До 15 май приемат заявления за подпомагане на плодове и зеленчуци

• A
    От Министерството на земеделието и храните напомнят, че крайният срок за за подаване на заявление за подпомагане на земеделски производители със средства от европейските фондове по схемата за плодове и зеленчуци е 15 май и 9 юни със санкция от 1% за всеки просрочен ден.\r\nДо 30 ноември производителите трябва да представят заявка за плащане, към която да приложат и копие на издадените сертификати. Първото условие за подпомагане с директни плащания е отглеждането на най-малко 4 дка зеленчуци или 5 дка плодове,напомнят от ведомството.\r\nВажно производителите да знаят, че следващото изискване е да се запознаят с утвърдените спецификации, които са публикувани на страницата на МЗХ, а така също подробна информация както за стандартите, така и за процедурите за контрол, които се осъществят от инспектори от БАБХ и са публикувани на страницата на агенцията в раздел за земеделските производители.\r\n\r\nКато начало прогнозната стойност за подпомагане е 43 евро на тон, а конкретният размер за подпомагане на отделните видове плодове и зеленчуци ще бъде определен след разглеждане на заявленията, поясняват от МЗХ.
  • A
    попитах за това в общинските служби Земеделие и те не знаеха за какво стана въпрос,какво повече да обкъждаме,защо изобщо пишат за тези субсидии като служителите им не са подготвени
  • K
    Има ли смисъл даже въобще да се коментира всичко това,след като остават само пет дена до крайния срок?
  • W
    Само дето не мога да разбера как ще се определят средните добиви за страната,ще имали някакво разделяне за оранжерийно и полско производство. Не казват и какво точно ще изисква БАБХ за да издаде сертификат(и изобщо дали имат нужните хора които да издават тези сертификати),за колко време ще важи този сертификат,за какво точно е същия (ако е за определено количество стока служителите на тази агенция просто няма да могат да смогват само сертификати да издават) ОБЩО ВЗЕТО ТОВА Е ПОРЕДНОТО БЕЗУМИЕ НА БЮРОКРАЦИЯТА КОЯТО ОТЧИТА НЯКАКВА ДЕЙНОСТ ПРЕД ЕВРОПА,А ПОСЛЕ ПОЧВАМЕ ДА ОПРАВЯМЕ ГЛУПОСТИТЕ В ДВИЖЕНИЕ И КАШАТА СТАВА ОЩЕ ПО-ГОЛЯМА НЕЗНАМ ДОКОГА ХОРА КОИТО НЕ РАЗБИРАТ ОТ ЗЕМЕДЕЛИЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖАВАТ ДА СЕ ИЗЯВЯВАТ КАТО "СПЕЦИАЛИСТИ"
  • V
    хм!
  • A
    За да получиш този сертификат от ОДБХ ,какво ще исизисква като документи? И освен сертификата ще си изискват ли фактури за продажби?
  • W
    Всичко това е прах в очите за тези които не се занимават със зеленчукопроизводство.Основната част от тези пари ще отиде при големите оранжерии или на кратко казано дребния производител пак ще се спасява поединично. Още повече като знам че това сертифициране от агенцията по безопасност на храните е едно голямо нищо ,само вземат пари.А сертификат ще се иска за всяка партида,те нямат толкова служители че да го правят това,но сигурно това ще им е извинение после за да откажат подпомагане,а и като ти вземат такса за всеки сертификат ще се окаже че подпомагането е за агенцията а не за производителя,защото там ще отидат тези средства . Или накратко за дребния производител пак няма да има средства
  • A
    43 евра на тон подпомагат за сертифицирана продукция,иначе казано по 0.084 лв,за кг, значи аз имам ябълки и за един тон продукция ми трябват в най добрия случяй 100 кашончета, или 100 нови касетки, чиято цена за бройка надминава 84 ст. и си задавам простия въпрос, за какво да плащам такси за сертифициране, като амбалажа ми е по-скъп от подпомагането.....ако някой може да ми обясни какъв е смисъла от това подпомагане, аз ще приема всички доводи
  • A
    там дето се подава и за доплащане на дка
  • V
    Аз нали съм по простичък не разбрах в общинските служби ли ще се подават заявленията?
  • G
    ами ако средното за страната е 5 тона ще ти платят за 5
  • K
    какво означава "На подпомагане подлежат количества реализирани на пазара, които не надвишават 50% от средните за страната добиви на тези плодове и зеленчуци, от заявените за участие в схемата", че ако продам 10тона ще ме субсидират за 5 от тях ли?
  • T
    http://www.mzh.government.bg/odz-varna/bg/home/12-04-10/-1922423847.aspx заповед ПД 09-311/26,03,2012г определя стандартите
  • T
    Схема за специфично подпомагане на производителите на плодове и зеленчуци (СППЗ) ♦ Подпомагането се представя на тон за следните произведени видове плодове и зеленчуци: домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови (включително нектарини) и кайсии (включително зарзали). ♦ Произведените плодове и зеленчуци трябва да бъдат сертифицирани от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и да бъдат реализирани на пазара. ♦ На подпомагане подлежат производители на плодове и/или зеленчуци, които отглеждат заедно или поотделно най-малко 0.4ха домати, краставици и/или пипер или отглеждат заедно или поотделно най-малко 0.5ха ябълки, череши, праскови и/или кайсии. Земеделските стопани трябва да отглеждат не по-малко от 0.1ха от всяка заявена култура. ♦ На подпомагане подлежат количества реализирани на пазара домати, краставици, пипер, ябълки, череши, праскови и кайсии, които не надвишават 50% от средните за страната добиви на тези плодове и зеленчуци, от заявените за участие в схемата
  • T
    До 15,05 се заявява желанието за кандидатстване по схемата за подпомагане. След продажбата на готовата продукция (която трябва да е със сертификат от ОДБХ) към края на годината се подават документи за плащане ще се опитам да ви пусна линк със стандартите на плодовете
  • M
    Не.

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Разпределяне на рента за минали години

wladd: Белите петна са плащат за целия имот, "Новите" собственици нямат основание за получаване н...

218 1

Обработване на земя без договор

ZzZ: Ти си тарикат така че давай - жъни я! А като се окаже, че кооперацията има сключен едногод...

295 9

Право на дейност, върху земеделска земя?

solun1: Тряба да й смениш статута и тогава вече ще можеш да стройш.

145 1

Влизане в чужд имот, отъпкана пшеница

Веселин: Към полицията задължително. Подадохте ли и за предишните случаи? Трябва да ги регистрирате...

286 2

СПЕШНО!!! Подвеждаща информация/измама

За първа година съм земеделец.Наясно съм със селективните и с тоталните хербициди,но нямам...

706 0