Помогнете за избор на моторна водна помпа!

• K
    Колеги,много ви моля помогнете!Купих една нива от 10 дк.на разстояние от 170 м.от микроязовир,и денивелация спрямо нивото на водата около 15 м.Ще засадя предимно зеленчуци,като домати,зеле и т.н. Търся подходяща моторна помпа по сайтовете ,но там е претъпкано с най различни модели и характеристики.Просто се обърках до такава степен,че незнам на кое да обърна повече внимание,на характеристиката или производителя.
  • I
    сондаж;помпа потопяема монофазна цол и четвърт--40м неса проблем;бензинов генератор 2кв;цистерна-25или50куб и смятам това за най икономичен вариант;филтри и капково. може да се избере подходяща помпа, изчисляват се напорните загуби и какъв дебит ще му трябва начовека и готово, при условия че има вода под ръка на разположение сме да помогнем, продаваме помпи от няколко години успешно www,ipsystems.bg 0886610151
  • S
    сондаж;помпа потопяема монофазна цол и четвърт--40м неса проблем;бензинов генератор 2кв;цистерна-25или50куб и смятам това за най икономичен вариант;филтри и капково.
  • V
    http://www.fluida-bg.com/bg/products.php?id_cat=1 Тази фирма е много добра, прегледай можеш да си харесаш нещо
  • L
    Един съвет, щом че напояваш ягодите с капково /това е прекрасно решение/Зопочни с вида капково и виж какво захранване помпа ще ти трябва.Там трябва да имаш определено налягане.Много по добре е да посетиш някаква фирма за капково напояване и да се ориентираш за помпата, не слагай каруцата пред коня.А според помпата /видовете помпи/ водоизточника.Защото ти имаш микроязовир, и възможност за сондаж!!Успех, аз бих избрал сонда!
  • K
    Иване,аз имам трактор Т-25 (25 к.с.)който даже няма да може да я дигне,камо ли да я върти.Освен това тя май ще пресуши нашия язовир(микро)и ще оставим другите колеги които се мъчат като мен без вода.Както писах по горе,догодина да направя капково за ягоди,за което мисля че не е най изгодното решение.Ако имах за поливане 50 дк.царевица,може би щях да се съглася с теб,но все пак ти благодаря ,че ми прояви достатъчно желание да ми помогнеш.
  • K
    Миладине благодаря ти за професионалната информация (поне така предполагам)!Досега незнаех,че всеки 10 л.м. се равняват на 1м воден стълб.Сега след като вече го знам,мога спокойно да изчисля всяка помпа, каква работа може да ми свърши.Но проблемът идва и от там,че фирмите продавачи не дават като информация тази работна крива,даже при поискване.Кривата която показвам я намерих случайно само в един сайт.Според мен една такава помпа ще има най малкото 20 м3/ч дебит на изхода,който за сега ме удовлетворява.Догодина смятам да си инсталирам капково,а мястото да засадя с ягоди.Затова съм се ориентирал именно към такава помпа,а не към \\\"Марица 50\\\" или сондаж, който ще ми излезе много скъпо.Сондажът трябва да е дълбок най малко 40 м,а до мен само на 100м е язовир (170м които ги давам са до най отдалеченото и високо място).Имам идея да направя каптаж от бетон за водата в горната част,но това по късно.
  • I
    ......
  • I
    колега това е навесна помпа Тунжа-70 редуктора аз съм го слагал защото я вртя с ЮМЗ работи на 700-800 оборота.цената и може и за 500 лева да я намериш.купи си поливни трби 40-50 броики имаше ги за по 25 лева броика в никакав случаи не вземаи маркучи.на това разтояние ще захрани поне 10-15 праскачи сила 30 на веднж стига това което ще садиш да може да се дъждува.аз съм поливал царевица на тези растояния с Р-90 за 3-4 часа ще полеш 10 декара
  • V
    Колега с моите скромни познания на инженер ,мога да кажа следното:колкото по дебитна ти е помпата толкова по- ниско напорна е и обратното,т.е искаш ли голям дебит не можеш да го качиш много високо ,освен ако нямаш две стъпала, демек охлюва!Те пък искат мошност и т.н., направи си сметката по принципа че грубо на всеки 10 линейни метра тръба имаш загуба от един метър воден стълб, т.е. с твоите 170 метра отдалеченост имаш да добавиш още 17 метра напор плюс твоите 15 метра височина по терен стават 30 и горница.Хората са ти дали работната крива на помпата на диаграмата, виж къде се пресича хоризонталната линия на 30-тия метър в координатната система с работната крива и от там свали надолу вертикално и ще видиш какъв дебит ще имаш на 30 метра!като гледам първата диаграма с един цол май е около нулата
  • K
    а за сондажа колко пари ще трябва да даде при положение ,че денивелацията му е 15 метра това ще рече ,че трябва да копае минимум 10 метра,пък тия бензинови помпи за 10 дк площ си е аматьорска работа /освен ако не е капково/ според мен удачния вариант е на Данчев ,но колегата разполага с Владимировец доколкото разбрах а той не може да върти Марица и пак сме в позиция шах
  • A
  • M
    Колегата по нагоре ти каза --направи си сондаж и си решаваш проблема.Стига си търсил разни помпи или ти се ще да се набутваш с парички [:slap:]
  • I
    ......
  • I
    колега спред мен ще купиш помпа която няма да ти врши работа.старите поливни трби са 4 цола .трябва да ползваш маркучи ако са от пожарната те са по 25 метра и алминевите накраиници са като дюзи колко повече маркучи редиш толкоз по малко вода .като изкараш водата на 170 метра до блока как ще я разпределиш по редовете?без праскачи кубиците на водата са наи много но требва да ходиш на всеки ред и да влачиш маркуча.ако сложиш прскач ти трябва налягане и прскача наи много да е СИЛА 30 тои покрива крг с диаметър 30 метра помпата ще трябва да работи поне 60-90 минути за да го поле.тази помпа е 3 цола и на 20 метра има дебит 400литра минута ако и сложа 200 метра маркуч дебита сигорно ще е 40литра минута
  • K
    Навсякъде дават като информация макс.напор и макс.дебит,но даречем помпа с макс.напор-30 м,и макс.дебит 500л/м,но не обясняват тази същата помпа какъв дебит на вода ще има на изхода на тръбата при 15 м височина и 170м дължина.Май ще се ориентирам към високонапорна помпа с горе долу следните данни: мощност-6,5 к.с Макс.напор-60 м. Мах.дебит - 500л/м вх/изх - 2"(цола) Предполагам,че една такава помпа ще има на изхода около 400-450 л/м дебит.Вежте прикаченият файл.Какво ще кажете?

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Почвени проби и анализиране на получените данни

За да Ви помогнем да установите, в каква степен това уникално почвено разнообразие се отра...

63 0

Инспекция на посевите чрез заснемане с дрон

Събираме точни данни на ниво растение, използвайки високо прецизен дрон с интегрирана мул...

33 0

избор на тръбно ролкова поливна машина

Hri100: Аз съм най-доволен от Окмис.Вносител е фирма Новита прим.

163 1

Мулчер-тава

Здравейте,колеги! Интересувам се от такъв тип мулчер-тава ,който може да сподели малко пов...

579 0

Пръскане по въздух - делтапланер или самолет

Iancho: колега делтапланер не ти трябва най добре е с хеликоптер

1161 3