Какво да правя след като на ярето му се поду цялата лява буза

• D
    здравейте тези дни на едно от яретата се поду цялата лява буза подутината е с големина на юмрук и за момента е много твърда. Искам съвет от вас а не от лекаря защото веднъж вече му се доверих и магарето умря :Д [:slap:]
  • D
    Благодаря ти много... страшно много,а ако е удобно смятам да пусна в стадото тези дни 3 други женски ярета на по 15-25 дни трябва ли да ги ваксинирам сега или по нататък.
  • C
    Абцес-почти категорично-не се мотай,а прави каквото съм написал...Не го чакай да се пробие сам,че ще се отвори дупка,дето трудно зараства.Ще излезе гной-ако те е гнус,теб или държача на ярето,по добре викай доктора...Ако ще го правиш сам-пак повтарям-ръкавици,пазиш си очите,гнойта да не попада в обора-стафилококите имат навика да остават по околните предмети и изключително лесно проникват през драскотини,убождания и прочее...А какви дерматити предизвикват стафилококите по вимето...отвратителна история
  • D
    здрасти понеже от като писах темата не получих някакъв смислен отговор като твоя мина доста време и от миналата седмица до сега в подутината се забелязва омекване и от върха надолу е започнало да потъмнява до черно и меко а отстрани е все така твърдо. Благодаря ти за изчерпателният отговор и със нетърпение ще чакам за следващ такъв за да знам тази събота как да постъпя Благодаря ти още веднъж и все пак се радвам че прескочи принципа си и писа какво да направя
  • V
  • C
    Най-вероятно е абцес.Не пишете глупости като ,,мъртва кост"... Хематом е малко вероятно.Актиномикоза не ми се е случвало да виждам при ярета.Бях се клел да не давам съвети за хирургически интервенции,които да се правят от стопаните,ама айде... 1.Отваряш устата на ярето и притискаш здраво подутината-гледаш дали отвътре срещу абцеса ще излезе гной.Оглеждаш добре устната кухина за ранички и търсиш забити осили или чужди тела.Ако има-изваждаш ги с пинсет,промиваш устната кухина с 0,1% разтвор на калиев перманганат,а самата раничка намазваш с йодасепт примерно. Ако няма нищо отвътре-вземаш една игла за вземане на кръв от крави-стария модел-те са дебели и са с голям отвор и я забиваш СМЕЛО в най-изпъкналата част на отока.Оставяш я да стърчи от тъканта и притискаш отстрани.Ако е абцес-през иглата ще излезе гной,ако е хематом-бистра течност.Ако не излезе гной-вадиш иглата и поглеждаш отпред в отвора-ако е абцес ще има гной.Ако има гной си слагаш гумени ръкавици за еднократна употреба,вземаш островърх скалпел,увиваш острието с памук,така,че да стърчи само един см. от върха/ако нямаш скалпел-използваш много добре наточено при върха ножче/ и правиш ВЕРТИКАЛЕН разрез през най изпъкналата част на отока.Ако е абцес-веднага ще излезе гной.Навиваш памук на една пластмасова сламка,топваш го в йод от аптеката и буквално изстъргваш кухината отвътре.Това го повтаряш няколко пъти,всеки път с нов тампон,докато спре да излиза гной.Повтаряш операцията веднъж дневно и мисля ,че ще си решил проблема за 5-6 дни. А,да-може с ножичка преди интервенцията да застрижеш космите от бузата-там,където ще режеш.И това изпълнение го прави извън обора.Пази си очите да не попадне гной в тях... А колегата с палеца да си го завре...мда-нацвъкал е с този палец всички теми [angry]
  • D
    Мерси Марин дори и само с палец
  • M
  • D
    ??? Малко по подробно ако може ? такова нещо съм виждал и преди и е минавало със спукване нещо като мъртва кост или прочие поне така ми казаха че се пукало и минава ??
  • S
    Додунчев,след като не си ваксинирал майката -заколи си ярето!!!Ваксината е КОГЛАВАКС и е петвалентна.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Колко мляко дава една коза като ббм

От известно време мисля дали да не си купя малко кози да спра да работя за хората а да раб...

156 0

Кaкви сa цените нa млякото в моментa и кои облaсти?

Здрaвейте колеги, кaкви сa цените нa суровото мляко и в кои облaсти, зa Ямбол и окръгa ?

441 0

Окозване

Здравко: Препоръчвам ти на 3-ия ден да започнеш да й даваш по-малко храна от обичайното. Нека това...

176 1

Печели ли се от кози

Kolega!: Колега, моят съвет e бегай от козите. Не е просто стока да се гледат. Отглеждането е специ...

658 2

Моля за съвет

т: Не го прави, по добре проси в София, ще си по-добре, поне ще си на печалба. В момента в к...

795 2