Субсидиите се тълкуват погрешно. Докъде стигнахме?

• M
    Колеги, темата ще разбуни доста духовете във форума, но въпреки това реших да я пусна.rnrnrn От година - две, се наблюдава порочната тенденция, не добре запознати хора със селскостопанския живот и работа, подлъгани от бляскавите медиини реклами и PR на бивши вече министри, за милиони левове субсидия, да се захващатат със нещо краино специфично, и адски непознато им. На пръв поглед нищо лошо, всеки има право да опита, но желанието е по скоро /за жалост/, провокирано от прословутите субсидии а не от това да се развива ферма селското стопанство и човека от продукцията си да изкарва доходите си. Типично по БайГаньовски, стремежа е някой да дава нищо на готово.rnrn От това форума се напълни с повтарящи се теми от типа:rn \" Кого ще пуснат субсидията\",rn \"Ако имам 20 овце мога ли да кандидатствам за субсидия\",rn\"Колко земя трябва да имам за да получа субсидия\",rn\"На 10 заека и 15 кокошки дават ли субсидия\"rn\"Каква субсидия ще получа ако опиша лука който баба гледа в градината си\"rn и така на татък и така на татък...........rnrn Ясно е, че времената са трудни за всички, но времето е такова каквито са хората!!!rnrn Форума за щастие има голяма посещаемост, но за нещастие истински полезните теми, като съвети /не за субсидии/ изчезнаха. Меркантилността взе връх над практиката и специолността, а това е много лошо-за всички.rnrn Отдавна, с част от колегите говорим, че ако има някакви помощи, то е добре те да бъдат обвързани с производството. Субсидиите се талкуват погрешно, това не са пари които се получават ей така, а са пари с които да се развиват фермите, което да доведе до по-качествена и по - ниска себестойност на продукцията, от там и за по ниска стойност на краиния потребител.rnrn Зърно се произвеждаше и преди субсидиите, животни се отглеждаха и преди тях, и сякаш беше в пъти по добре, явно уж дадената \"даром\" пара замъгли ума на много хора. До скоро имащи отвращение от селския /фермерски/ живот, сега литнаха вкупом да стават земеделски производители. Е как да стане ??? Не може да си легнеш работник или безработен, и да се събудиш фермер, просто нестава. rnrn Целия този хаус, рефлектира пагубно към истинските фермери. rnЧудно ми е от хората които споменавам, колко от тях са получили това което са си представяли, че ще получат? Не са ли останали излъгани и защо??? Кой е виновникът???rnrnrn * Всяка прилика с лица и теми е случайна
  • K
    Ако изчезне цар Субсидий,или се промени неговото предназечение за монополите и олигарсите няма да е таква апетитна хапка земеделието.Тогава малките и средни стопанства ще просъществуват,ще има работна ръка в дългосрочен план.Но както знаем българите се интересуват само в краткосрочен,а после да става каквото ще.Когато се промени мисленето че това не е само бизнес,ще оправят нещата. поздрави
  • T
    Здравейте. Въпроса е съвсем на място и ме провокира да кажа мнението си, тъй като това, което сте установили вие, ние го предвидихме още преди 6 години поради това, че започнахме да работим в една консултантска компания и видяхме от една страна как фермерите използват помощта, от друга как консултантите изработват техните планове - фермерите подхождат консуматорски, консултантите също, като не прилагат никаква бизнес експертиза към работата си, а това са бизнес ресурси (в общите положения на всички мерки на първо място е заложена думичката конкурентноспособност). Т.е. едните не знаят защо трябва да искат помощ и как да я използват, защото никой не им е казал предназначението на парите, а на другите поради това не им се налага да се напрегнат и да достигнат до същността и целта на консултациите, без които фермера не може да се справи. Обърканата концепция се състои в това, че целта на парите е да се финансира растеж на бизнес и трябва да се проектира и реализира някаква бизнес концепция и да се направи план, който фермера да следва следващите пет години. Вместо този план фермерите изискват и получават някаква документация, която не им служи като посока и карта, по която да стигнат някаква крайна точка, а им служи да получат някакви пари ("ако нямаш план планираш провал"). Ето защо проектите се изработват не с помощта на бизнес техники, а с помощта на литературни техники или се използват отработени корупционни практики, срещу които и двете страни не показват нетърпимост. Съвсем естествено е резултата на сектора да е точно такъв, какъвто казвате. Имали сме случай, в който фермера държи да се напише нещо в проекта, което води до себестойност на млякото от 2 лв., при положение, че целта на нашата работа всъщност е да направим с тези инвестиции млякото на 0,20 лв. на третата година и на петата да изнасяме млечни продукти в ЕС. Ние върнахме парите на фермера и прекратихме договора си, но всички колеги вземат хонорара си и пишат каквото поиска клиента, което е нормално - морала не е правна категория. На първо място фермера трябва да поиска за себе си по-високи доходи чрез растеж на стопанството. Това е една не лека задача, която отнема време и квалифицирани ресурси, с които почти никой от колегите все още не разполага, и резултата от нея не трябва да бъде някакъв документ, който не ви говори нищо (но пък ще бъде осребрен...), а документ, който сте изработили вие (с външна помощ разбира се) и отразява вашите решения, взети на базата на вашата философия за живота, ценностната ви система, разполагаемия ресурс за правене на бизнес, конкурентите и още редица фактори. Трябва да знаете също така, че растежа налага при всички положения някаква промяна във вас самите. Ако продължите да използвате същите методи на работа и правене на бизнес, колкото и инвестиции да дойдат резултата никога няма да се промени. Промяната от своя страна е болезнен и дълъг процес, който изисква стратегия и много търпение от ваша страна... както се вижда, нещата не са толкова черно-бели, но имат своето решение. *Казвам се Георги Цочев и съм управляващ партньор в Бизнесплан.бг.ООД
  • A
    Не мога да се съглася, че "старите" ЗП са със същите права както младите ЗП. Аз съм на 36 години, но за мен няма 12 500 евро безвъзмездни и след 3-5 години още толкова. За мен има една програма 121, която е тотално загробваща за изграждане на ферма. Познавам доста хора които станаха Млади фермери, но само на книга. Направиха уж ферми за зайци, а за вторият транш писаха орехи. Нали се сещате, че от орехите ще имат доход когато се пенсионират, а зайците по изискване мога да ги лъжа всеки ден, че ги имам по договор (Всеки женски заек може да бъде родител или 50 женски заека изпълват първата част от договора). Факт е, че поне 70 % от тази субсидия е взета от хора, които въобще няма да се занимават след 5 години с подобна дейност, но паричките ще бъдат похарчени и не за изпълнението на договора. Българската поговорка е, че във всяко стадо си има мърша, но в случая стадото е предимно от тази грозна за мен дума.
  • M
    Светльо,за какво пусна тази тема? Всички работещи от години в бранша знаем хала му в момента.Едни инвестират субсидиите обратно в животновъдството,други преживяват покрай тях,трети ги използват за коли и разходки.Кой,както може. Хубаво е човек да сбъдне мечтата си,а още по-хубаво в последствие да не съжалява за това. Само да имаш желание!Ще се намери и кой да направи проект,да ти го одобрят,да построиш,каквото си замислил,да го оборудваш и когато постигнеш всичко това да разбереш,че сметките са ти били криви. Не ми се искаше да пиша всичко това,но .....тъжно е когато младостта се похабява.Освен зърнопроизводството,няма друг отрасъл на селското стопанство,който да е стабилен и да носи приходи.Няма! Ряпа да ядат всичките бизнес планове съчинявани в нечии кабинети!Обективната реалност е съвсем различна.Да,знам,че някои ще рипнат,като ужилени,но това са фактите.НЯМА КОЛИЧЕСТВА,НЯМА И ПАЗАР! Прав е министър Станков,че имаме земя да изхраним две Българии.Така е!Ще ги изхраним и толкова,но няма да спечелим от това. Приятно е за окото да видиш хубаво подредени овощни градини на млади фермери,но не ми е приятно да ги гледам тях самите да стоят по пътища и кръстовища за да продават продукцията си.Наскоро един птицевъд разпродаваше носачките си в кашони по пазарите и тази гледка също не ми хареса.Не ми харесва да гледам бурканите с мляко и мед край шосето в очакване някой да спре....Такива ми ти работи,Светльо. Субсидиите са си субсидии,а това до колко правилно се използват е съвсем различна тема.
  • M
    RE :Само ще те помоля да ми обясниш - по какви критерии и с КАКВО ПРАВО точно ти ще решаваш кой колко добре е запознат?! /цитат от първото ти изречение/ Не решавам а констатирам, критериите идват от самите теми и постове а правото ми е дадено по конституция /нали живеем в демократична държава и има свобода на словото, печата и мисленето/, именно с това право пише всеки тук.
  • M
    Толкова много се радвам, че внимателно четаш всичко което пиша. Да, не съм завършил българска филология, и имам известни пропуски в правописа но................. За жалост трябва ли да ти обяснявам всичко което съм написъл и в теми и в новини. Ако не си го разбрала , то колкото и да го изяснявам пак не би могла да го разбереш. Пък и не виждам смисъл. Я отречи, че има бенецифисти, на които животните им приличат на сенки. Отречи, че се дават субсидии на бройки които реално не съществуват. Отречи, че голяма част са в така наречения "сив сектор", но получават субсидии. Да изреждам ли още, но защо е необходимо, ти си колежка и трябва да ги знаеш тези неща толкова добре колкото и всеки друг. Незнам какво би писала след 3 години, аз с животни се занимавам от повече от 20, но и това не е важно. Относно провукацията, странно ми е че ги приемаш така нещата и скачаш като ........... А за спама, няма проблем, винаги може да се изгрият постовете. Другото е жалко.
  • D
    И, моля те, не ме провокирай, че да не ти оспамим хубавата тема! Само ще те помоля да ми обясниш - по какви критерии и с КАКВО ПРАВО точно ти ще решаваш кой колко добре е запознат?! /цитат от първото ти изречение/
  • D
    Тук се дублира мнението ми, сори
  • D
    Мецанат... :D ... Извини ме с прословутата конкуренция! Написах го ей така. Знам как е, в момента дори помагам със съвети и продавам на бъдещи ферми. Ама кво да ти обяснявам?! Обачееее - дай да изясним нещата - след като си под наем, след като стадата ти не са наследствени, след като ми обясняваш как си почнал от нулата и след като ползваш субсидии - какво всъщност те отличава от мен, например? Още малко и се виждам как след три години плюя по форумите как съм несъгласна от това, че се дават субсидии на хора, които ги "тълкуват погрешно" Как пък разбра кой как и кое тълкува? И сега вече ми е ясно, че аз определено чета постовете ти, ама ти май сам не си ги четеш... и с удоволствие ще цитирам това "Мирчев и К22 - абсолютно съм съгласен Дайте да иницираме сдружение и да излезем с обща молба по вънроса кам Брюксел.", което ТИ сам си написал като коментар на една новина Много ми е интересно с какви позиции ще излезете вие тримата в Брюксел и кой ще напише оплакването. Защото както сам си написал в друг пост "някои хора, които не могат да си напишат имената, тръгнали фермери да стават"/или нещо беше в тоя ред на мисли/. А като погледне човек колко са грамотни тези, които не сега ще стават, а СА отпреди субсидиите :P, направо да му се доплаче... Жалко, че повечето програмни продукти имат редактор, който подчертава в червено, ама няма кой да си го активира... ... Това с Брюксел трябва да се види! Ееее, ама някои хора, дето се мислите за най-умните и най-преуспелите не се "чувате" какво пишете, значи...
  • M
    Did, толкова много се радвам че си ме разбрал правилно и точно! Да искам да нямам конкуренция, и аз да съм единствения овцевъд в България, и агнетата да са ми на цена по скъпа от унция злато.....е немога, докато пиша чак смях ме хваща! Шегата настрана. Нито аз, нито някой от колегите ми, се страхува от конкуренция. Това е само в главите на други хора които по природа и разбиране не са животновъди. Между нас си не сме конкуренти а колеги, и това е видно от комуникациите ни. Конкурентите са в други области. На времето в населеното място в което живея, имаше 4 стада от по най -малко 250 броя овце, сега са само моите 80. Какво ли не бих дал да имам отново онези "конкуренти". Няма да обяснявам защо, всеки истински ОВЧАР знае . Нямам нищо против новите в така наречения сигурно от вас "бранш". Точно напротив, колкото повече, толкова по - добре. И тук няма да се впускам в обяснения защо. Дразнещето /поне мен лично/ е, че не любовта и разбира се желанието за преуспяване води болшинството насочили се към това, а по-скоро "лесното" забогатяване, което сам вече сигурно усещаш, че не е равно на рекламите по телевизията. Относно личната ти нападка, че не всичко ми е наред, тотално си сгрешил. Ако ти трябват доказателства пиши какво точно искаш.. Относно съвета ти, че мога и аз да се възползвам от субсидиране, то да те успокоя, от 3 години вече го правя, и нямам против и другите колеги да получават полагащото им се, даже се радвам искренно за тях. Пак повтарям, неправилно си ме разбрал, но защо ли??? Може би ако прочетеш, още няколко пъти поста ми, и се опиташ да вникнеш в истинския мотив да го напиша, ще ме разбереш правилно. Пак казвам, прословутите субсидии по-скоро само размътиха главите на много хора, а не каквато им беше истинската цел-да се помогне на отрасъла, без значение кои и колко хора работят в него. Пак се получи като в прочетата пиеса "Криво разбрана цивилизация". Дори и след близо 100 години след нея, в родната ни държава нищо не се е променило!!! И проблема е в самите хора, не е нито във времето, нико в мястото. Апропо. Започнал съм със заем за закупуване на животните си, и ползвам обо под наем, докато подготвя своя.
