Как да направя нова овощна градина на 25 дка.?

• V
    здравейте,казвам се Васил на 29г.моля, за съвет!Имам 25декара собствена земя и бих искал да се занимавам с овощарство,но не знам как да започна–нямам техника,а нито пари.Какво да правя?
  • G
    Здравейте,искам да попитам колко пари ще ми трябват за да стартирам овощна градина 25-декара мисля за я засадя с Круши ?!....какво мислите по въпроса и как върви пазарът с този тип плодове. като Старт мога да започна с 6000-7000 лева. и колко дръвчета ще са ми нужни да засадя...Благодаря
  • B
    Имам един приятел със същият прблем като твоят.Само,че наследи 38 или 40 декара неси спомням.И беше гол и бос,без една стотинка.Та значи за да намери пари,продаде кам 15-тина декара.Със парите който взе засади овошки,после събсидии проекти.Сега е доста добре
  • M
    Vaska mnogo dobrojelateli imash tuk nai dobre otidi v shumenskiq ofis na saveti v zemedelieto Genoveva Gencheva e mnogo dobar spetsialist i v chas sas programite (imam chesta da q poznavam lichno) i shte ti razqsni vsichki tvoi terzaniq.uspeh
  • S
    po va6ia krai stavat mn hubavi kaisii.ima suhoustoi4ivi sortove,pri naz im vikame zarzali.ima fidanki na izpla6tane ot razsadnici v v.balgarski fermer-obiavi. izori dalboko i sas svredel-traktoren 60sm izvarti dupkite.pitai sre6tu niakakva usluga i davai. a( apofis) da si gleda drav4etata,ti pravi6 gradina ,uspeh
  • T
    Това с орехчетата не е зле ако ще натискаш основно на субсидийки и пари за екология.Три години ще ти дават по 120лв мисля за декар + 26 за еденица площ.После 2 години дават по 100лв за екото +26 за еденица площ.А ако искаш да береш орехи трябва доста да почакаш 7-10 години.
  • V
    сади 25 декара биологични орехчета и си цар
  • A
    нали за да реализира проект трябва да е регистриран ЗП--с внесени осигуровки и докато го одобрят и му отпуснат 1500евро--трябва да има заделен собствен капитал!!!!! това значи поне трябва да има 5-6хил.лв. и да чака проекта и да си внася осигуровките!!!!Аз незнам някой да се е регистрирал и на първият месец да му е одобрен проекта и да са му преведени авансово парите!!!!!Всеки чака 3-4г.---понякога проекта се връща,има доуточнения и тн.е...... Дъщерята на Стефан Софиянски има фирма за проекти---ако се познава с нея,може проекта да е перфектен и бързо да се задейства!!!! И аз опитах с проект---ама се отказах,като разбрах изискванията!!!!
  • S
    колега apofis11 ти добре ли си? Какви са тези приказки от 1001 нощ които ги разправяш? Ти имаш ли представа от земеделие? Колега vaska на такива доброжелатели изобщо не им обръщай внимание,много правилно си се насочил няма нищо по-добро от трайните насъждения. Отиди до Варна зад зимно кино Тракия се намират съвети по земеделието там ще те насочат към коя мярка можеш да кандидатстваш, тъй като за някой мерки можеш да кандидатстваш с намерение за засаждане мисля че 141 е една от тях. Второ ще те посъветвам да се насочиш към биологичен начин на отглеждане субсидията за агроекология не е малка възползвай се! Вече на пазара има доста съвременни препарати които можеш да ползваш.Фиданки да си произведеш сам ,не знам ,това е малко рисковано според мен ,но ти си решаваш все пак а никой не те гони да засаждаш всичко наведнъж.Ако мога да съм ти полезна с нещо пиши на лични късмет
  • A
    това,че са ги изяли кози--не е проблем--ще се възстановят,само си хвърлила допълнителен труд да ги вадиш и да садиш нови!!!!то корените са им здрави!!!!!Само е трябвало да ги подрежеш и ще си тръгнат наново!!!! Аз един лещар всяко година го режа и си тръгва отново и кози го ядат и нищо му няма---немога и да го изкопая и огън палих върхо него и пак избива--дълбоки са му корените-----казаха ми с раундъб--ама не съм сипвал да не отровя почвата,че в близост имам други дървета!!!!
  • E
    Овощна градина на 25 дка можеш да направиш като я насадиш. Аз насадих миналата година 5 декара за около 7-10 работни дни. Беше запустяла земя. Първо го изора трактор,после с права лопата правиш дупка и садиш, хванаха се 400 дупки. Почвени проби не съм правила, не съм слагала и никакви торове и препарати, понеже са биологични, но можеше да се сложи оборски тор (действа много добре): подрязваш краищата на корените с лозарска ножица, слагаш корена в дупката, после малко пръст, отгоре малко оборска тор и пак пръст. Утъпкваш добре и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО сипваш вода - няколко литра на корен, за да се прихване. Моите не само, че се прихванаха всичките от раз, ами някои и цъфнаха, но после ги изядоха едни кози, та садих наново половината след половин година.
  • A
    Ако не ги копае машина---10 дупки май трудно на ръка ще изкопаеш--то трябва да са дълбоки и широки и на дъното да има тор и после малко пръст!!!! и докато започнат да плодонадават да береш и продаваш ще минат 3-4г.-а през това време субсидията ще е сигурно 30лв. на декар млади фиданки,незнам води ли се НПР1--ама май не се води или Натура 2000!!! Там шуменско е равно--не е планинско!!!Аз попадам НПР1 и затова са ми по високи субсидиите--освен това съм в Натура 2000 на едни места!!Другите непопадат в натура!!!сега незнам какво ще ми платят--то се получават субсидиите декември-януари,аз неразчитам на субсидии,просто се занимавам да ми мине времето и да изкарам нещо допълнително и продукти да си имам за лична консумация!!!!! Януари ще напиша колко са ми дали за костилкови и колко за черешови!!! при нас има хора с млади насаждения-градини---ама това не им е основна дейност,те са фирми и това им е допълнителна дейност!!този с градините има и овчарник и малка мандра и им уплътнява времето и им създава работа на работниците--та съчетават овцефермата със градините!!!!Иначе някой само с овощни градини да се занимава и с нищо друго незная--то това е сезонно,те хората освен овощни градини имат и градини със зеле,овес,ръж,картофи,домати и продават със едно зелено картонче по пазарите по сергии--като производители сега продават зелени салати и марули,репички,киселец,щафол и др.--- и на мене са ми дали имам в София по цялата тераса къдрава салата в кофи с вода да не увяхва и всеки ден си ям!!!!!те каквото немагат да продадат и го подаряват на познати--после някаква услуга ще искат и така по селата са на разменни начала---НЕ ПЕЧЕЛЯТ КОЙ ЗНАЕ КОЛКО!!!! ти по добре си бачкай на строежа--там поне 20-30лв. надницата е сигурна,ако неплащат напускаш и отиваш на друг строеж!!!вярно и там е сезонно--зимата няма работа--ама ти лятото ще изкараш и за зимата,а съм земеделие--ако неможеш да продадеш трябва да имаш познати на които да подаряваш и да им искаш после услуги--защото иначе трябва да изхвърляш продукция!!!!
  • G
    Остават черешите и вишните. А може и лавандула евентуално...Ама там са повечко инвестициите [dalavera]
  • V
    Няма възможност, за напояване.
  • V
    така-а на трета категория нива можеш да садиш всичко,но така и не написа близко ли е подпочвената вода има ли възможност за напояване?
  • V
    Аз съм от шуменския край. Шумен е на 60км от моето село. наскоро получих земите от наследство нивата е далече от селото на 1,2км и е 3-та категория чернозем. та искам да питам дали има някакъв европейски фонд, които да ме финансира, защото аз нямам никакъв начален капитал.работя като строител но вече ми омръзна искам да работя за себеси.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Радио комуникация в тракторите

Здравейте колеги! От известно време си мечтая да си обурудвам тракторите с радио станции з...

121 0

Неприятели по люцерната - дайте съвет

elpastuh01: Сложи си електропастир и няма да имаш проблеми.

2897 4

Земя - насъждения и сеитба - въпрос

Здравейте бъдещи колеги. Въпросът ми е с какво да засадя и посея 4.5 декара земя до която...

1631 0

Измръзване на лоза

marinov55: Не се притеснявай градинарю,затова защото ще ти мине! Ако беше сътворена толкова елемента...

2654 1

Питане за подходящо растение

proba: Джанка от костилки! Виж някъде във форума обсъждахме Жив плет

1936 6