
22.02.2023
Кои са най-често срещащите се грешки при храненето на зайците?
При храненето на зайците често се допускат грешки. Според признаците, които проявяват зайците, ако са хранени неправилно, трябва да се вземат необходимите мерки за отстраняването им.

22.02.2023
С какво се хранят отбитите зайчета?
Първите 10-15 дни след отбиването са критичен период от живота на подрастващите зайчета. Смъртността е най-висока през този период или след него и продължава до навършване на 2-месечна възраст.

22.02.2023
С какви фуражи да се хранят зайците и как да се приготвят те
Основни фуражи за зайците са тревната растителност от пасищата и горите, ливадите, сеното, листниковият фураж, фуражните култури, отпадъците от селскостопанското производство и отпадъците

22.02.2023
Белгийски великан (фландър)
Белгийският великан е най-старата порода зайци, която човек познава още от XVI век. Създадена е в Белгия - провинциите Гент и Фландър, откъдето породата е получила и наименованието си.

19.01.2023
Ветеринарно-санитарни изисквания при отглеждане на зайци
Микроклиматът в животновъдните сгради е динамична система, която постепенно се променя не само под влияние на климатичните особености на района, но и в резултат на жизнената дейност на животните.

02.12.2022
Как може да се установи бременността при зайкинята?
Бременността при зайкинята продължава средно около 30 дни, като варира от 28 до 32, а понякога и до 35 дни. Обикновено при по-многоплодните зайкини раждането настъпва на 31-ия - 32-ия ден,

27.01.2022
Хранене на бозаещите зайчета
Ако някоя зайкиня умре след раждането или ако е маломлечна, или е родила много приплоди, трябва да се потърси друга, която е родила малко, за да се прехвърлят приплодите от умрялата зайкиня, като разликата във възрастта на зайчетата не трябва да е повече от две денонощия.

27.01.2022
Калифорнийска порода зайци
Чрез сложно възпроизводително кръстосване са създадени зайците от калифорнийската порода. Американецът Джордж С. Вест през 1923 г

23.01.2022
Как да се справим със заразния стоматит при зайците?
Заболяването се среща в обществените зайцеферми и се предизвиква от вирус, който се внася чрез новозакупени възрастни зайци

19.01.2022
Как да познаем опасна ли е токсоплазмозата при зайците
Токсоплазмозата е болест по домашните и дивите зайци. Установено е, че в определени ферми до една трета от зайците са заразени, но малка част от тях боледуват с признаци (преобладава скритото заразоносителство). Основният носител на пара...

09.01.2022
Заболявания при зайците
Наблюдателните зайцевъди трябва да следят за някои признаци, характерни за отделни групи заболявания, които биха могли да сигнализират навреме за възникнали заболявания при зайците.

08.01.2022
Чинчила (Chinchilla)
За съществуването на чинчилоподобни зайци в литературата срещаме сведения още от 1850-1874 г. Във връзка с произхода на чинчилата и досега не всичко е изяснено.

04.06.2021
Инфекциозен стоматит при зайците
При болестта инфекциозен стоматит при зайците се наблюдават като първи признаци възпаление на лигавицата на устата и езика. Боледуват малките зайчета на 2-3-месечна възраст.

02.03.2021
Сменяне на космената покривка при зайците
Смяната на космената покривка при зайците се характеризира със строго определена закономерност. Тя трябва да се познава, защото има голямо значение за практиката.

20.11.2020
Грижи за зайчилото
Зайкинята се успокоява след раждането. Извършва се първият контрол на гнездото и ако зайкинята не е оскубала достатъчно косми, прибавят се косми от друго гнездо.

26.10.2020
Виенски син заек
Виенският син заек е създаден от И. К. Шулц през 1895 г. край Виена, откъдето идва и името на породата. Тази порода зайци е създадена чрез кръстосване на мъжки зайци от породата белгийски великан с женски от развъжданата по това време порода мерен (със синя кожа) и лотарингски гигант.

23.10.2020
Хигиена на водата за пиене на зайците
Необходимо условие за запазване на добро здравословно състояние и получаване на максимална продукция е своевременно даване на достатъчно количество доброкачествена вода на зайците.

13.10.2020
Бонитиране на зайци
Бонитирането на зайците се провежда обикновено през ноември и декември, когато линеенето е приключило и космената покривка е в най-добро състояние.

29.09.2020
Хранене на зайците
Храната е основният фактор за растежа и плодовитостта на зайците. Във зайцефермите за стоково производство се препоръчва всички категории зайци да се хранят с целодажбен гранулиран фураж.

16.09.2020
Манипулация със зайците - какво трябва да знаем?
Зайците са плашливи и бързо реагират на най-малките промени, които стават в помещенията, клетките или извън тях. Всяка необичайна промяна може да доведе до аборти, до умъртвяване на зайчета в гнездата .

08.09.2020
Зайци немски великани
Сред германските породи великани най-разпространени са зайците със сив цвят на косъма - т.е. с окраската на дивата куникула. С телесна маса над 7 кг сивият великан би трябвало да е най-тежък от всички породи зайци.

28.08.2020
Хранене на зайците с плодове и зеленчуци
Тиквите и техните отпадъци са голямо фуражно богатство. Те съдържат около 14% сухо вещество. Богати са със захари, витамините А и С, съдържат малко белтъчини и сурови влакнини.

15.08.2020
Ангорски заек
Ангорската порода зайци се развъжда доста отдавна. Във връзка с произходът на ангорската порода зайци в литературата съществуват различни мнения. Едни автори твърдят, че е създадена в Ангора, откъдето е получила и названието си, а други, че е наречена ангорска, понеже вълната й прилича на вълната на ангорските кози.

31.07.2020
Как да определим каква е млечността на зайкинята?
По външния вид на зайчетата през първите дни след раждането се съди за млечността на зайкинята. Показател, че зайкинята има добра млечност е ако зайчетата имат лъскава космена покривка...