Разгонване с Естрофан ( OESTROPHAN )

• G
    Разгонване с Естрофан.\r\nСтава въпрос за 3 юници. На 4-ти април бих първата ампула, на 15-ти април бих втората. В деня след втората инжекция при едната юница се появи първия признак за разгонване( слуз от половия орган) , но всичко беше до тук. Та въпроса ми е до колко дни след втората ампула може да настъпи разгонване.
  • P
    Реагирам емоционално, защото обичам да водя аргументирани спорове, а не да се занимавам с махленски разпри. Tompsan в прав текст ме обвини в някакви пълни измислици, че нещо съм бил рекламирал. Както стана ясно, нищо не рекламирам. За пореден път ще повторя, че схема с ниска доза от 100 mcg наистина съществува и се ползва от години. Тя е измислена с цел намаляване себестойността на третирането. Идеята ми беше да ви споделя, че множество нови изследвания доказват, че ниските дози имат пряка връзка с образуването на непълноценно жълто тяло, което може да доведе до ранна смъртност на ембриона и повторки, както и до по-нисък процент на успешно оплождане. Аз тия неща не си ги измислям, а даже и линк съм пратил. Там са цитирани и изследванията на конкретни автори - можете спокойно да си ги намерите и да ги прочетете. Не твърдя, че схемата не върши работа при ниски дози, а че ниските дози водят със себе си определени рискове и недостатъци, които често се наблюдават във ферми с подчертано интензивен начин на отглеждане. Няма никаква логика да поемаш рискове с ниски дози, знаейки недостатъците им. За мен тези ниски дози, при наличието на доказателства за рисковете от прилагането им, са грешни. Още повече, дори и да приемем, че аз съм абсолютен лаик и дрънкам глупости, как си обяснявате фактът, че MSD, която е една от водещите фармацевтични компании, предлага схема с високи дози? Те са слабоумни и си правят продуктите непродаваеми, или имат обективни причини, базирани на солидни доказателства? Очевидно е второто. Който има време и желание, може сам да провери, че самите MSD също са предлагали в миналото своите продукти в Ovsynch схемите в ниски дози, но са ги променили след появата на доказателства за рисковете от това. Защо ли? Никой не ви спира да си ползвате Ovsynch схемата с ниски дози, ако не ви създава сериозни проблеми, но по тази логика можете със същия успех да ползвате 1 ml Fertagyl, което е 2 пъти по-евтино от 2 ml Ovarelin - факт. И още нещо много важно, което съм споменал преди това - при гонадорелина няма никакво значение дали се прилага под формата на ацетат или диацетат тетрахидрат, защото те отделят еднакво количество гонадорелин база, със сходна скорост, степен и т.н., т.е. са с идентична биологична активност и на практика с еднакви фармакокинетични показатели. По този въпрос също са правени изследвания, които го доказват, така че tompsan трябваше да прочете малко повече, преди да твърди неща, които не са верни. Той даже сам си противоречи, защото посочва Ovarelin и Gonavet като взаимозаменяеми и с еднакви дози (което е 100% вярно), без да осъзнава, че едното съдържа гонадорелин диацетат тетрахидрат, а другото съдържа гонадорелин ацетат. Как тогава му излизат сметките, щом има значение в какво съединение е гонадорелинът? Когато човек няма истински аргументи, явно почва да си измисля такива, но винаги се намира някой, който да го хване, че си съчинява и си наглася нещата, както му изнасят. Нямам проблем някой да ми опонира, но не с рогата, а с истински аргументи, които са доказуеми. А по отношение на това коя е статистически най-ефикасната схема, с уговорката, че всеки частен случай си има своята специфика, няма никакъв спор, че това е Ovsynch схемата. Прогестероновата схема, която, подчертавам, не се изразява в самостоятелна употреба на спирали или импланти, а е малко по-сложна и има някои неудобства, които съм описал по-горе. Друг е въпросът, че има нови изследвания, комбиниращи Ovsynch и прогестеронови схеми в едно, където резултатите дават някаква надежда за малко по-висока ефикасност от чистите самостоятелни схеми, но не ми се щеше да ви отегчавам и затова не съм ви занимавал с това.
  • V
    Напълно подкрепям "НОВОБРАНЕЦА".Тук трябва да се споделя опита,бил той отрицателен или положителен за да може всеки влязъл тук, да извлече максимална полза.Всички крайности на никой няма да са полезни."ПАПИТО" е яко подкован теоретично за което му свалям шапка,но......не трябва толкова емоционално да се реагира.Хората имат глави на раменете и всеки ще си направи изводи кои съвети, препарати и схеми да ползва.Хубава вечер на всички!
  • N
    В спора се ражда истината! Не всеки стопанин в изобилието на лекарства на пазара може да се ориентира кое е най добро по формулата цена/качество. Затова са тези форуми и благодаря на Папито , че се включва така активно и компетентно. Има райони в страната където фермерите нямат достъп до медицинско обслужване и се налага ,те сами да си извършват дейностите по синхронизация на еструса. За рекламата в форума не знам дали е разрешена, но аз предлагам - нека , ако някой от представителите фармацевтичните фирми чете форума да предложи различни схеми и тяхната крайна цена в лева. Няма лошо , всичко ще е в полза на фермерите. Може би и за бизнеса.
  • P
    Само да се извиня на badjo1980, че му оспамихме коментара. Той много добре се е ориентирал за схемата, която да ползва, но само дозата на Ovarelin не му е вярна - някой разбирач го е излъгал.
  • P
    Прогестероновият имплант е най-доброто средство да спасиш крава или юница от бракуване поради безплодие. Не бягайте от новостите в медицината. По добре да похарчите 20-30 лева , отколкото да си продавате хубавите животни на калайджиите за 1,5 - 1,7 лв/кг. Цената на оварелина е незначително по висока от ефективността която има. Икономията е майка на мизерията. Ако беше неефективен нямаше да е така използван, българина не е глупав да вярва на фалшива реклама, а фирмите производители не биха се компрометирали да продават боклуци в условията на такава конкуренция на пазара. Нещо говорим на различни езици. Аз няма как да знам какви са конкретните условия при всеки частен случай. Затова ви казвам принципно и статистически кое е по-успешно. А по отношение на новостите в медицината, Ovsynch схемата е по-нова от схемите с употреба на прогестеронови спирали или импланти. Ovsynch схемата, заедно с нейните вариации (Co-Synch и Pre-Synch например), е въобще най-новият метод за управление на еструса. Освен това, твоят пример какво общо има с написаното от мен? Аз пиша за схеми за управление на еструса при здрави животни, а ти ми пишеш за спасяване на крави и юници от безплодие, което е форма на патология. Нали разбираш, че ми говориш за коренно различно нещо?
  • P
    Искам да подчертая, че се регистрирах тук от любопитство, защото ми беше интересно какви са практиките, които вървят в момента в България. Не съм се включил, за да се заяждам с някого или да влизам в конфронтации. Реших, че мога да съм ви полезен, но явно подводниците на някои фармацевтични фирми няма да позволят да се чуе друго мнение. Съветвам рекламното лице на Ceva да прочете малко повечко фармакология, както и да си чете внимателно листовките, за да не се излага. И, за да не съм голословен, ето ви линк относно това, което твърдя за ниските дози на гонадорелина и до какви проблеми води употребата им. Много държа да знаете, че това е информация от изключително реномиран източник и не ми го говорят звездите: http://www.partners-in-reproduction.com/reproduction-cattle/ovsynch-more-studies.asp Същата информация може да бъде намерена и на много други места. Това е само един пример.
