Новият закон за ветеринарно-медицинската дейност

• S
    Колеги,споделете становище за новият закон и мислите ли,че ще претърпи корекции.Дали ще се извършва повсеместна и регулярна профилактика и по какъв начин ще бъдат задължени недобросъвестните фермери да я прилагат?
  • R
    И?Нали вие-ветеринарните специалисти и ние-фермерите трябва да работим за избягване на безумията на БАБХ?
  • D
    Сега пък тръгнаха да ни проверяват дали имаме медикаменти във фермите.Това защо?Обяснете ми,ветеринарни специалисти!Моля ви!Това че са тръгнали да проверяват по фермите за лекарства от БАБХ ако не е във връзка с миналата преди седмица мисия на ЕК,означава че контролните органи са започнали да спазват Закона за ветеринарната дейност. В Закона изрично се забранява на фермерите да прилагат вет.препарати с карентен срок самостоятелно ако нямат ветеринарно образувание и лекарствата не са изписани с рецепта за конкретно животно и срок на приложение.Последната идиотия измислена от БАБХ след като мина тази мисия по фермите е -млякото от животните лекувани с шприцове или други средства с карентен период да не се излива в траншеи в земята ,а да се вика екарисажна кола и да се предава на нея млякото с бутилки Мисията изобщо не се е притеснила от факта че от края на април фермите са без надзор от практикуващи вет.лекари и стопаните не са сключили договори с тях както го изисква Закона.А най-големия абсурд е че 80% от фермите ги няма в Закона съгласно чл.137а-това са ферми регистрирани по Наредба 44 и чл 137б-притежаващи единични бройки само за лична консумация.Извън тази категория са всички кравеферми/дори първа група/,козаферми и овцеферми които ПРОДАВАТ МЛЯКО но не са регистрирани като животновъдни обекти с бяла и черна зона,стаи за портиер,за почивка на персонала,дезинфекционна площадка за камиони,трупосъбирателен пункт с фризер и т.н.Закона в момента е неработещ и не се спазва най-вече от БАБХ/контролния орган/,фермерите/защото няма кой да ги информира/ и с най-малко участие от практикуващите вет.лекари.
  • R
    И това какво значи-оставаме без профилактика?Абсурдно.Дали това безумие ще спре?Противопоставят ри ветеринарни лекари срещу фермери-фразата"фермерите ще щтракат с пръсти",мисля го показва?Кой има интерес от всичко това?Хайде ветеринари да прочетем вашето становище!!!
  • C
    В момента кашата е пълна-предложената схема за частните ветеринарни лекари е следната: Доктора идва във фермата да взема кръвни проби/за бруцелоза примерно/,взема пробите,транспортира ги в лабораторията,плаща на лабораторията за обработката на пробите,получава резултатите,въвежда ги в системата,изписва всички документи и започва да чака чиновниците от БАБХ и ДФЗ да го проверят и да му върнат парите,които е похарчил в лабораторията плюс парите за вземане на кръвната проба/което си е реалната печалба/.И кво се получава-доктора-бенефициент и ДФЗ го гласи както си иска,фермерите щракат с пръсти и не плащат нищо,даже и пари не превъртат,пичовете с лабораториите пък съвсем ги няма в схемата-не се разправят с ДФЗ и са спокойни. Е,да питам аз-кой е тоя луд ветеринар,дето ще набутва едни хиляди левове разход за издръжката си и най-вече за лабораториитеи после ще ходи да пали свещи някой да му върне парите...Това по-големи данъци,регистрации по ДДС,декларации всеки месец,кой го интересува,освен потърпевшите
  • R
    Дано си прав,Мирчев за контрола,защото имам определени притеснения,относно профилактиката при животните,а на всички е ясно,че това може да доведе до сериозни проблеми.Мисля,че ветеринарните власти не винаги имат физическата възможност да контролират изцяло продукцията,която излиза от фермите и дворовете на стопаните и все се опасявам,че ще се намерят вратички за пропускане на изследвания за бурцелоза,левкоза,туберкулоза,а да вметнем,че е опасно и за хората. Да вярно е,че протести на ветеринарни лекари имаше,но ми се струва,че законът си е все така радикален за дребните фермери.За идентификационните марки-няма да говорим,че там кашата е много гореща и трудна за сърбане.Аз вече се паря.... КАШАТА Е ОЩЕ ПО-ГОЛЯМА!!!КОНТРОЛ-НЯМА!!!!
  • R
    Да обсъдим абсурдите на новите изисквания към фермери и ветеринарни лекари.Следя изявленията на д-р Гришина и ме обхваща все по-голяма паника,че никой не е на ясно какво точно прави!А вие,колеги?Сега пък тръгнаха да ни проверяват дали имаме медикаменти във фермите.Това защо?Обяснете ми,ветеринарни специалисти!Моля ви!
  • D
