро ЕК и отново ще се разрешат. Тогава ви съветвам да кажете ,че ЧКЧ ви трепят пчелите - и на нас добро ще направите.
  • G
    пчелите пак апят като за последно,може би са побъркват и бягат от кошера щото ги тъпчерте с фалшива евтина захар,която е пълна с забранени вещества.Ама нали ще има мед кво ви дреме бухаите захар и квот таквос,пак пчелите да мрът
  • S
    За неверието може да се впуснем в спор.Винаги съм предпочитал билкови медикаменти,произведени от растения,виреещи на нашите географски ширини.Само,че да гадая ли,че го има този препарат?Къде Ви е рекламата и мениджмънта?Лесно е да направиш анализ на скептицизма български,но е трудно да предложиш продукта си и да го направиш конкурентно способен.Ей,не пропускаме в този сайт да се клъвнем кой е по-невежа и посредствен!Не така,бе хора!Нека сме по-конструктивни и да си помагаме!След дългата реч,вземете ни представете продукта-не не хулете!
  • B
    В началото на тази година кошерите в България са били 530 000,но в момента са по-малко от 300 000.Една от причините за масовия мор е пръскането с пестициди.rnrnМоля,колегите земеделци споделете позицията си относно забраната на Европа на препарати от групата на неоникотиноидните и неутралната позиция на нашата страна по въпроса!Бихте ли се отказали от третиране с пестициди в полза на природата?Замисляли ли сте се,че ако нещо не е наред за пчелите,значи не е наред за цялата ни жизнена среда?rn И затова има решение на въпроса. Ние, българите сме страшно закостеняли и невярваме на нашите нови разработки.Ние сме патентовали и произвеждаме продукт на билкова основа чиято основна цел е засилване на имунната система на пчелите Ако имате интерес може да Ви информирам подробно. Продукта продаваме в Канада и нашите клиенти са много доволни. Може би както е върви, образно казано, утре ще го купуваме от канадска фирма и то само защото не вярваме на нашите разработки и сме готови да купуваме всякакви антибиотици и лекарствени препарати с които унищожаваме пчелите.
  • I
    Проблема не е в житото и ечимика който се пръска. А в това че се пръска рапицата по време на цъфтеж и как да си затвориш пчелите за 3 дена това да не е да си вържеш кучето. Незнам с какво е пръскате рапицата но не се минава покрай пчелите, страшно агресивни стават още от врата те почват прецъфти ли всичко е нормално. Има доста сигнали за пръскане по време на цъфтеж, наскоро колега писа както си е проверявал кошерите изведнъж тишина и гледа как му умират пчели пред ходовете. Недейте така си мислете че пчеларите сме едни печалбари и не милеем за пчелите си. Ние сме заедно с тях и в студа и в жегата. Ценете нашия труд как и този на пчелите както цените вашия. За един ден едно пчелно семейство опрашва 3 милион цвята сами може да сметнете ползата от пчелите...... Както се казва взаимно сме си изгодни и вие получавате по големи добиви и ние се радваме на здрави и силни пчели
  • S
    Това вече е нещо разумно!Благодаря-жетвар!Има и здравомислещи хора!
  • J
    да но зърното също е много важно за изхранването на хората както и пчелите , не можем без тях това е ясно ако не ползваме препарати за РЗ това щее е пагубно производителите на препарати трябва да модернизират производството си. И да има някъкъв контрол за не разрешените препарати / китайски внесени от ТР/ Но едвали само в това е причината за пчелите не ми се вярва.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Идеи за защита на кошерите

Трифон: Преди време четох за един кошер , който беше снабден със защитна система. Май го представи...

222 1

Какви са изискванията за пчелин?

Здравко: Здравей! Тук можеш да прочетеш полезна информация - https://www.naas.government.bg/bg/...

339 1

Полезно ли е подхранването със захарен сироп през пролетта?

Mitko: Зависи от много неща. Например в моя район си трябва. Даже не чакам да дойде пролетта. Зап...

455 3

Осиротяло семейство

OSZ: Ако е станало търтовка ще има търтеево пило.... Аз бих ги смесил като ги напръскам с разре...

234 2

Имам едно въпросче

alex93: izvinqvam se za latinicata prosto nqmam kirilica! Kolega kato cqlo nqma znachenie dali sh...

696 4