Съвети за млади фермери и земеделски стопани

• B
    Уважаеми колеги и фермери, можете да задавате всичките си въпроси свързани с бизнес планирането и кандидатстването по мерките 112, 121, 123, 311 или 312 от Програмата за развитие на селските райони. Задавайте своите въпроси тук или на нашата facebook страница \r\n\r\nhttps://www.facebook.com/pages/Businessplanbg-LLC/180479398698978\r\n\r\nЩе се постараем да ви отговорим възможно най-бързо и точно за вашия конкретен случай.\r\n\r\n
  • A
    Здравейте. Тепърва ще се регистрирам като ЗП,както разбрах и код от БУЛСТАТ ще ми трябва. Адресната ми регистрация е в Стара Загора,но земите които ще обработвам са до с. Хлябово,общ. Тополовград. Земите са мой,но освен дохода ми като електричар в държавно предприятие,нямам доход от земеделие. Как трябва да процедирам от тук нататък,за да участвам по проект като млад фермер или...?! Имам намерение да се занимавам с етерично-маслени култури,като за в бъдеще имам намерение да увелича земята си. Благодаря ви
  • K
    Благодаря
  • B
    Здравейте, бихте ли ми изпратили примерен договор за покупка на земеделска техника на имейл [email protected]? Купил съм преди две години мотофреза от магазин с фактура, платежно и т.н., но ми искат и договор за покупка Потърсете в интернет договор за покупко-продажба и в него опишете самата земеделска техника, която сте закупили. Покупката на земеделска техника е като всяка една друга покупка на стоки и няма нужда от специфичен договор. Успех!
  • K
    Здравейте, бихте ли ми изпратили примерен договор за покупка на земеделска техника на имейл [email protected]? Купил съм преди две години мотофреза от магазин с фактура, платежно и т.н., но ми искат и договор за покупка
  • V
    Здравейте, моля Ви за съвет! Имам 7 дка земя и искам да я засадя със сливи! По коя програма мога да кандидатсвам тази година? И проблем ли е че съм по майчинство (то е до август)? Ще съм Ви много благодарна ако ме насочите!
  • G
    стига с тия осигировки имам чуството че си данъчен осигуровки се плащат когато извършваш деиност може да прекратиш временно когато не правиш нищо и после пак да почнеш да се осигуряваш какво правим през зимата когато има метър сняг че да се осигуряваме и в наредбата по 112 е записано да не прекратява деиност с изключение на изменящите се климатични условия а за полупазарните нищо не пише там се приема че си зает на друго място и това е като допълнителна деиност от която нямаш почти никакви доходи и може да се осигуряваш за определени дни или часове
  • G
    стига с тия осигировки имам чуството че си данъчен осигуровки се плащат когато извършваш деиност може да прекратиш временно когато не правиш нищо и после пак да почнеш да се осигуряваш какво правим през зимата когато има метър сняг че да се осигуряваме и в наредбата по 112 е записано да не прекратява деиност с изключение на изменящите се климатични условия а за полупазарните нищо не пише там се приема че си зает на друго място и това е като допълнителна деиност от която нямаш почти никакви доходи и може да се осигуряваш за определени дни или часове
  • B
    Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!Имам идея и план за малко стопанство с ягодоплодни-района е подходящ.Ще видя какво се предвижда за 2014-2020 за земеделието!Определено може да ми потрябва някаква помощ! Няма защо! Идеята ви е добра и има разнообразни подходи за осъществяване. Когато имате нужда от съвет или някаква консултация не се колебайте да се свържете с мен на тел. 0899 940 717. Поздрави Михаил Георгиев
  • K
    Благодаря за бързия и изчерпателен отговор!Имам идея и план за малко стопанство с ягодоплодни-района е подходящ.Ще видя какво се предвижда за 2014-2020 за земеделието!Определено може да ми потрябва някаква помощ!
  • B