    Стойността на средствата за официална идентификация и разходите за идентифициране на животните се предоставят като държавна помощ чрез Държавен фонд „Земеделие“." (Нова ал.10 в изцяло променения с пар.30 от публикувания днес Закон за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, член 51 от ЗВД.) Ама на кого ще ги изплаща-на фермерите или на ветеринарните лекари? § 190. (1) Предоставянето на държавна помощ по чл. 46г, ал. 2 и чл. 51, ал. 11 се прилага след постановяване на положително решение от Европейската комисия за съвместимост с правилата в областта на държавните помощи. Предоставянето на държавна помощ не се допуска до датата на положителното решение на Европейската комисия. (2) До постановяване на положително решение от Европейската комисия по ал. 1 разходите по чл. 46г, ал. 1, стойността на средствата и разходите по чл. 51, ал. 10 се финансират със средства от републиканския бюджет, разчетени по бюджета на БАБХ.-konkretno na pitaneto-beneficienti/tezi koito polu4awat parite/sa edinstweno FERMERITE.ako zaplatite u6ni marki i postawqneto im,sled towa i wkarwane w informacionnata sistema na weterinaren lekar s kojto ste sklu4ili dogowor-tezi pari 6te se wazstanowqt ot DFZ
  • S
    Стойността на средствата за официална идентификация и разходите за идентифициране на животните се предоставят като държавна помощ чрез Държавен фонд „Земеделие“." (Нова ал.10 в изцяло променения с пар.30 от публикувания днес Закон за изменение и допълнение на Закона за ветеринарномедицинската дейност, член 51 от ЗВД.) Ама на кого ще ги изплаща-на фермерите или на ветеринарните лекари?
  • C
    На МЗХ,респективно БАБХ им е през ...мда...за единичните крави,дребни преживни и прочее...Тоест никой няма да може да застави въпросните собственици да си обявяват животните и те да бъдат включени в профилактичните програми: ,,Чл. 137б. (1) В обектите, в които се отглеждат животни само за лични нужди, профилактиката, лечението и диагностиката на болестите по животните и изпълнението на мерките по държавната профилактична програма и по програмите за надзор и ликвидиране на болести по животните се извършват от регистрирани ветеринарни лекари, сключили договор със собственика на животните. (2) За договорите по ал. 1 се прилагат изискванията на чл. 137а." член 137 а си знаете за кои ферми е! Молете се плащанията за ДПП да бъдат поети от ДФ Земеделие!
  • S
    Благодаря!
  • D
    Как ще се обединя с фермери,като в диаметър от километри от мен няма други животновъди,освен шепа старци с по 2-3 козички и овчички?След този закон и те ще капитулират.Само ентусиазъм не стига...Притеснително за мен е как ще принудят недобросъвестния фермер да се грижи за профилактиката на животните си-това не е упоменато никъде. http://www.babh.government.bg/bg/legislation-bg-laws.html Закон за ветеринарномедицинската дейност- чл.130,131 и 132
  • S
    Как ще се обединя с фермери,като в диаметър от километри от мен няма други животновъди,освен шепа старци с по 2-3 козички и овчички?След този закон и те ще капитулират.Само ентусиазъм не стига...Притеснително за мен е как ще принудят недобросъвестния фермер да се грижи за профилактиката на животните си-това не е упоменато никъде.
  • A
    При сегашната система относно задължителните мероприятия по държавната профилактична програма във всеки един ветеринарен участък има монопол - няма избор. Което доведе до парадоксални ситуации, правоспособен ветеринарен лекар да няма право да обслужва животни в собствената си ферма (по отношение на задължителните мероприятия по ДПП). Новата възможност да се открива ветеринарномедицинско заведение в самия животновъден обект е важна не само за големите ферми - пример - вече има възможност десетина дребни фермери да се споразумеят и да открият такъв обект на територия на някой от тях - и после да му назначат управител (който трябва да има най-малко три годишен клиничен стаж като ветеринарен лекар - това ограничение за трите години уж щеше да отпадне по първоначалните текст на проектозакона, а вместо това се появи тази думичка "клиничен", която досега липсваше - и не е много ясно какво ще значи "клиничен стаж"), като ако са недоволни - във всеки един момент могат да го сменят. Впрочем, това важи и за цитирания по-горе случай, когато правоспособен ветеринарен лекар има собствена ферма - вече той ще може да открие ветеринарномедицински обект в собствената си ферма и чрез него да обслужва и други фермери, докато досега това беше невъзможно - за да практикува, освен фермата си, трябваше да си направи и (поне) кабинет на съвсем друго място.
  • S
    Андрей,ние и сега си избираме лекуващия специалист.Никой твой колега не ми е отказал съдействие.А за ветеринарно-медицински обект във фермата не мога и да си мечтая-с какво ще му плащам на лекаря?
  • I
    В България никой закон не е довел до добро за който и да е. Каквото и да е прието е за да се смучат пари и установят правила при които министерството решава кой работи и кой не. Типичното зарибяване винаги и без изключение е: Ти(Пенчо, Стоян, Ахмед) си по-добър от другите, вършиш си работата както трябав и като приемем този закон конкурентите ти няма да могат да го изпълняват, а ти ще удариш кьаравото". Пенчо и другите хвърлят капа, а и не им трябва, защото следващия момент им режат главите до кръста.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

210 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

289 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

136 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

283 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

697 0