  • P
    Нека "папито"да каже какъв му е личният опит с поставянето и ефективността на схемите с прогестероновите устройства?На колко животни е сложил?Защото смея да твърдя,че това е най-успешната схема на пазара.......да малко по-скъпа от другите,но си струва.Разбира се трябва да се има и в пред вид състоянието на животните.В много малко ферми в Б-я животните са в перфекто състояние,балансирано хранене и добри зоохигиенни условия.Сравнена с GPG е винаги в полза на прогестерона. Аз съм написал, че Ovsynch е най-успешната схема на базата на световна статистика. Ползвал ли си я, за да я сравниш с употребата на прогестероновите спирали? Че то има ферми, където и една елементарна Targeted Breeding схема с простагландин върши добра работа. Много съм съгласен с констатацията ти за фактора състояние на животните. Дай да не задълбаваме в частни случаи, защото нищо няма да излезе. Първо, не можеш да използваш прогестеронови спирали по-рано от 35 дни след отелването. Второ, при циклиращи животни се ползва в комбинация с PGF2alpha. Трето, при нециклиращи животни се ползва в комбинация с eCG (PMSG). Четвърто, по-скъпо е. Пето, не можеш да ползваш прогестеронови спирали при заболявания на половата система от всякакъв характер. Шесто, спиралите предизвикват локални реакции във влагалището, макар и повечето да са преходни. Седмо, изисква се дезинфекция на апликатора. Осмо, трябва задължително да се определи цикличната активност на яйчниците, защото рискуваш да не свършиш нищо, а даже да навредиш на животното. Както виждаш, има доста неудобства.
  • P
    Включвам се в форума във връзка с писанията на pappito за Ovarelin и искам да споделя мойто мнение по тази тема. За съжаление pappito прави реклама на едни лекарствени продукти , оплювайки други. Нека по добре да се информира друг път преди да пише подобни фермани! Разликата между Fertagyl и Ovarelin не е малка и оттук и различната доза. Активната съставка на Fertagyl е ГОНАДОРЕЛИН АЦЕТАТ и дозата му е 2.5 мл.за предизвикване на овулация и за синхронизация, и 5мл.за лечение на яйчникови цисти. Съответно активната съставка на Ovarelin е ГОНАДОРЕЛИН ДИАЦЕТАТ ТЕТРАХИДРАТ , ЗАБЕЛЕЖЕТЕ приликата е само в гонадорелин , а останалото е разликата т.е.диацетат тетрахидрат оттук се получава и разликата в дозировката , коята за оварелин е уеднаквена 2мл. за стимулиране на овулация и за синхронизация и 2 мл. за лечение на яйчникови цисти. Това е реалната доза на Ovarelin и НИКОГА не го използвайте в доза по галяма от указаната.Нали разбирате ,че фирмата производител , която оперира в целия свят няма никога да напише неефективна доза и ако това беше вярно дозата щеше да бъде по висока.Същото важи и за препарата ГОНАВЕТ , не го използвайте в дозата на pappito от 5 ml , спазвайте указанията на фирмата производител нали разбирате все пак , че те не са по глупави от него.Аз лично работя от няколко години с Ovarelin и получавам много добри резултати при дозировка от 2мл. Първо, написах този "ферман", за да съм ви полезен. Второ, нещо не си наясно с химията и фармакологията, защото, дали гонадорелинът е ацетат или диацетат, това няма никакво значение - гледа се съдържанието на гонадорелин база, т.