Субсидии 2014г.

• N
    От 2014 г. моделът за подпомагане на земеделските производители в България ще претърпи коренна промяна. Действащите сега плащания за единица площ ще бъдат заменени от работещата в 15-те страни от стара Европа система на т.нар. права на подпомагане. Едно право се равнява на финансовата подкрепа, която земеделският производител получава за хектар (10 дка) обработваема площ.\r\n\r\nЗа разлика от сегашните директни плащания, които са неделими от земята, правата за подпомагане ще могат да се прехвърлят – продават или отдават под наем отделно от нея. В България те първоначално ще бъдат получени само от регистрираните към момента (2011 г.) земеделски производители. Кой от тях какви права ще придобие обаче ще зависи от количеството земя, което заяви през референтната 2014 г. Така, ако заяви 1000 хектара (10 000 декара), ще получи за тях 1000 права за субсидия. Ако обаче през следващата година изтекат арендните договори за 200 хектара, той ще получи субсидия само за 800 хектара, а за останалите 200 права ще трябва да поднови договорите или да продаде/даде под наем правата на някой, който притежава земя без права за субсидия към нея.\r\n\r\nВ този случай връзка между субсидия и земя пак има, но непряка. Например всяко право ще може да бъде активирано само при налична срещу него земя за обработка. Всички придобити права ще трябва да бъдат декларирани и вписани в регистър, но още не е ясен моделът, по който ще се търгуват. Ако даден стопанин две години не активира право на субсидия, той ще го губи. В такъв случай то ще влиза в националния резерв, който ще бъде създаден с до 3% от директните плащания за страната през 2014 г. С тези средства ще се подпомагат млади фермери, както и работещите в неблагоприятни райони.\r\n\r\nОт 2014 г. ще бъде въведен и лимит на субсидията, която едно стопанство може да получи. Горната граница е 300 000 евро, като от тях се приспадат разходите за заплати и осигуровки. Над 150 000 евро обаче плащанията на хектар също ще намаляват – за горницата до 200 000 евро – с 20%, до 250 000 евро – с 40%, а от тази граница до 300 000 евро – със 70%. Мярката ще засегне най-големите стопанства, които ще получат права за цялата обработвана от тях земя, но те ще са на по-ниска единична стойност. Ако земята и съпътстващите я права обаче бъдат продадени на производител, който е под ограниченията, той ще получава за тези хектари пълния размер на субсидията. Целта е по-силна подкрепа за малките и средните производители, които са по-слабо конкурентни от големите стопани.От 2014 г. моделът за подпомагане на земеделските производители в България ще претърпи коренна промяна. Действащите сега плащания за единица площ ще бъдат заменени от работещата в 15-те страни от стара Европа система на т.нар. права на подпомагане. Едно право се равнява на финансовата подкрепа, която земеделският производител получава за хектар (10 дка) обработваема площ.\r\n\r\nЗа разлика от сегашните директни плащания, които са неделими от земята, правата за подпомагане ще могат да се прехвърлят – продават или отдават под наем отделно от нея. В България те първоначално ще бъдат получени само от регистрираните към момента (2011 г.) земеделски производители. Кой от тях какви права ще придобие обаче ще зависи от количеството земя, което заяви през референтната 2014 г. Така, ако заяви 1000 хектара (10 000 декара), ще получи за тях 1000 права за субсидия. Ако обаче през следващата година изтекат арендните договори за 200 хектара, той ще получи субсидия само за 800 хектара, а за останалите 200 права ще трябва да поднови договорите или да продаде/даде под наем правата на някой, който притежава земя без права за субсидия към нея.\r\n\r\nВ този случай връзка между субсидия и земя пак има, но непряка. Например всяко право ще може да бъде активирано само при налична срещу него земя за обработка. Всички придобити права ще трябва да бъдат декларирани и вписани в регистър, но още не е ясен моделът, по който ще се търгуват. Ако даден стопанин две години не активира право на субсидия, той ще го губи. В такъв случай то ще влиза в националния резерв, който ще бъде създаден с до 3% от директните плащания за страната през 2014 г. С тези средства ще се подпомагат млади фермери, както и работещите в неблагоприятни райони.\r\n\r\nОт 2014 г. ще бъде въведен и лимит на субсидията, която едно стопанство може да получи. Горната граница е 300 000 евро, като от тях се приспадат разходите за заплати и осигуровки. Над 150 000 евро обаче плащанията на хектар също ще намаляват – за горницата до 200 000 евро – с 20%, до 250 000 евро – с 40%, а от тази граница до 300 000 евро – със 70%. Мярката ще засегне най-големите стопанства, които ще получат права за цялата обработвана от тях земя, но те ще са на по-ниска единична стойност. Ако земята и съпътстващите я права обаче бъдат продадени на производител, който е под ограниченията, той ще получава за тези хектари пълния размер на субсидията. Целта е по-силна подкрепа за малките и средните производители, които са по-слабо конкурентни от големите стопани.
