Какво да правя след като на ярето му се поду цялата лява буза

• D
    здравейте тези дни на едно от яретата се поду цялата лява буза подутината е с големина на юмрук и за момента е много твърда. Искам съвет от вас а не от лекаря защото веднъж вече му се доверих и магарето умря :Д [:slap:]
  • D
    Благодаря ти много... страшно много,а ако е удобно смятам да пусна в стадото тези дни 3 други женски ярета на по 15-25 дни трябва ли да ги ваксинирам сега или по нататък.
  • C
    Абцес-почти категорично-не се мотай,а прави каквото съм написал...Не го чакай да се пробие сам,че ще се отвори дупка,дето трудно зараства.Ще излезе гной-ако те е гнус,теб или държача на ярето,по добре викай доктора...Ако ще го правиш сам-пак повтарям-ръкавици,пазиш си очите,гнойта да не попада в обора-стафилококите имат навика да остават по околните предмети и изключително лесно проникват през драскотини,убождания и прочее...А какви дерматити предизвикват стафилококите по вимето...отвратителна история
  • D
    здрасти понеже от като писах темата не получих някакъв смислен отговор като твоя мина доста време и от миналата седмица до сега в подутината се забелязва омекване и от върха надолу е започнало да потъмнява до черно и меко а отстрани е все така твърдо. Благодаря ти за изчерпателният отговор и със нетърпение ще чакам за следващ такъв за да знам тази събота как да постъпя Благодаря ти още веднъж и все пак се радвам че прескочи принципа си и писа какво да направя
  • V
  • C
    Най-вероятно е абцес.Не пишете глупости като ,,мъртва кост"... Хематом е малко вероятно.Актиномикоза не ми се е случвало да виждам при ярета.Бях се клел да не давам съвети за хирургически интервенции,които да се правят от стопаните,ама айде... 1.Отваряш устата на ярето и притискаш здраво подутината-гледаш дали отвътре срещу абцеса ще излезе гной.Оглеждаш добре устната кухина за ранички и търсиш забити осили или чужди тела.Ако има-изваждаш ги с пинсет,промиваш устната кухина с 0,1% разтвор на калиев перманганат,а самата раничка намазваш с йодасепт примерно. Ако няма нищо отвътре-вземаш една игла за вземане на кръв от крави-стария модел-те са дебели и са с голям отвор и я забиваш СМЕЛО в най-изпъкналата част на отока.Оставяш я да стърчи от тъканта и притискаш отстрани.Ако е абцес-през иглата ще излезе гной,ако е хематом-бистра течност.Ако не излезе гной-вадиш иглата и поглеждаш отпред в отвора-ако е абцес ще има гной.Ако има гной си слагаш гумени ръкавици за еднократна употреба,вземаш островърх скалпел,увиваш острието с памук,така,че да стърчи само един см. от върха/ако нямаш скалпел-използваш много добре наточено при върха ножче/ и правиш ВЕРТИКАЛЕН разрез през най изпъкналата част на отока.Ако е абцес-веднага ще излезе гной.Навиваш памук на една пластмасова сламка,топваш го в йод от аптеката и буквално изстъргваш кухината отвътре.Това го повтаряш няколко пъти,всеки път с нов тампон,докато спре да излиза гной.Повтаряш операцията веднъж дневно и мисля ,че ще си решил проблема за 5-6 дни. А,да-може с ножичка преди интервенцията да застрижеш космите от бузата-там,където ще режеш.И това изпълнение го прави извън обора.Пази си очите да не попадне гной в тях... А колегата с палеца да си го завре...мда-нацвъкал е с този палец всички теми [angry]
  • D
    Мерси Марин дори и само с палец
  • M
  • D
    ??? Малко по подробно ако може ? такова нещо съм виждал и преди и е минавало със спукване нещо като мъртва кост или прочие поне така ми казаха че се пукало и минава ??
  • S
    Додунчев,след като не си ваксинирал майката -заколи си ярето!!!Ваксината е КОГЛАВАКС и е петвалентна.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта