Имат ли животновъдите нужните знания за отрасъла?

• A
    голяма час от животновъдите нямат нужните знания и затова отрасала е на това положение
  • Скъпи колега,миналата седмица минаха проверките за потвърждаване броя на говедата във фермите.Интересно,че никой не сподели как е минало при него.Сега краварите съвсем не спят,а тръпнат в очакване на 1 декември,когато надяват се,ще получат някаква помощ.
  • A
    краварите са заспали [:girl:] и за това няма протести
  • M
    Блонд д`Акитен Тази порода е създадена в югозападна Франция, в долината GARONNE, част от Пиренейските планини- район Аквитания(Aquitain). Тялото е удължено,закръглено и дълбоко, бутовете са много добре замускулени.При някои индивиди се наблюдават преразвити мускули(кулинари).Кравите са с височина средно 150см. и тежат 800 - 1100кг., биците 160см височина и тегло 1300 - 1500кг.Световният рекорд по кланичен рандеман от 70% принадлежи на Блонд д`Акитен.Породата е с отлични угоителни качества. Животните се изкупуват на една от най-високите цени на европейския пазар. Отглежда се главно в равнините и хълмистите райони. За високия темп на нарастване на продуктивните показатели в сравнение с останалите месодайни породи в Европа роля е изиграло изкуственото осеменяване, което се практикува при над 50% от кравите. Животните са едри, относително къснозрели и растат интензивно до 24-26 месечна възраст.Благодарение на големия таз кравите са известни лесните раждания въпреки тяхното едро телосложение. Трудните отелвания достигат едва 4%, независимо от високото тегло на приплодите до 46 кг. Животните са с дълъг срок на стопанско използване - около 80% от кравите се отелват 6-7 пъти.През последните години в много европейски страни Блонд д`Акитен е най-предпочитаната порода за промишленото кръстосване с крави от Черношарената и Кафявата порода. Телетата-кръстоски превъзхождат по угоителни и кланнични качества кръстоските на млечните крави с другите месодайни породи (Шароле, Лимузин, Херефорд, Симентал). Информацията е от Зооферма и вярвам че ще е полезна за много колеги.
  • P
    Istina e 4e ima goliam efekt ot 4eteneto na specializirana literatura, no tova ne e dostata4no. Nie fermerite i na6ite semeistva triabva da proumeem, 4e tozi biznes e izcialo semeen! Ne moje da se raz4ita za vsiaka operacia v stopanstvoto na naemen resurs. Veterinarnata ni sistema e totalno obarkana, da ne kaja 4e izob6to lipsva! Darjavnata politika ne e obarnata kam fermerite! No darjavnicite sme gi izbirali nie i nie sme faktora koito triabva da gi naso4va i da se bori uporito i gramotno za za6titata, prosperiteta i razvitieto na slskoto stopanstvo!
  • M
    На времето след отелване на кравата слагах 2-3 свещички в матката/докато не се е затворил цервикса / и нямах сериозни проблеми със заплождането.Проблемите се появяваха от бичета на други собственици кагато животните ходеха на паша.Ендометрити и така на татък.С жълто тяло не съм имал проблем но една крава имаше възпаление на яйцепровода и неможа да се оправи. И аз съм осеменявал под протекция с успех около 70%.Харесвам го този метод.Въпреки всичко проблемите на незаплождането са адски много и затова трябва да се подхожда индивидуално към всяка крава.
  • A
    под протекция преди или след осеменяване в матката се впръсква разтвор на антибиотик.варианти има много ето един:2ч преди осеменяване в матката се впръсква 500 000 ед.пеницилин и 1 гр.стрептомицин разтворени в 30-40 мл.7%-ов р-р на глюкоза с температура 38С пишете и по темата за акъла на фермера
  • N