  • S
    Котев, Поста ти отразява действителността, както в селското стопанство, така и сайта. Описал си истината,че с навлизане на субсидиите,сектора се опорочи в голяма степен,заради хора,които мислят,че ще реализират чисти печалби-без труд.Не,че някои не успяват! Законите дават правото да се прибягва до опити за измами.далавери и лесни печалби. Относно посещаемостта във сайта,радостно е ,че е голяма.Доста потребители от различни професионални сфери присъстват тук ,което е положително според мен,заради ползата,да си помагаме с опит и съвети -доколкото е възможно. Дразнещо е ,че някои теми (повечето писани на латиница и безсмислени) се появяват непрекъснато,и повечето са неадекватни.Знам,че има личности,които се обиждат,когато им се каже-почети,информирай се.Знам,че има и много хора,които нямат нищо общо със сектора като цяло.Както и много двойни регистрации.Учудващо е и за мен,но сайта е общо достъпен и всеки може да бъде потребител. Много от старите колеги спряха да пишат,точно поради тези причини.Което не е в полза на истинските работещи,но......факта си е факт.
  • D
    Не разбирам недоволството ти Разбира се, че хората са били земеделци и животновъди преди да се заговори за подпомагане. Сега - като бенефициент по "Млад фермер" - ще се опитам да ти обясня как стоят нещата за КОРЕКТНИТЕ кандидати по ПРСР: 1. Много ясно, че ще ме интересува кога ще ми преведат втория транш от субсидията, след като: - аз съм МЛАД фермер и искам да работя в този отрасъл. не всички имаме удоволствието да наследим на дядо нивите и да ги работим откакто свят светува. Първия транш от парите ми помогнаха да оборудвам фермата си с необходимите за съществуването й активи. Благодарение на субсидията получих една камара разрешителни, които са ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, ако искам да продължа напред. Само за самите документи, без предхождащите ги изисквания до получаване съм платила над 500 лв. С част от субсидията получих образование в областта на селското стопанство, което, освен, че ми е полезно в практиката, ще ми помогне да съкратя част от разходите за консултиране по разни теоретични въпроси. Всичко сега е с пари, нали? С втория транш, ще си доразвия дейността и ще получа права за по-широк пазар на продукцията. Но парите ще отидат отново ТАМ. -фермата ми работи от около една година с приходи, тъй като преди това нямах право да продавам. Тук отново ще повторя - докато повечето като теб са земеделци или животновъди при ЗАВАРЕНО положение - вероятно няма да ме разбереш, но - БЕЗ ПАРИ ДА ЗАПОЧНЕШ КАКВОТО И ДА БИЛО Е НЕВЪЗМОЖНО!!! 2. От регистрацията ми като ЗП съм си плащала чинно всички осигуровки, данъци, такси, счетоводни услуги и каквото още се сетиш. Не съм похарчила и стотинка извън полето си на дейност. Фуражи, ремонти, оборудване и прочие, нямаше как да си купя като безработна, преди това. 3. Ти, който от години се занимаваш с подобен вид дейност, сигурно знаеш, че и за такива като теб Програмата предлага варианти. Само, че, ВЕРОЯТНО, не всичко ти е изрядно в бизнеса и знаеш, че ще се набиеш на очи, ако предприемеш тази стъпка. А ако греша - какъв тогава ти е проблема, за да ти вадят очите въпросните кандидати за тези пари?!? Защото - ние, субсидираните, които наистина сме решили да работим в областта на селското стопанство, при възможност и упоритост, пак ще ти бъдем конкуренция, нали? 4. С това, което пиша, в никакъв случай не отричам, че има и такива, които се възползват некоректно от тези привилегии. Но пък изискванията по мерките са тежки и всеки си носи последствията.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта