
23.05.2022
Сивото гниене е опасно заболяване по ягодите, срещу което трабва да се води борба
Сивото гниене е опасно заболяване по ягодите, срещу което трабва да се води борба

02.05.2022
Фасул - грижи през вегетацията
Поникването на фасула може да се задържи от образуваната почвена кора след проливен дъжд, затова трябва непрекъснато да се следи състоянието на почвата и при нужда се разрохка повърхността.

02.05.2022
Лозовият драскач напада само лозата
Лозовият драскач развива едно поколение годишно и зимува като ларва в почвата. Възрастните насекоми се появяват през май, а яйцеснасянето започва през юни.

09.03.2022
Отглеждане на памук
Памукът се отглежда заради влакното, което е основна суровина за текстилната промишленост.

09.03.2022
Икономически важни неприятели по люцерната
Двадесет и четири точковата калинка е най-опасният неприятел по люцерната у нас. Възрастните насекоми и ларвите им изгризват удължени ивици по листата, без да засягат долния епидермис.

15.02.2022
Как вреди чесновата муха?
Чесновата муха у нас се среща навсякъде, където се отглежда зимен чесън. Напада зимния чесън и лука, засаден от арпаджик през есента.

02.02.2022
Късовъзлие по лозата - най-разпространената вирусна болест по лозата
Късовъзлието по лозата е най-разпространената и вредоносна вирусна болест за тази култура. Причинява от Grapevine fanleaf virus (GFLV).

30.01.2022
Грижи за люцерната по време на вегетацията
Люцерната не понася наводняване, което е често явление при неравен терен и гравитационно напояване.

29.01.2022
Черна стъблена ръжда
Черната стъблена ръжда напада много културни и диви видове житни растения в страните с умерен и по-топъл климат. У нас болестта се явява всяка година.

27.01.2022
Отглеждане на ечемик - технология
Ечемикът се отглежда за зърно, което се отличава с високи фуражни качества. По важност и значение той е втората зърнена фуражна култура след царевицата. Ечемикът е основна суровина за пиво

27.01.2022
Отглеждане на сорго (метла)
Соргото е култура с разностранно използуване - за зърно и за зелен фураж, за силаж, за захарен сироп, за метли и други.

27.01.2022
Черешова муха - най-опасният неприятел на черешата и вишната
Черешовата муха се среща навсякъде, където се отглеждат тези култури. Червивостта на плодовете, ако не се провежда борба, особено при късните сортове достига 80-100%.

26.01.2022
Неприятели по зеленчуците
Един от масово разпространените у нас неприятели е зелената прасковена листна въшка. Листните въшки смучат сок от листата, които се деформират, част от цветовете изсъхват и окапват, а плодовете остават недоразвити.

26.01.2022
Ябълков плодов червей - най-опасния неприятел по ябълките
Ябълков плодов червей е разпространен в цялата страна. Гъсеницата му поврежда плодовете на ябълката, крушата, сливата, ореха, кайсията и прасковата.

25.01.2022
Слънчоглед - особености в агротехниката на слънчогледа
У нас слънчогледът се отглежда обикновено след пшеница и ечемик, които се смятат за добри негови предшественици.

25.01.2022
Огнен (бактериен) пригор - Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.
Огнения пригор е икономически важно заболяване по овощните култури. У нас е открито в 1989 г. по дюлята и крушата в района на Пловдив.

25.01.2022
Зимно пръскане на овощните дървета
Зимното пръскане на овощните дървета може да се извършва от опадане на листата до разпукване на пъпките напролет.

17.01.2022
Отглеждане на тютюн
Тютюнът се отнася към културите, които се отглеждат за добиване на продукти с наркотично действие.Листата на тютюна се използват главно за изработване на различни тютюневи изделия.

08.01.2022
Борба със сеченето по разсада
Сеченето по разсада се развива върху голям брой култури. То нанася най-значими повреди по разсада от пипер, домати, зеле, салата, патладжан, тютюн и др.

08.01.2022
Спелта - изключително лесна за отглеждане и непретенциозна
Спелтата е специален сорт жито, която в миналото е била използвана масово, но от началото на 20 век постепенно е изместена от обикновената хлебна пшеница, тъй като тя позволявала по-високи добиви.

07.01.2022
Мана по краставици, дини, тиквички и тиква - Pseudoperonospora cubensis (кубинска мана)
Симптоми при маната по краставиците, дините, тиквичките и тиква - Pseudoperonospora cubensis (Berkeley et Curtis) Rostovzew от клас Oomycetes, разред Peronosorales. Първите признаци на куб

07.01.2022
Късно полско производство на зеле
Късното полско производство на зеле се осъществява чрез предварително отгледан разсад на открити лехи. Парцелите, определени за отглеждане на късно зеле, трябва да бъдат чисти от плевели .

07.01.2022
Какво да пръскаме с бордолезов разтвор?
Приготвеният бордолезов разтвор трябва да се употреби още същия ден, тъй като престоялия по-продължително време разтвор предизвиква изгаряне на младите растителни части.

07.01.2022
Борба с листните въшки по зеленчуковите култури
Още при производството на разсад трябва да започне борбата с листните въшки. Не трябва да се допуска засаждане на растения, нападнати от листни въшки.

07.01.2022
Билките могат да унищожават вредителите вместо използването на химически препарати
Много растителни видове съдържат вещества (гликозиди, алкалоиди, етерични масла и фитонциди), които убиват насекомите. Тяхното съдържание е различно в зависимост от фазата на развитие и от