    Kolega, Razbiram 4e ima6 pravo da pravi6 tova izkazvane za podgotovkata i znaniqta na jivotnovadite za6toto qvno ti ima6 takiva. Absolutno sam saglasen i s tova koeto pravi6 otnosno zaplojdane na kravite. Tuk oba4e az si mislq 4e ne vseki fermer moje i trqbva naprimer da nameri qi4nika ta kamo li da razgrani4i jalto tqlo ot folikul ili kisti. Tuk veterinarite imat da igraqt rolq no ne znam do kolko sa sklonni da ogramotqvat fermerite pone za osnovnite ne6ta i manipulacii. Tezi programi za koito az pi6a tuk se prilagat ot samite fermeri. Tova za koeto az pi6a moje da go priloji vseki i ne e tolkova slojno kolkoto izglejda Hubavoto na tazi diskusiq 4e moje da se obmenq opit Radi pi6e 4e slujbite za saveti v zemedelieto pravqt seminari po razli4ni temi.Az mislq 4e na tqh trqbva da kanqt i hora kato tebe da spodelqt opit.Ti bi li oti6al? V poslednata si belejka pi6e6 4e pri povtorki zaplojda6 pod protekciq .Kavkvo ima6 predvid.
  • A
    за навременното разгонване и заплождане 1-во кравата трябва да е охранена отс след отелване ползвам ендометрокс 2бр при повторки заплождам под протекция за сега снай голям ефект.за разгонване при малко крави със слаби яйчници накипнат ечемик и сол ситна 80 100гр на ден след седмица се разгонват.а на тези с жълто тяло го пукам с ръка,по някога откривам кисти също премахвам.ползвълсъм спирали с не толкова голям успех.най срещания проблем е възпаление на матката и от там и навременното разгонване
  • R
    За микроелементи в храната добавям дикалциев фосфат. Тази доза от селен и мед депо как я получава кравата?
  • nai evtiniq i efektiven na4in e promivka s oxytetracyclin na ptah. ako kravata e rodila normalno nqma zadarjana placenta i dava dobro mlqko ne bih se trevojil. na okolo den 25 bih proveril vaginalno i ako o6te ima malko izte4eniq promivka sled o6te 10dni trqbva da e ok. ako ima zadarjana placenta izte4eniq /mirizlivi/ se deistva nezabavno.promivka s muskulen antibiotik sa6to oxytetracyclin i vit B. Ima 2 mikroelementa selen i med koito sa mnogo vajni pri reprodukciqta.edna doza godi6no s depo deistvie var6i rabota
  • R
    Николай благодаря ти за отговора. В това което съм написал няма грешка, гледам в рекламния материал на който са посочени тези схеми същото е. Страницата на Ceva аз не мога да ползвам защото не знам езика. В българската на www.cevabg.com няма обяснение.Но това няма значение защото лекторите бяха млади момчета и си личеше че нямат практика. В това което си ми написал виждам нещо ново за мен, което не зная. Имам крави които наближават 50 дни от отелването и ще приложа тази схема. Имам въпрос, за еднократното осеменяване си посочил 16 часа, ако приложа двукратно на колко часа да са те? Втори въпрос, каква профилактика прилагаш след отелването на кравата, за да се изчисти ако има замърсявания след отелването за да е чиста кравата към 50 ден? Благодаря.
  • N
    Zdrasti kolega, Kato 4eta tova koeto si mi izpratil mislq 4e ili gre6no si mi opisal parvata faza i ne dotam izdarjana vtora ili pri cqloto mi uvajenie kam veterinarnata profesiq tuk ima nekompetentnost. Az rabotq s preparati na Pfizer i Intervet no vlqzoh v saita na CEVA i napravih spravka za produktite im. alfabedyl e PG ili prostaglandin aktivno ve6testvo.predizvikva luteoliza ili razru6avane na jaltoto tqlo. ovarelin e GNRH ili gonadotropin.stimulira ovulaciqta. Tova e generalna shema po koqto se raboti po sveta s preparatite s koito razpolaga6 ili s drugi analozi na drugi firmi. 50 dni sled otelvaneto -alfabedyl/PG/ 12 dni po kasno-alfabedil/PG/ 12 dni po kasno-ovarelin/GNRH/ 7 dni po kasno-alfabedyl/PG/ 56 4asa po kasno-ovarelin/GNRH/ 16 4asa po kasno zadaljitelno osemenqvane po vsqko edno vreme kogato ima razgonenost se osemenqva. celta e nai kasno na den 83 vsqka krava da bade osemenena dori i tezi koito sa bili necikli4ni/anoestrus/. Tova koeto ti opisah v parvata belejka e za tezi spirali s progesteron/imeto na CEVA za tqh e prid/ i te se izpolzvat kato kraina mqrka sled 100 dni sled otelvaneto ili kogato trqbva golqma grupa ot jivotni da se zaplodqt po edno vreme. Ne znam koi ti osemenqva kravite no tam eventualno moje da bade drugiq problem.
