Кой с какъв тор ще тори на пролет есенниците

• M
    Започвам тази тема на разговор , защото чета много материали и всеки от тях различно съветва. Предлагат ми различни видове азотни торове на различни марки. Някой ме съветват да взимам азотни торове с инхибитори други да си слагам обикновенна амониева селитра или карбамид в снега.Затова искам да попитам и вие какво мислите да правите.rn Ще се радвам се получи хубава дискусия !rnrnПоздрави !rnСлавков
  • N
    Колеги искам да питам за Нагро -органичен нанобио тор .Ако някой има опит да сподели .Толкова ли е добър колкото пише в рекламата.
  • V
    Искате ли по висок добив?С доказаното качество на птичата тор www.ecoreltd.com производство на органична тор насипно за листно подхранване и гранула за основно торене.тел. 0884799337 ПРЕДИМСТВА НА ПРОДУКТА - минералните торове,както и композитните се усвояват от растенията с 30-40 процента т.е. при съдържание на полезни елементи(N , Ph, Ka) 20 % ше се усвоят не повече от 7-8%,а в съшото време предлагания от нас продукт се усвоява от растенията 100 %.Действието на минералните торове е краткосрочно,действието на нашия продукт е дългосрочно.При използването на минерални торове се образуват химични съединия , които са вредни,а понякога и опасни за здравето на човека.При нашия тор няма този проблем
  • V
    wwwecoreltd.com organi4na tor e nai dobroto reshenie predlagase na granuli i nasipno za listno podhranvane regolira kiseli po4vi i ednovremenno i stimulira razteja na resteniiata
  • A
    Най-новите продукти в Европа, а вече и във България за торене заедно със сеитбата на есенници или рапица са торовете "Микро ПМХ" или " Микростар СР ". Представляват микрогранулирани торове с размер на микрогранулата между 0,5 до 1 милиметра. ВНАСЯТ СЕ В ДОЗА ОТ 2 ДО 4 кг НА ДЕКАР единствено със сеитбата и ефекта им идва от това че стотици гранули от тора / един милион гранули в килограм тор / са в пряк контакт със семената. Микрогранулата е силно хигроскопична, лесно разтворима, фосфорът в тора е във водоразтворима и в лесноусвоима за растението форма. Фосфора от другите торове / ТСП, ДАП, НПК / не е в контакт със семето при сеитба. Фосфора от другите торове е далеч от растението, не се усвоява при леко кисели или леко алкални почви защото в единия сличай е фиксиран от желязото а в другия на калция. В гранулата на « МИКРО ПМХ « и « Микростар СР» има ко-формулант който елиминира тези фиксации на желязото и калция в различните случаи на леко алкална или кисела почва. Фосфора, който в тора е 40% / има и вариант с 50% / започва да се усвоява още с появата на микроскопичните коренчета на кълна, които подхранва и за няколко седмици превръща в мощна коренова система осигуряваща на младото растение един много бърз старт и много по силно братене. По този начин на внасяне не се подхранват плевели, както при площното разхвърляне. Не се губи енергия да се пренасят, разхвърлят и закопават хиляди тонове тор. За 1000 дка. са нужни не повече от 4 тона. Тези торове се внасят със специални апликатори, които фирмата вносител на тора доставя и монтира на фермерите БЕЗПЛАТНО. Въпреки че технологияте е иновативна и сега навлиза цената на ДЕКАР е с 20% по- ниска от площното разхвърляне на диамониев фосфат, ТСП, НП или НПК. За повече въпроси тел: 0889/ 499-132 Или на e-mail : [email protected] Изгледайте това филмче, за да видите ефекта при царевица : http://youtu.be/N1ozlvNbU78
  • N
    За формирането на 100 кг зърно сътветната биомаса пшеницата извлича : 2,5-3,5 кг. Азот ; 1 – 1,5 кг P₂O₅ и от 2,5 до 3 кг К₂О. Сами си правете извода , кой какво ще внася колеги общо взето аз съм на мнението ,като останалите колеги азотната норма в началото още преди сеитбата в високи дози е изключително безмислено .Аз лично внасям 10 кг амониев нитрат на дка или реално 3 кг азот още 1-2 седмици преди сеитбата , както и троен суперфосфат и калиев сулфат инкорпорирано с подготовката на почвата като дискувам тъй като както знаете кореновата система на пшеницата е плитко разположена и внасянето чрез оран над 15 см не би довела до доволен резултат тъй като калиевите и фосфорните торове са изключително трудно подвижни елементи в почвения профил за разлика от азота. След това януари март е удачно да се влезе с карбамид още 10 кг /дка и вече 3-то внасяне много рано напролет с цел един форсиращ старт на буйния растеж на вегетативната маса. За да може фосфорът , както и калият да се усвой по-лесно не трябва да се забравя и третирането с растежни регулатори. След , като тези всички основни и елементарни задачи се изпълнят остава третирането с хербицид и фунгицид .