    Здравейте!Имам общо 12 дка ниви и ливади в с.Орехово,Чепеларе.8 от тях попадат в Натура 2000.Имам питане за 3 хипотези-1ва-имам ли право на субсидии,компенсации и др. без да се регистрирам като ЗП,ако да-колко и как?2-ра-същото,но при регистриран ЗП,но без да развивам дейност?И 3-та-като регистриран ЗП и кандидастване по програми на какво мога да разчитам?Надявам се ме разбрахте! Здравейте, местоположението ви е значително добро, въпреки природните ограничения. Развитието на земеделска дейност без регистрация ви ограничава от всички мерки по ПРСР, както и от голяма част от субсидиите по други направления, така че ако искате да се възползвате от най-широк спектър субсидии регистрацията е задължителна. Най-важното, за да се определи размера на субсидиите е какво и колко ще отглеждате, както растениевъдство така и животни например. Относно регистрация на ЗП и неразвиване на дейност до даден момент е най-добре да се планира съгласно вашата ситуация за стартиране. Като отговор на третата хипотеза, ако сте регистриран като зп и кандидатствате по програми можете да разчитате на много широк спектър от субсидии и безвъзмездна финансова помощ за инвестиции, например: - Програма млад фермер / млад селскостопански производител от 2014 г. от 25 000 евро до 70000 евро през новия програмен период 2014-2020 г. - Мерки за инвестиции в стопанството с размер на субсидията от 50% до 70% (в някой случаи и 90%) - Мерки за инвестиции в неземеделски бизнеси в селските райони с около 70% безвъзмездна помощ - Програма за малки земеделски стопанства (2014-2020г.) - 15000 евро - Разходи за обучение и придобиване на квалификация в земеделието - Разходи за консултантски услуги и управление - 1500 евро / 2 години - Агроекологични плащания за фермери в райони с ограничения - 500 евро/хектар - Други агроекологични плащания - Държавни плащания на площ и др. Отново всичко това ще зависи от основно вашите намерения и бизнес стратегия за развиване на земеделски бизнес. Ако искате да взимате само някаква субсидия от тези 12 дка това са около 600 евро / годишно по мярката за агроекология от следващата година, като пак трябва да сте регистриран като ЗП и да си плащате осигуровки. Най-вероятно субсидията ще ви покрие само разходите за осигуровки, което обезсмисля цялото начинание. Поздрави Михаил Георгиев
  • K
    Здравейте!Имам общо 12 дка ниви и ливади в с.Орехово,Чепеларе.8 от тях попадат в Натура 2000.Имам питане за 3 хипотези-1ва-имам ли право на субсидии,компенсации и др. без да се регистрирам като ЗП,ако да-колко и как?2-ра-същото,но при регистриран ЗП,но без да развивам дейност?И 3-та-като регистриран ЗП и кандидастване по програми на какво мога да разчитам?Надявам се ме разбрахте!
  • V
    Ами ,не ми казаха.
  • B
    Много благодаря за отговора,но на мен не ми приеха документите за второ плащане ,защото договора за инвентара не ми е нотарилно заверен .При това положение датата на договора и платежното нареждане ще са различни.Култиватора го закупих 2011г. Съжалявам, трябвало е да им цитирате наредбата. На какво основание ви искат договора да е нотариално заверен?
  • V
    Много благодаря за отговора,но на мен не ми приеха документите за второ плащане ,защото договора за инвентара не ми е нотарилно заверен .При това положение датата на договора и платежното нареждане ще са различни.Култиватора го закупих 2011г.
  • B
    Здравейте!Трябва ли Договор за покупко-продажба на прикачен инвентар (култиватор) да бъде нотариално заверен?Мярка 112. Не е необходимо да бъде нотариално заверен. Добре е да погледнете Приложение № 4 към чл. 24, ал. 1 и чл. 26, ал. 2 към Наредба 9 по мярка млад фермер, по специално Специфични документи: при покупка на техника и инвентар, трябва да се представят следните документи: Подобряване механизацията на стопанството чрез закупуване на селскостопанска техника, машини, съоръжения и оборудване за нуждите на земеделското стопанство: 1. Договор за покупка на селскостопанска техника, машини, съоръжения и оборудване. 2. Приемно-предавателен протокол. 3. Свидетелство за регистрация на земеделска и горска техника или на моторно превозно средство (в случаите, когато се изисква съгласно действащата нормативна уредба). 4. Протокол образец 17 за проведена 72-часова проба на машините при експлоатационни условия (в случаите, когато се изисква съгласно действащата нормативна уредба).

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Държавна помощ за инвестиции за закупуване на съоражения за добив на мляко

Колеги някой има ли информация какво става с заявленията по проектите. кога ще има отгово...

53 0

Помощ при изготвяне на проекти

Предлагаме компетентна консултация,съдействше и изготвяне на евро проекти. При интерес мол...

230 0

Сегашната земеделска политика прави Европа необитаема

Организации на европейски учени предупредиха Европейския парламент и новоизбраната Европей...

186 0

Някой има ли идея какво се случва с подмярка 6.1 млад фермер?

dakis: Има предварителен ранкинг на сайта на дфз

853 1

Агроаптека по Еврепейска програма ??

Има ли възможност за подобно финансиране ?

774 0