Ето, къде потъват парите от субсидиите...Има ли и по вашите райони, такива случай?(вестник ,,Струма,,)

• B
    Десетки хиляди лв. държавна субсидия източени с надписани животни и фалшиви подписи \r\nОценете тази статия\r\n\r\n\r\n73 – годишният Аргил Манчев – Левски от село Каменица, баща и дядо на благоевградски полицаи: Попаднах случайно на схемата, след като разбрах, че по документи в кошарата ми блеят 5 пъти повече от бравите, за които се грижа \r\n\r\nИкономическа полиция в Благоевград разплита една от най-мащабните афери за източване на субсидии за животновъдството в района н общ. Струмяни, където само за ден в 2 села са открити 9 души, с чиито подправени подписи са присвоени хиляди левове. В момента тече усилен разпит на потърпевшите, готови са графилогичните експертизи , които доказват, че некой друг ги е разписал, а всеки момент ще започне и ревизиране на всички одобрени молби за отпуснати субсидии, които при насрещна проверка трябва да установят равни ли са цифрите върху тях с главите добитък, които блеят в кошарите на селяните.\r\n\r\nНа измамната схема случайно попада един от опарените \" 73-годишният Аргил Глигоров Манчев от с. Каменица. Миналата година той е по друга работа в община Струмяни, когато млада служителка, негова позната, го придърпва в коридора и притеснено му казва: \" Бай Аргиле, знам, че нямаш много животни, ама виж на компютъра какви цифри излизат срещу твоето име, ще идва скоро проверка по къщите на животновъдите, гледай да си оправиш нещата, защото може да пострадаш\".\r\n\r\nАз от компютри хич не отбирам, ама колкото за толкова\r\n\r\nможах да видя, че срещу моето име има записани 52 брави - по 26 кози и овце, които уж съм гледал през 2011 г., разказа пред \"Струма\" бай Аргил. Хванах се за главата: Бре, как 52, бе, аз ли не знам, че имам само 5 кози и 5 овчици, плюс 2 прасета и 2-3 дка лозя и ябълки. Викам на момичето: \"Невъзможно, грешка някаква е станала\". Тя отговаря \"Хич не е грешка, някой ти ги е надписал и е взел парите, които държавата отпуска за гледане на животни. И сега като дойдат да те проверяват, ще искат да им покажеш не 12, а 52 брави\".\r\n\r\nТака се притесних, че вдигнах кръвното, не знам как се прибрах на село. Мисля си: На мен всички ми викат Левски, щото съм запален левскар, ръкувал съм се и с Бойко Борисов, и с Георги Първанов, дежурства съм давал навремето с КАТ, ами ако сега ме прекръстят на нещо далавераджииско, как ще го преживея\" Да не говорим, че синът и внукът работят в полицията в Благоевград, ами ако и на тях някакво петно им лепна\"Притиснат от компютърните цифри и силно уплашен някой да не го помисли за мошеник, човекът предприема собствено разследване. За работен офис използва селската кръчма, където на по една ракийка съселяните му развързват езика. Така става ясно, че по същия начин, макар и само на документи, \"мощни\" животновъди са станали съселяните му Радка Шопова, Радка Стоянова, Янка Гълъбова и др. Разузнаването отвежда дядо Аргил и до съседното с. Крушица, където към групата на опарените се присъединяват още Горица Георгиева, Васил Николов Иванов, вече покойният Златко Богоев, Стефан Филипов, та дори и 90-годишната баба Султана Тасева, която ходи сгъната като ченгел и не може да се обслужва без чужда помощ, но пък за сметка на това в документите за субсидии присъства като горда собственичка на 50 брави, за които лично е получила държавната субсидия.\r\n\r\nОттам започнах сам да си търся Правата по институциите, продължава разказа си бойкият пенсионер Аргил Манчев. Написах 5 молби до бившия кмет Валентин Чили- ков. Отговори ми да се обърна към ветеринарната служба. Там ме питаха дали съм продавал животни. Казах им: Ни съм продавал, ни съм ку­пувал. Оттам отидох при шефа на областното земеделие Кирил Укев. Вика ми \"Не ме занимавай с глупости\". Шефката на Поземлената комисия тук Елена Калоянова казва \"Аз нищо не знам\". Е, питам аз, кой знае\"\r\n\r\nРазбирам, че някой е подал от мое име молба за държавна субсидия на животни, кои\r\n\r\nто не притежавам, и ме е разписал. Не разбирам обаче как е получил парите - нали за това нещо трябват лична карта и пълномощно\"\r\n\r\nБез да обвинява никого конкретно, според Манчев проверяващите от полицията трябва да разпитат по-обстойно за далаверата бившия кмет на Каменица Никола Николов, Йордан Георгиев и Методи фидински.\r\n\r\nНе знам как това може да се случи, коментира вчера по телефона К. Укев, когото открихме на командировка в Петрич. Според процедурата кандидатите за държавна субсидия трябва да я стартират с посещение в Районната ветеринарномедицинска служба, където да декларират животните и инспекторите да им сложат уникални ушни марки. Вторият етап е електронен - от Областна служба \"Земеделие и гори\" и общинските служби по места чрез електронния регистър извличаме информацията за броя животни на един стопанин и след сравняване с цифрите в молбите на животновъдите се определя размерът на субсидията, която се плаща от Министерството на земеделието и храните, уточни Укев.\r\n\r\nТази година за 1 овца и 1 коза се получава годишна субсидия от 41 лв., говедото държавата подпомага с 200 лв., бивола - с 350 лв., а кравата - със 70 лв.\r\n\r\nПри това положение само в случая на бай Аргил, на когото са надписани 42 глави добитък, някой е получил неправомерно 1722 лв.\r\n\r\nОкончателните сметки са в ръцете на Икономическа полиция -Благоевград. По непот- върдена информация до момента в община Струмяни по този начин са източени над 120 000 лв. Проверката обаче е още в началото си.\r\n\r\n Вестник \"Струма\"
  • J
  • G
    подходящите "хора" на подходящата длъжност и ето на...........няма значение колко е тъпа схемата .Дядото ако не е разбрал случайно ,не се знае колко време ще вземат субсидии...
  • Z
    СХЕМАТА Е ТЪПА И ПРОСТА. НАПРЕГНИ СЕ МАЛКО
  • V
    нещо не е логично в тази новина . от 3 години двск , сега бабх се водят на отчет всички дребни и едри животни и всяко от тях е с уникален номер на ухото . за такава далавера трябва човек от местното бабх , защото при заявяването информацията за притежаваните животни се тегли през интернет от централния сървър на бабх .
  • Z
    гърците ги хванаха с надуваемите маслини а при нас надуваеми овце и кози. ама на тех не им дреме
  • Z
    ТЕ ТОВА Е ТЕМА ЗА МИЛИОНИИИИИ

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

K

Кога мога да изкореня стара овощна градина?

Искам да изкореня стара овощна градина от сливи и на мястото да създам нова от череши.Тъй...

178 0
D

Млад земеделски производител

Някой знае ли кога ще изплащат субсидиите на младите земеделски производители? Според граф...

306 0
C

Обвързано подпомагане

Т: За сега пълно мълчание.Юоже би графика няма да бъде спазен.

334 1
А

Подпомагане за сини сливи

Р: Ами коя слива ,ако не синя,може би сливата на Мата Хари ще подпомагат.

419 1
B

Българско Сиво Говедо и Сиво искърско говедо

Здравейте имам няколко въпроса и ако някой знае ще съм благодарен да сподели информация. О...

316 0