Лично аз не обичам да внасям течен тор с хербицида .Първо не ми харесва смесването на двата типа препарати и втори ,както горе колегите са споменали ,за да има реално един добър ефект от едно третиране с листен тор найстина трябва да има листна маса иначе пръскаме на вятъра.Именно тогава ,когато листната маса се натрупа е времето , когато аз лично влизам с течния тор и фунгицида.Течните торове се усвояват 20 пъти по-бързо от тези внесени в почвата било то минерални или органични от течните торове най-бързо се усвоява азотът и калият именно благодарение на това може да се преодолее от-части някакъв калиев недостиг , но аз лично съм скептично настроен макар и това че нашите почви не са бедни на калии , че ако внасянето на калият е слабо или въобще пропуснато , което е груба грешка би се преодоляло . Течните торове отчаст ще дадът ефект ,но този ефект ще е достатъчен да се форсира самия посев и да се преодолеят стресовите фактори от третирането с останалите препарати от там ,след преминаването на стреса и третирането с напредналото развитие ,както и третирането с растежния регулатор културата успешно ще може да усвоява хранителните елементи внесени под формата на органични или минерални торове и така по-време на изкласяване , когато е най-голямо усвояването на хранителните елементи от растенията те успешно ще могат да усвоят от почвата хранителните вещества , тъй като тяхната физиология и растеж на листна маса от там натрупване на хранителни елементи чрез фотосинтеза и растеж на кореновата система ще подобрят и улеснят усвояването на фосфора и калият от почвата . И да не забравяме на последно място колеги третиранията с листни торове трябва да са рано сутринта ,когато устицата по листа са отворени и тора се усвоява по ефективно ,когато именно температурите не са огнетяващо високи и влажността на въздуха е висока ,нямаме едно бързо изпарение на препарата ,контакът е по-дълъг ,няма опасност от пригори да не се забравя и употребата на прилепители. Не бих си позволил да коментриам какъв тип тор ползвам поради слабият ми опит ,а и не желая да рекламирам просто ми е смешно как торовете чудо аджеба дават 70 кг добив отгоре ..... това за мен са провокативни и несправедливи нечестни твърдения с цел маркетинг , дано не обидя някой търговски представител Но спор няма листните торове са едно незаменимо агротехническо мероприятие приложени в правилното време в правилните концентрации с правилните хранителни елементи , те водят до подобряването на физиологията на растенията и чак тогава до усвояването на хранителните елемнти само , ако сте ги внасяли и от там до високия добив , но да твърдиш ,че един листен тор повишава добива , а не самата запасеност на почвата е неправилно и некоректно. Всички знаем , с какво се хранят растенията колеги , а именно отговорът е кореновата система. Без наличието на правилен почвен ,анализ и правилно комбинирано торене , а не гадната практика за едностранно азотно торене е правилният избор желая ви успешни добиви !!!.
  • S
    Напълно подкрепям мнението на колегата Mdriver! Листното подхранване си дава положителния ефект ,но да се очакват високи добиви без други торове ,не става.
  • M
    Най-новите и възможно най-добрите продукти в момента на пазара за листно подхранване на есенниците през пролетта се казват " Ласт Н" , " Грийн Н", " Сазолен" или "Сазолен НПК". Тези продукти нямат нищо общо с Лактофолите или другите течни торове. Всеки един от тези продукти напълно може да замени едно подхранване с някой азотен тор. Предимствата им пред останалите са много: - Азота в тях е във форма на МЕТИЛЕН УРЕЯ това е формата на азот с най-висок коефицент на усвояване през листата. - МЕТИЛЕН УРЕЯТА Е БАВНО ОСВОБОЖДАВАЩ СЕ АЗОТ който храни растението в продължение на 5 седмици. - Много нисък солен индекс на тора, това означава много мек продукт, който за сметка на другите листни торове НЕ прави пригори в посева. – Не се изпарява, отмива - НЕ СЪДЪРЖА НИТРАТИ / важно за зеленчукарите/. Ти недей си хвърляй карбамид , амониев нитрат , НПК или САС пък чакай добиви само на листния тор
  • M
    а какво мислите за амониева-димитровград при парвото култивиране за сеидбата на слънчоглед . Мисля да хвърля по 20кг /дка. не сам засаждал слънчоглед до сега и незнам дали сам прав споделете мнение. Колега по-добре е да използваш тази тор при окопаването на слънчогледа , когато вече е поникнал при 3-та 4-та двойка листа !
  • I
    В България има един проблем - липсата на влага. Закъснялото развитие през есента довежда до факта, че повечето растения не са подготвени за зимата и след нея и умират или не се развиват достаточно за на пролет. А през май отново няма влага. Всичко това води до лоша реколта. Ние предлагаме на нашите клиенти обработка на семената преди засаждане с нашия препарат "Литовит" - 50 гр. на тон семена.След това, когато растенията имат 2-3 листа, правим първи пръскане на листа. Помагаме за развитието на кореновата система, подобрява имунитета. Пази от тежки температурни промени. Растенията абсорбират по добре основните торове. Всички тези мерки позволяват на растението да се подготви за зимата и пролетните променящи температури. Ако по различни причини не сте имали време да напръскате през есента, тогава го направете с първите топли дни на пролетта. Това е особено важно за рапица. Той най - често замръзва в началото на пролетта, при смяна на температурните амплитуди.
  • T
    Здравейте, Какъв план трябва да си направя за торене на есениците?Всмисал от каде трябва да почна не ли е правилно първо да се почне от най-късно засятите блокове по обратния ред на сеитбата? Каква трябва да е дебелината на снежната покривка за да е най-изгодно торенето с карбамит?
  • N
    При положение,че пшеницата се нуждае от 2,1-2,3 кг азот за 100 кг добив и при едно средно реколтиране от 500 кг/дка не съм сигурен как тези кг азот могат да се набавят през листата. И не принизявайте продуктите на лебозол с тези на лактофол...разликата е огромна... Поздрави и успех на всички!
  • D
    Колега, как точно тези торове успяват да заменят пролетното подхранване с азот? Ако може малко пояснения!
  • V
    Най-новите и възможно най-добрите продукти в момента на пазара за листно подхранване на есенниците през пролетта се казват " Ласт Н" , " Грийн Н", " Сазолен" или "Сазолен НПК". Тези продукти нямат нищо общо с Лактофолите или другите течни торове. Всеки един от тези продукти напълно може да замени едно подхранване с някой азотен тор. Предимствата им пред останалите са много: - Азота в тях е във форма на МЕТИЛЕН УРЕЯ това е формата на азот с най-висок коефицент на усвояване през листата. - МЕТИЛЕН УРЕЯТА Е БАВНО ОСВОБОЖДАВАЩ СЕ АЗОТ който храни растението в продължение на 5 седмици. - Много нисък солен индекс на тора, това означава много мек продукт, който за сметка на другите листни торове НЕ прави пригори в посева. – Не се изпарява, отмива - НЕ СЪДЪРЖА НИТРАТИ / важно за зеленчукарите/.
  • P
    Аз ще ги пруска листно с едни водоразтворими, които миналата година вдигнаха добива с 70 кг на дка. Много сме доволни в сравнение с лактофилите и лебозолите или вече не знам кво ли не изпробвахме! ДАЙ НИ ИМЕТО ДЕ СПОДЕЛИ ГО
  • A
    Аз ще ги пруска листно с едни водоразтворими, които миналата година вдигнаха добива с 70 кг на дка. Много сме доволни в сравнение с лактофилите и лебозолите или вече не знам кво ли не изпробвахме!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

течен азотен тор /uan при слънчоглед и пшеница

колеги споделете технология за внасяне на уан при слънчоглед и пшеница. може ли в 5-6 двой...

1233 0

Торене с карбамид

lupo_93: Темата я има във форума

2896 2

Торене на слънчоглед след сеитба

htz180limited: Колеги,някой влизал ли е да тори с торачката слънчоглед след сеитба,с амониева?Има ли изо...

5191 7

Торене на слънчоглед 2016 - технология

DTT13: Аз използвам следната технология: При сейба 15-17кг.Yara Mila Complex с торовнасяне на се...

3888 2