мнения за крастоска на аваси

• K
    колеги интересуваме приплодите на аваси с местни каква ще е плодовитоста и млечноста като сега дневната млечностна местните е 1л. плодовитоста 130/
  • B
    По темата "аваси" сме говорили доста във форума , и само тези които имат чисти или кръстоски оценяват качествата им ! И както казах всичко е много относително спрямо доста фактори , и всеки взима индивидуално решение как ще подобри стадото и съответно и приходите , което според мен е най важно ! Не ме интересува кой каква порода отглежда - а какво е произвел!!! И мисля че доста трябва да се помисли по тази тема и върху субсидирането защото аз примерно може да отглеждам застрашена порода , но като нямам добро отношение към тях и като не правя производство и разчитам само на субсидията ще съм много по-добре от да речем бай-Иван който се пука от работа и дава двойно повече храна , мляко и агнета и дори и с тях не може да ме достигне по приходи !!!! И тук мисля че е разковничето на самото субсидиране !!! Не че имам нещо лично към колегите които отглеждат застрашени породи , но мисля че е доста нереално те да взимат по да речем 150-200 лева субсидия която е повече от самото животно , ние другите по 28 !!!! Наще животнни да не би да ядат по малко ????????? или по малко доходи дават ???????? - НЕ , Дори обратното !!! затова си мисля че всички трябва да сме на равни начела и всеки сам да решава какво и какви породи да отглежда !!!!
  • I
    Практиката през последните 8-9 хиляди години, откакто са одамашнени овцете сочи, че със селекция се занимават практиците! Кръстоски на аваси със наследници на старите наши местни породи дават първо поколение средно 30% увеличение на млечността и запазване или слабо увеличение на раждаемостта, защото тя е ниска и при местните и при авасито. Още следващата кръстоска смъртността се увеличава, а при третото кръстосване може да стигне до 30 - 35% общо от незаплождане, аборти и смъртност да отбиване, при 4-5% незаплодени, 1-2% аборти и 4-5% смъртност до отбиването при чистите породи, т.е. при трета кръстоска може да се загубят до 20-25% от бъдещите агнета. Втора, трета и следващи кръстоски се правят само по специални схеми имаче гените не се задържат и не може да се стигне до стабилизиране на приплодите, т.е. след 20-30 г. кръстосване от еднакви на вид коч и овца да се родят аваси и каракачанка. Второ поколение овца не се кръстосва с чист коч, а с коч 50:50 и т.н., като участва трета порода е още по-сложно. Онзи ден ходих да видя едни подобни опити в Свищовско, зоологическа градина, една с кафява глава и тънка опашка, друга с черна тлава и къса тлъста опашка, някоя с гола тънка и дълга, като цяло Цирк Буш. Много породи въобще не се кръстосват с аваси, а с източнофризийска, а имаш ли чиста порода и пазар за агнетата от нея не я кръстосваш с нищо външно, защото увеличеното мляко не компенсира падналата цена на агнето.
  • K
    плодовитоста вдигали се или пада
  • V
    АМИ АЗ СЪМ МНОГО ДОВОЛЕН ОТ КРЪСТОСКИТЕ 50 И 75% НО ОТ ТАМ НАГОРЕ ЗАКЪСВАТ ПРИ МОИТЕ УСЛОВИЯ.КОМЕНТАРИТЕ ОСТАВЯМ НА ПРАКТИЦИТЕ
  • M
    Защо поне веднъж някой не обясни и минусите на кръстоските и особено на тези с аваси?
  • B
    по-голяма, но тва зависи от много фактори

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

J

Фермата с. Заноге

Село Заноге Поне, на 10 - тина обяви от този сайт съм бил...

8 0
S

ПНДЖ3

Здр.платиха едни пари за някой а други не така че аз питам някой знаели нещо кога ще пусна...

243 0
S

Денимис

Здр.май тази година Денимис за животновъдите няма да има забравихани.Някой да е чул нещо

133 0
D
393 2
М

Агнета 2020

Питайте управниците ни тази година като нямаше внос на агнешко стигнаха ли родните агнета...

341 0