е. на чистия биологично активен гонадорелин, който в различните продукти е съответно 50 mcg (Ovarelin, Gonavet, Gonasyl) или 100 mcg (Fertagyl), така че приликата е точно каквато трябва да е, а ти очевидно нямаш никаква представа нито от фармакодинамика, нито от фармакокинетика, нито от ендокринология, нито от гинекология! Доказателство за това е, че, според теб, Gonavet се ползва точно като Ovarelin, а гонадорелинът в Gonavet е също ацетат, както във Fertagyl. Я вземи се разбери със себе си! Разлика има между бусерелин и гонадорелин, например, защото това са два GnRH аналози с различна активност (бусерелинът е десетки пъти по-активен от гонадорелина и затова дозата му е много по-ниска, изразена в mcg), но между гонадорелин ацетат и гонадорелин диацетат разлика в активността НЯМА. Имаш още доста книжки да прочетеш, приятелю! Излагаш се като кифладжия! Трето, прочети си хубаво листовките на Ovarelin, Gonavet и Gonasyl - с изненада ще установиш, че нито една от дозите, които са изписани там, не се отнася до Ovsynch схемата, а за съвсем други неща. Освен това, не заблуждавай хората относно някаква измислена доза от 2 ml Ovarelin за лечение на яйчникови цисти. Такова показание за този продукт НЯМА - прочети си пак листовката! Ovarelin има едно единствено показание и то е за употреба при т.нар. повторки - прочети си пак листовката и не си измисляй глупости! Явно трябва да се съглася с теб, че указанията на производителите трябва да се спазват, ама твоите виртуални указания просто липсват в листовката на Ovarelin. И не знам дали са по-глупави от мен хората от Ceva, но ти си доволно прост и непросветен! Четвърто, никога не съм твърдял, че качеството на споменатите продукти не е добро, а само, че дозата на един от тях в Ovsynch схемата е грешна, а другият може да се замести от продукт, който върши същата работа, но е по-евтин! Хубаво е да ме четеш коректно, байо! Пето, нямам нищо общо с фирмата MSD, която произвежда Receptal, Fertagyl и Estrumare, така че нямам никакъв личен интерес да им правя реклама. На всичкото отгоре, Receptal в България няма и не виждам какво му рекламирам. Още повече, ясно съм споменал, че Estrumate е скъп и има по-евтини аналози със същото качество, така че и него очевидно не го рекламирам! Объркал си рейса, пич! Шесто, от километри ти личи, че си обвързан с фирмата Ceva, която произвежда Alfabedyl и Ovarelin - те имат практика да ползват подводници да им рекламират стоката по форумите, така че не ме учудва реакцията ти, както и регистрирането ти във форума "по спешност" на 03.11.2013. Много елементарно изпълнение! Седмо, като говориш за яйчникови цисти, бъди така добър да конкретизираш за какви точно цисти става въпрос, защото става дума за фоликуларни цисти, а някой може да си помисли, че говориш за лутеални цисти. Освен това, дозата на гонадорелина при лечението на фоликуларни цисти е много относителна - зависи от стадия им и куп други неща, т.е. една доза от 100 mcg гонадорелин може да е крайно недостатъчна. Това е причината при продукти като Fertagyl да се дава директно максималната доза. Осмо, моля да пишеш грамотно! Девето, покажи ми някое авторитетно издание, където да е публикувана скоро нова научно доказана ефикасна вариация на Ovsynch схемата, адаптирана с ниски дози гонадорелин! Ще ми я покажеш, ама някоя друга Нова Година! Десето, ти лично от няколко години не работиш с Ovarelin, а го продаваш! Интересно ми е къде си го прилагал, като от профила ти се вижда, че животни нямаш? Аз също нямам животни, но пък имам удоволствието да познавам повечето лекари от големите кравеферми и много добре знам от тях (от първа ръка), че, не само на теория, ами и на практика, тази измислена схема с ниски дози са я пробвали всички и не работи добре въобще. Такава схема може да работи що годе добре само при животни, които не се отглеждат интензивно, така че, ако 2 ml Ovarelin вършат някаква работа, то 1 ml Fertagyl ще върши същата, само дето е 2 пъти по-евтино. Същият ефект би имал и 1 ml Receptal. И не ти разбирам писанията относно фирмата, която оперирала по целия свят, защото, ако трябва да сме съвсем точни, MSD е доста по-голяма фирма от Ceva, така че аргументът ти не минава. В MSD са по-прости от тия в Ceva ли? Хората са си базирали дози и схеми на много изследвания и са ги доказали, а ти си най-обикновен лаладжия! Въобще не си в час и искрено ме развеселяваш! И, бай дъ уей, tompsan не се пише така, а се пише tompson, ама това да ти е кусурът!
