
01.02.2021
Формиране на подобрена етажна корона
Подобрената етажна корона има водач и 5-7 скелетни клона със скелетни разклонения. Височината на стъблото е обикновено 50-60 см.

26.01.2021
Принципи при резитба на дръвчета в млада възраст
Резитбата е основна операция при отглеждане на плодни дръвчета. Особено важна е тя в началния (младенчески период) на дръвчетата преди да встъпят в плододаване.

25.01.2021
Резитба за плододаване при подобрена етажна корона
Плододаването на овощните растения започва още преди да е приключило формирането на короната. През този период обаче не се налагат специални резитби за регулиране на плододаването.

24.01.2021
Резитба на прасковата след повреди от студ
След повреди от студ резитбата на прасковата зависи както от степента на повредите, така и от възрастта на дърветата.

24.01.2021
Резитба на череша
Черешата естествено образува просветлена корона. Тя се нуждае от ограничена резитба, главно за формиране. При черешата прореждането намира слабо приложение.

19.01.2021
Основни агротехнически мероприятия в овощните насаждения
За климатичните условия на нашата страна най-подходящо е поддържането на почвената повърхност в черна угар, което се постига чрез есенна оран след листопада на дълбочина 16-20 см.

29.12.2020
На какви почви виреят различните видове овощни дръвчета
Всички овощни дръвчета виреят повече на алкални, отколкото на кисели почви

28.12.2020
Съвети относно засаждането на сливите
Най-удобното време за засаждане на сливите е от октомври, със започване на листопада, до март, когато наедряват пъпките.

20.11.2020
Отглеждане на круши - какво трябва да знаем?
Крушата заема второ място след ябълката по разпространение между овощните култури от умерения климат. Мястото за отглеждане на крушата трябва да отговаря на определени климатични и почвени условия.

10.11.2020
Влияние на подложката върху присадника
Най-очевидно е влиянието на подложката върху растежа и размера на дървото. То зависи и от почвените условия, от силата на растеж и от другите свойства на сорта и т.н.

08.11.2020
Сортове орехи
В цялата страна е разпространене орехът, като отглеждането на орехи в някои райони се ограничава от много ниските температури през зимата и от късните пролетни и ранните есенни мразове, а в дворните и във вилните места - и от голямата му корона.

03.11.2020
Устойчиви ягодоплодни сортове
Сортове ягодоплодни култури (ягоди, малини, касис), устойчиви на болести...

02.11.2020
Напръскайте овощните дръвчета срещу болести
През ноември овощните култури се намират в състояние на относителен покой, а голяма част от неприятелите и причинителите на болестите по тях преминават в неактивна форма...

27.10.2020
Поливане на лимоните отглеждани в домашни условия
Лимоните растат най-добре, когато се осигурява висока, но не прекомерна влажност. Ако поливаме прекомерно, особено когато почвата в саксията е силно сбита, корените нямат достатъчно количество кислород и растението започва да боледува. Листата придобиват бледозеленикав оттенък, по тях се появява хлороза.

27.10.2020
Сортове касис (черно френско грозде)
Повечето сортове касис се самооплождат, но чуждото опрашване е от особена полза при сортовете с ниска степен на самоплодност.

24.10.2020
Грижи за овощните градини през есента
През есенният период е необходимо да се положат грижи в овощните градини. Мерките приложени в този сезон имат профилактичен и оздравителен ефект. Есента е подходящо време за премахване и унищожаване на загнилите плодове, премахването на сухи и болни клони.

17.10.2020
Грижи за овошките през есенните и зимните месеци
Трябва да почистите градината от болните дървета и клоните. Окапалите плодове и листа съберете, остържете напуканата кора прекопайте дълбоко...

03.10.2020
Подготовка на овощните дръвчета за засаждане
Преди засаждането се прави старателен преглед на посадъчния материал. Всички дръвчета, които имат сериозни недостатъци, се бракуват, ако от тях не може да се очаква добро развитие.

02.10.2020
Срокове за засаждане на овощните растения
През есента след листопада или през пролетта, преди да започне вегетацията се засаждат овощните дръвчета. Ноември-декември се извършва есенното засаждане на овощни дръвчета.

25.09.2020
Попска круша - Cure
У нас е внесен след Освобождението и е един от най-разпространените крушови сортове.

19.09.2020
Малини
Малината е храст, на който подземната (коренището) е многогодишна, а надземната част (стъблото) е 2-годишна. Кореновата система на малината се състои от коренище без главен корен и множество хоризонтални коренови разклонения и власинки, които встрани обхващат значителна част от почвата (1-1.5 м).

13.09.2020
Кюстендилска масловка - сорт круши с отлична съхраняема способност
Кюстендилската масловка е кръстоска между Харденпонтова масловка и Зимна деканка. Плодовете са едри, с тегло 260-270 г, с удължена крушовидна форма слабо асиметрични и къса дръжка.

12.09.2020
Японска мушмула
Японската мушмула е своеобразен субтропичен овощен вид. Неговата родина е Югоизточна Азия, вкл. източният дял на Хималаите, Индия и др. Отдавна е пренесен и разпространен по цялата Средиземноморска зона, с многобройни ниши в прилежащите райони с по-хладен климат.

10.09.2020
Слива - животът на сливата продължава 50-60 години
Сливовите плодове се използват за консумация в прясно състояние и за преработка. В тях се съдържат захари, киселини, пектин, витамини, минерални соли и др.

09.09.2020
Портокал - Citrus sinensis
Портокалът има същото стопанско значение, както и лимонът, но с тази разлика, че портокаловият плод се използва за консумация в прясно състояние много повече, отколкото този на лимона.