141 Мярка Съвет от вас ? !

• H
    Здравейте , днес бях във ОБЛАСТНА ДИРЕКЦИЯ ЗЕМЕДЕЛИЕ И ГОРИ, говорих със експертите за мярка 112 и ми казаха че след като нямам фирма която да се занимава вече с нещо няма как да кандидаствам по тази програма или ... накратко не е добре и ще е обречено , препратиха ме към 141 мярка която честно казано ми допада като че ли , примерно с Орехи... какви мислите вие , казаха ми че помоща е по 140 лв. на дка , на месец и още 30 от очертаване на площите , Правилно ли съм разбрал или не Нека помогнат хора който са запознати със дейността и да дадат мнение, препоръки и т.н. Мерси !!!
  • T
    Да, няма глоби и санкции. До питащия - минимума е да изореш 5-те декара + още малко обработка на почвата, едва ли ще ти легне повече от 150 лв. 40 лешникови дръвчета на декар х 4 декара = 160 броя по 3 лв с ддс едното (ако не ти се търсят самораслеци). 17 ореха за петия декар по 12 лв с ддс единия (пак уговорката за самораслеци). т.е. с около 850 лв си се оправил, като ако го правиш само за да вземеш финансирането, може да минеш и със стотина. въпрос на избор. после си 700-750 лв осигуровки на година.
  • V
    колега кандидатства ли по тази мярка...мен също ме орентираха към тази мярка,само че със засаждане на градински домати......сега още се чудя и чета да рискувам ли ....защото 5 гадини са си 5 години....а деиствително ли ако на 4-тата година с се откажеш няма глоби и санкции...
  • H
    Мерси отново , някой има ли идея каква е инвестицията Средно не с точност , говорим грубо , нямам собствена земя , другото което ме интересува е какви грижи иска ореха и с какво друго е добре да се комбинира ....
  • M
    Моя съвет е следния. Ако имаш и друга работа или некой лев в излишък - рискувай. Пълен напред. Защо ли !. Ами защото това е единствената програма от целия програмен период без рестриктивни мерки. Например три години бачкаш и вземаш парите. На четвъртата се отказваш и не вземаш пари. Няма глоби, няма връщане на пари. Но до третата година задължително всичко изпълняваш от бизнес - планчето. Що се отнася до следващия програмен период, ще ти кажа че ще е ад. Но ако сега успееш и след 2014 шансовете за субсидия са ти гарантирано по-големи
  • H
    Не може да смесваш орехи с кайсии. Може да смесваш само орех с бадем или лешник. Пречка за това са икономическите единици за всеки отделен вид култури. Всъщност можеш, но тогава картината ще изглежда така : 7 декара орехи и 25 декара кайсии (горе долу). Има наредба за програмката. Там има още една камара правила и ограничения. Прочети я да видиш колко лесно се взимат пари от ЕС. А това за биологичното производство е \\\"друга бира\\\". Това си е отделна програма - Агроекологични плащания. Тя е съвместима с мярка 141, а също и с СЕПП. Така ако си упорит може да \\\"цокаш\\\" от трите места. А забравих, ако нивите ти са в планински район и от там може да цокаш. Требе ума да ти е бръснач. С програмите първо трябва да си наясно с правилата за да знаеш кога какво може. Мерси !!! За това имах предвид хора който са по запознати с темата , незнам дали да рискувам или не ....Или да изчакам новите програми след 2013 но все пак искам да се занимавам с нещо Затова ме интересува мнението на хора който знаят за какво иде реч разчитам и на съветите им и на мнението им Благодаря ти ако някой има още нещо в предвид моля да даде мнение или съвет Става или не програмата ДОбре ли е или не и т..н
  • M
    Не може да смесваш орехи с кайсии. Може да смесваш само орех с бадем или лешник. Пречка за това са икономическите единици за всеки отделен вид култури. Всъщност можеш, но тогава картината ще изглежда така : 7 декара орехи и 25 декара кайсии (горе долу). Има наредба за програмката. Там има още една камара правила и ограничения. Прочети я да видиш колко лесно се взимат пари от ЕС. А това за биологичното производство е \"друга бира\". Това си е отделна програма - Агроекологични плащания. Тя е съвместима с мярка 141, а също и с СЕПП. Така ако си упорит може да \"цокаш\" от трите места. А забравих, ако нивите ти са в планински район и от там може да цокаш. Требе ума да ти е бръснач. С програмите първо трябва да си наясно с правилата за да знаеш кога какво може.
  • H
    Да аз с тях говорих но искам да поговоря с хора който са минали по този път или сега минават ..... друго си е да го чуеш от човек който го знае или поне малко има опит затова пиша...
  • G
    tia sumi sa za 1godina na dekar,ima dosta rabota za da se napravi,naj dobre vij slugba za saveti v zemedelieto.te izgotvqt proekta bezplatno.
  • H
    А може ли тези 14 декара до края който трябва да изпълня да са смесени 7 орехи и примерно 7 кайсий или нещо друго 7 на 7 да са . Другото което не разбрах е това за биологичното земеделие жената ми каза някакви около 140 лева на месец Те от къде са така и не проумях , и като се очертае земята още 30лв . на ДКА, Искам да разбера тези 140 лева. за какво е имала предвид и на декар ли са или за всичко колкото и декари да са , и дали се дават всеки месец по 140 или на година е 140
  • P
    В краткото резюме на тази мярка като втора точка към изискванията за допустими бенефициенти пише :\"• отглеждат най-малко два вида земеделски култури или поне един вид земеделска култура и един вид животни\".
  • H
    ами да че не е много не е но все пак е някакъв вид помощ , сравнение със младия фермер който е да се каже загубена кауза на този период ..... Интересува ме също не може ли да се занимавам само с орехи а не с две култури
  • M
    Да тази мярка е за малки ферми. Годишната субсидия е 3000 лв за година, или 15 000 за 5 години. С орехи, бадеми или лешници е най лесно, защото те с малко декари правят по големи икономически единици. Първата година трябва да имаш 3-4 декара насаждение, това горе долу прави една икономическа единица. До петата година трябва да станат поне 4 иконом. единици или това прави около 13-14 декара. Трябва обаче и втора култура да отглеждаш или вид животни, които да ти формират минимум 25-30 процента от икономическите единици. Трябва и да си регистриран ЗП, значи минус 5000 лв. за 5 години. Останаха 10 хилки за 5 години. Сега вземи молива и тефтера и смятай.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Някой има ли идея какво се случва с подмярка 6.1 млад фермер?

dakis: Има предварителен ранкинг на сайта на дфз

670 1

Агроаптека по Еврепейска програма ??

Има ли възможност за подобно финансиране ?

572 0

Относно подмярка 6.1(млад фермер)

fermer123: Здравейте, Относно подмярка 6.1(млад фермер), някой знае ли как мога да разбера дали всич...

520 2

Мярка 9

За подпомагане могат да кандидатстват признати групи и организации на производителите, кои...

617 0