  • M
    Колега, аз кравите не съм броил нито овцете в България, ще отговоря на въпросати с въпрос,въпреки че такива отговори най не обичам да давам.Ти знаеш ли колко е договорено с Европа в България да се отглежда едър и дребен рогат добитак?Като научиш цифрата ще "паднеш" от това колко е ниска.Ясно ми е че навремето продоктивността е била ниска и това се е комперсирало с бройката, но и при висока продуктивност/която в България не е на нужното ниво/,бройката е толкова ниска че ще се разчита на внос-за жалост. [:slap:]
  • R
    Приятелю благодаря, че се включваш в разговора на тази важна за мен тема заплождането. Аз нямам голям опит в това, но с ветеринарния ми лекар пробвахме със спирали напоени с прогестерон, направихме заплождане на две крави но неуспешно и оставих този начин. Ползвам в момента късата и дълго схема на Ceva за заплождане. Късата е с оварелин и ака до три дни се разгони заплождам. Дългата продължава след късата, след една седмица от инжектирането с оварелина поставям алфабедил, след 48 часа поставям отново овералин и на 16 час заплождам. Процента на заплождане е нисък при мен 50/60%. Моят ветеринарен лекар не е привърженик много на тези изкуствени препарати и ми препоръчва да ги "бръкне" и прегледа половия апарат и след това при разгонване да заплождам. За схемата с инплантанта също знам но няма кой да я приложи, аз съм машинен инженер и все още немам опит в тази насока. Чакам съвет!
  • N
    Kolega ot godini rabotq tova na vazmojno nai visoko nivo izpolzvaiki nai novoto v tazi oblast. Ako iska6 kaji kakvi programi za sinhronizaciq na estrusa izpolzva6 i kakvi medikamenti. Ima ne6to koeto ne znam dali se izpolzva v Bg no mnogo pomaga.tova e progesteron implant koito se vkarva v vaginata na kravata i ednovremenno s tova se injektira s estrogen i sled sedmica se vadi kato se injektita PG /prostaglandin/ i sled 24 4asa otnovo estrogen.Sled o6te 24 4asa ima6 razgonenost na 90% ot kravite.vsi4ki se osemenqvat dori i tezi koito ne pokazvat razgonenot Pri unici kadeto vsi4ko s polovata sistema e ok sam postigal do 80% zaplodqemost ot parvo osemenqvane /za oko 100 broq/ pri kravite e po malko no tam moje da ima problemi ot drugo estestvo. naposledak estrogennite injekcii pri kravite se zamenqt s gnrh /gonadotropin/. Ima i po lesni i evtini na4ini da se kontrolira plodovitosta no za tova 6te pi6a oko ima interest ot strana na kolegite

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Изкупуване на охлюви за реализация в чужбина

Здравейте! Нов съм във форума и като цяло отскоро обмислям идеята да се занимавам с не6т...

960 0

Как да създам ферма за охлюви

proba: Здравейте интересува ме как мога да започна да се занимавам с охлюви.разбрах че едно от на...

1166 2

Начинаещ охлювъд

Ivanov_i_brat_my: Разумния човек не се интересува дали в страната има пазар, а дали той може да си продаде п...

6919 1

Ферма за охлюви - споделете актуална информация

Здравейте, интересува ме отглеждането на охлюви. Изчетох всички стари теми, но са доста ст...

1494 0

Пакетиране на биохумус

proba: Tрябва ти ПАЗАР! Всичко друго е лесно!

2792 8