  • W
    и влах да е - да не ме причисляват към.......комшии
  • I
    fermer.bg/.../rumynskiia-kandidat-za-evrokomisar-...
  • W
    ПРОБВАЙ!
  • N
    Плашиш ли.
  • W
    ТОВА Е ВЪПРОС НА ЛИЧНА КУЛТУРА И ЛЮБОЗНАТЕЛНОСТ!(НЕ ГО БЪРКАЙ С ЛЮБОПИТСТВО) И ПРИ СЛЕДВАЩИЯ ТИ ПОДОБЕН ОПИТ .......НАЛИ ЗНАЙШ КВО СЛЕДВА............!
  • W
    ТОВА Е ВЪПРОС НА ЛИЧНА КУЛТУРА И ЛЮБОЗНАТЕЛНОСТ!(НЕ ГО БЪРКАЙ С ЛЮБОПИТСТВО) И ПРИ СЛЕДВАЩИЯ ТИ ПОДОБЕН ОПИТ .......НАЛИ ЗНАЙШ КВО СЛЕДВА............!
  • N
    Щот какво?
  • N
    Как няма да знаеш кой оглавява земеделието в ЕС за тоя период и от къде е.
  • W
    А ти какъв си тогава!?И само да те светна аз съм Българин!покрай мене може да живеят власи банатапчене сърби цигани и какви ли не ама аз си оставам българин ГОВОРЯ И ПИША НА ЧИСТ БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ПОЛЗВАМ ДУМИ КОЙТО СА ПОЛЗВАЛИ НА АСПАРУХ ДЕДИТЕ МУ!и точно на тая тема не ме зачеквай щот......!
  • V
    Колеги, някой знае ли кога ще бъде окончателно гласувана новата ОСП, та да знаем със сигурност какво ни чака? Доколкото знам известното ни до сега е само предмет на предложения и обсъждане. Или греша? Нищо не мога да намеря в нета
  • N
    Румънец е бре земляци сте.
  • W
    И НЕЩО ИЗВЪН ТЕМАТА-ДОНЧЕВ ПОКАЖИ МИ ПОНЕ 1 СЛУЧАЙ В КОЙТО ИНТЕРЕСА ДА НЕ Е В ПОЛЗА НА БОГАТИЯ А В ПОЛЗА НА ГОЛОТОРА!????
  • W
    Кове ги унгарец(Дачиян Чолош)който е европейски министър по земеделието!а виждаш каква конституция са си изковали в Унгария!и между другото всичко сега е в процес на обсъждане ама кой да седне да оборва 1 унгарец!???мислиш ли че нашите евродепутати(дето не им знаем имената кой са) ще се захванат да оборват унгареца!????ОПССССС СЕТИХ СЕ ЗА 1 ТОЯ МАФИОТА ДЕТО ДЪРЖИ 1 ДИСКОТЕКА В СОФИЯ МАЙ ГО ИЗБРАХА ОТ "АТАКА"!
  • V
    МДАА...... ИМА РЕЗОН В ТОВА КОЕТО КАЗВАШ. ЗНАЕШ ЛИ КАКВО МИ Е МНОГО ИНТЕРЕСНО ПО ТЕЗИ ПОКАЗАТЕЛИ КВОТИРАНЕ НА СУБСИДИЯТА, ВЪЗМОЖНОСТ ЗА ТЪРГУВАНЕ С КВОТИТЕ И Т.Н.Т. ПРАВЯТ ОЩЕ ПО ТЕЖКОТОВАРНА И БЮРОКРАТИЧНА СИСТЕМАТА, ДА НЕ ГОВОРИМ, ЧЕ ПО ТОЗИ НАЧИН ОБСЛУЖВАТ ИНТЕРЕСИТЕ НА ГОЛЕМИТЕ ЗЕМЕДЕЛСКИ ДЪРЖАТЕЛИ -СИРЕЧ ЗЪРНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ. АЗ ЗНАМ, ЧЕ СА ВРЪЗКАРИ, АМА И БРЮКСЕЛ ДА ДЪРЖАТ МИ СЕ СТРУВА ВЕЧЕ ПРЕКАЛЕНО. ЕДНО МИНИСТЕРСТВО( НА ЗЪРНОПРОИЗВОДИТЕЛИТЕ) НА ДЪРЖАВА ЧЛЕНКА БИВА, АМА ДА КОВАТ ЗАКОНИТЕ В БРЮКСЕЛ СПОРЕД ТЕХНИТЕ ИНТЕРЕСИ ВЕЧЕ Е ПРЕКАЛЕНО! [:duel:]
  • W
    1-во какво ще стане в бъдеще не зависи от нас тука нито от нашите министри(щот са продажници и дупедавци)!2-ро който налапал-налапал и който докопал-докопал,ама фатката е че след 2014 примерно ако си купиш земя от някой старец дето се е споминал или от неговите наследници тоя дето държи правата за ползване на субсидията ще ти ебава майката да те рекетира за собствената ти земя(вече собствена)!или пък ако тогава речеш да си изтеглиш тая твойта(дори да не е купена през 2014) от наемателя и пак ще ти ебава майката и няма да ти даде това което ти се полага за собствената ти земя!

Можете да добавите до максимум 4 снимки към една тема. Разрешени формати: jpg,jpeg,png. Минимален размер: 300х150

Редакцията на Agri.bg не носи отговорност за коментарите и призвовава потребителите да спазват Условията за ползване на сайта

Българско Сиво Говедо и Сиво искърско говедо

Здравейте имам няколко въпроса и ако някой знае ще съм благодарен да сподели информация. О...

40 0

Субсидия

Здравейте, някой може ли да ми каже, ще има ли фирми за продаване на орехи и да ми каже ко...

162 0

МЯРКА 11

Има ли информация за плащанията по мярка 11 за кампания 2019г ? По индикативния график...

238 0

oбвързано подпомагане

Колеги, на много от нас бяха намалени плащанията, знае ли се дали ще бъдат изплатени и ког...

107 0

Овце и кози

Боре Бомбата: Трябва ти бюджет около 30 - 40 бона, 1 - во трябва да се осигуряваш като фермер 1 2 години...

183 1