  • N
    Прогестероновият имплант е най-доброто средство да спасиш крава или юница от бракуване поради безплодие. Не бягайте от новостите в медицината. По добре да похарчите 20-30 лева , отколкото да си продавате хубавите животни на калайджиите за 1,5 - 1,7 лв/кг. Цената на оварелина е незначително по висока от ефективността която има. Икономията е майка на мизерията. Ако беше неефективен нямаше да е така използван, българина не е глупав да вярва на фалшива реклама, а фирмите производители не биха се компрометирали да продават боклуци в условията на такава конкуренция на пазара.
  • V
    Нека "папито"да каже какъв му е личният опит с поставянето и ефективността на схемите с прогестероновите устройства?На колко животни е сложил?Защото смея да твърдя,че това е най-успешната схема на пазара.......да малко по-скъпа от другите,но си струва.Разбира се трябва да се има и в пред вид състоянието на животните.В много малко ферми в Б-я животните са в перфекто състояние,балансирано хранене и добри зоохигиенни условия.Сравнена с GPG е винаги в полза на прогестерона.
  • T
    Включвам се в форума във връзка с писанията на pappito за Ovarelin и искам да споделя мойто мнение по тази тема. За съжаление pappito прави реклама на едни лекарствени продукти , оплювайки други. Нека по добре да се информира друг път преди да пише подобни фермани! Разликата между Fertagyl и Ovarelin не е малка и оттук и различната доза. Активната съставка на Fertagyl е ГОНАДОРЕЛИН АЦЕТАТ и дозата му е 2.5 мл.за предизвикване на овулация и за синхронизация, и 5мл.за лечение на яйчникови цисти. Съответно активната съставка на Ovarelin е ГОНАДОРЕЛИН ДИАЦЕТАТ ТЕТРАХИДРАТ , ЗАБЕЛЕЖЕТЕ приликата е само в гонадорелин , а останалото е разликата т.е.диацетат тетрахидрат оттук се получава и разликата в дозировката , коята за оварелин е уеднаквена 2мл. за стимулиране на овулация и за синхронизация и 2 мл. за лечение на яйчникови цисти. Това е реалната доза на Ovarelin и НИКОГА не го използвайте в доза по галяма от указаната.Нали разбирате ,че фирмата производител , която оперира в целия свят няма никога да напише неефективна доза и ако това беше вярно дозата щеше да бъде по висока.Същото важи и за препарата ГОНАВЕТ , не го използвайте в дозата на pappito от 5 ml , спазвайте указанията на фирмата производител нали разбирате все пак , че те не са по глупави от него.Аз лично работя от няколко години с Ovarelin и получавам много добри резултати при дозировка от 2мл.
  • T
  • P
    До Grigorov Естрофан (или всеки друг продукт, съдържащ cloprostenol) се прилага в доза от 2 ml три пъти през интервали от 11-14 дни. Всяка крава, показала признаци на разгонване, се осеменява. Кравите, при които не е установено разгонване след третото инжектиране с cloprostenol, се осеменяват 72-80 часа след третото инжектиране с cloprostenol. Това е т.нар. Targeted Breeding програма. Все пак, Ovsynch програмата е по-добра и е препоръчителна, защото спестява време и синхронизира овулацията.
  • P
    shemata e edna sedmica predi postwqne na ovarelina slagam 2 pati po 15 ml Vit AD3E 1 den Ovarelin -2 ml 7 den - Alfabedil-4 ml 9 den Ovarelin -2ml 10 den ili sled 24 chasa osemenjavam ne e zadaljitelno da ima ragonenost javna zadaljitelno se proverjava dali e chista kravata Uspeh Всичко ти е повече от перфектно, но дозата на Ovarelin не е вярна. Освен това, gonadorelin се слага на нулевия, а не на първия ден, защото от твоята схема излиза, че Alfabedyl се слага 6 дни след gonadorelin, а то е 7 дни. Виж по-горе подробно обяснената схема и защо дозата на Ovarelin не е вярна. Аз проверих и разбрах кой я разпространява тази схема. Това го правят от представителството на фирмата, чиито са тези два продукта. Лошо няма да си рекламират стоката, но е добре да прочетат малко повече и да не заблуждават хората, публикувайки спорни и даже отречени дози. Ето линк към една полезна книжка. На стр. 13 и стр. 21 е адаптираната с Fertagyl Ovsynch система. http://www.msd-animal-health.bg/binaries/naruchnik5_tcm42-10713.pdf
  • P
    Схемата с Alfabedyl (alfaprostol) и Ovarelin (gonadorelin) е вариация на т.нар. класическа Ovsynch схема. Оригиналната схема е с Receptal (buserelin), вместо Ovarelin и Estrumate (cloprostenol), вместо Alfabedyl: 0 ден - 2,5 ml Receptal (10 mcg buserelin) 7 ден - 2 ml Estrumate (500 mcg cloprostenol) 9 ден - 2,5 ml Receptal (10 mcg buserelin) 16-24 часа след второто прилагане на Receptal се извършва изкуственото осеменяване. Схемата се прилага по всяко време на цикъла. Най-добрите резултати се постигат, когато се започне схемата между 4-ти и 12-ти ден от цикъла (само за статистика). Това е най-доброто, измислено до момента. Много по-ефикасно е от употребата на прогестеронови спирали. По-късно схемата е адаптирана с 250 mcg gonadorelin (2,5 ml Fertagyl), вместо 10 mcg buserelin (2,5 ml Receptal), вероятно поради липсата на Receptal в Европа по онова време: 0 ден - 2,5 ml Fertagyl (250 mcg gonadorelin) 7 ден - 2 ml Estrumate (500 mcg cloprostenol) 9 ден - 2,5 ml Fertagyl (250 mcg gonadorelin) 16-24 часа след второто прилагане на Fertagyl се извършва изкуственото осеменяване. НЕ ПОЛЗВАЙТЕ Ovarelin в посочената доза от 2 ml (100 mcg gonadorelin), защото тази доза е 2,5 пъти по-ниска от необходимата (250 mcg gonadorelin). Употребата на ниски дози gonadorelin води до овулация само в 60-70% от случаите и до образуването на непълноценно жълто тяло, скъсяване на цикъла, скъсяване на лутеалната фаза и ранна ембрионална смъртност, което се изразява в появата на т.нар. ранни повторки, т.е. си създавате големи проблеми. Освен това, процентът на оплождане е занижен. Не знам кой ви е казал за тази схема с ниски дози от само 100 mcg gonadorelin, вместо доказано ефикасна доза от 250 mcg gonadorelin, но тази схема наистина я има и е американска измислица за спестяване на пари от края на 90-те години, която е абсолютно отречена, защото е доказано вредна. Докато на пазара няма buserelin, по-добре ползвайте Fertagyl в доза 2,5 ml (250 mcg gonadorelin), вместо 2 ml Ovarelin (100 mcg gonadorelin). Може да ползвате и 5 ml Gonavet или 5 ml Ovarelin, но е по-скъпо от 2,5 ml Fertagyl. Иначе, вместо Alfabedyl можете спокойно да ползвате който и да е продукт с cloprostenol - върши абсолютно същата работа, но е по-евтино.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Санкционират

Иван: трябва до 30.09.2020. продажба и тези 3 животни не трябва да си ги подавал за субсидии

80 1

ЖИВОТНОВЪДНАТА МАФИЯ / лъжите на пишман "животновъдите".

Ако търсите работа във ферма /животновъдство, бягаите далече от тая обява: "Търся 1 или 2...

208 0

Фолио и мрежа за балиране

dipl.eng.Yordanka Nacheva: Здравейте г-жо Петрова Ние ПОЛИФОЛ ЕООД предлагаме мрежа и фолио за балиране Продуктите...

58 1

Проблем със влизането на скоростите на ЮМЗ 6-Л

Тодор: Най вероятно съединителя да не ти отделя добре

86 1

Българско сиво говедо

Kris1973: Ако някой може да помогне Благодаря.

189 1