
10.03.2024
Отглеждане на разплодни патици
Птичарниците за отглеждане на родителско стадо патици трябва да бъдат сухи, топли, чисти и с добре действаща вентилация. Те се разделят на секции с прегради, високи 80-120 см, с разчет в една секция да се настаняват по 150 броя при гъстота на настаняването 3 патици на 1 м2.

10.03.2024
Кога птиците стават канибали?
Понякога канибализъм може да възникне без видими причини

24.01.2024
Птиците и околната среда печелят най-много от фитазата от ново поколение
При животните фосфорът, свързан във фитат, е почти неусвоим, тъй като на непреживните животни им липсва достатъчно активна ендогенна фитаза, която да превръща свързания фосфор в достъпен.
18.12.2023
Пекинска патица - лесно се приспособява към различни климатични условия
Поради лесното приспособяване на пекинската патица към различни климатични условия при отглеждането й се получават много добри резултати.

18.12.2023
Потребността от витамини при пуйчетата е по-голяма, отколкото при пилетата
Признаците на авитаминоза за всеки отделен витамин са еднакви при пилетата и пуйчетата, обаче потребността от витамини у пуйчетата е по-голяма, отколкото у пилетата.

17.12.2023
Мускусна патица - може да се отглежда и без водоеми
Мускусната патица използва много добре растителните фуражи, но е взискателна към храненето и отглеждането. Месото й по вкус се доближава до месото на дивата патица.

16.12.2023
Пуйчета-бройлери се отглеждат през всеки сезон на годината
Пуйчетата-бройлери се отглеждат през всеки сезон на годината. При храненето на бройлерите трябва да се спазват няколко изисквания.

15.12.2023
Правилното хранене на кокошките е важно условие за висока носливост
Дневната дажба на кокошките трябва да е разнообразна и достатъчна по количество.

13.12.2023
Използване на пуйките като мътачки
Пуйката е най-добрата птица-мътачка. Достатъчно е само пуйката да се разклопа и да се постави на подходящо затъмнено място, в удобно, сухо и меко гнездо, за да лежи върху поставените и за люпене 15-18 яйца

13.12.2023
Хранене на патици
Дажбите на патиците се определят в зависимост от масата, носливостта, сезона и телесното им състояние. През периода на снасянето особено внимание трябва да се обръща на повишената потребност от витаминни и минерални храни.

13.12.2023
Породи гъски за угояване
По-леките породи гъски се отличават с по-малко живо тегло и по-голяма носливост, докато средните и тежките породи имат по-високо живо тегло и по-малка носливост.

13.12.2023
Мерки против разклопването при пуйките-носачки
Разклопаните пуйки се откриват най-сигурно по следния начин: Гнездата се проверяват всяка вечер, преди да се е стъмнило.

13.12.2023
Хранене и гледане на гъски
При нашите условия през пасищния период храненето на гъските е най-икономично и може да се спестят големи количества зърнен и концентриран фураж.

06.12.2023
Произход на щраусите - обща характеристика
Мъжките и женските екземпляри значително се различават едни от други по оперението им черно при мъжките и кафяво при женските, а също и по размерите на тялото.

03.12.2023
Хигиенно значение на качеството на фуражите за птиците
Проблемите за качеството на комбинираните фуражи са тясно свързани със здравеопазването и продуктивността на птиците.

02.12.2023
Отбор на яйца от пуйки за люпене
За разлика от яйцата на другите видове птици яйцата на пуйките са по-конусообразни. Размерът и теглото на яйцата зависят от породата, възрастта, живото тегло и храненето и гледането на разплодните пуйки.
02.12.2023
Витамините са жизнено важни за организма на птиците
От необходимите хранителни вещества белтъчините са основните и незаменими за всички категории и видове селскостопански птици. Качеството им се определя от аминокиселинния им състав.

02.12.2023
При наличието на водоеми и пасища патетата се отглеждат с минимално количество фураж
Помещенията, в които ще се отглеждат патетата предварително се почистват, измиват и дезинфекцират. Стените и подът може да се обеззаразят от паразити.

02.12.2023
Влияние на храните върху угояването на гъските
Ечемичената ярма прави месото по-бяло и по-фино, бялата царевица дава слабо оцветяване на месото, а жълтата придава по-добро оцветяване на месото и го обогатява на витамини.

02.12.2023
Породи и хибриди кокошки за производство на месо
Към тази група кокошки спадат породите и хибридите, специализирани за производство на птиче месо. Птиците се характеризират с много добра замускуленост, особено на гръдната и бедрените кости.

02.12.2023
Отглеждането на пилетата бройлери при по-ниски температури води до забавяне на растежа
Успешното отглеждане на пилета бройлери зависи до голяма степен от добрата подготовка на помещенията - почистване, дезинфекция и застилане с чист и сух постелъчен материал.

01.12.2023
Недоимъчни заболявания при пуйките
Ако след излюпването на пуйчетата се дава храна без витамин А, към 3-4-седмична възраст те почват да боледуват. Наблюдават се слабост, сковано движение, увиснали крила ...

01.12.2023
Формиране и поддържане на основното стадо гъски
При отбора трябва да се взема под внимание и носливостта на гъските, която в повечето случаи е малка и дава отражение върху общата производителност на гъшето стадо и икономическите резултат.

30.11.2023
Отглеждане на носачки в уголемени клетки
Клетките, в които се отглеждат носачките могат да бъдат едно-, дву- и триетажни, в зависимост от площта на помещението и от броя на носачките, които ще се отглеждат.

29.11.2023
Фактори влияещи върху носливостта на кокошките
Времето за образуването на яйцето оказва голямо влияние върху носливостта на кокошките. Ако яйцето се образува за по-малко от 24 часа, кокошката снася всеки ден.