Водата е един от основните елементи, които влияят върху реколтата. Липсата на почвена влага има отрицателен ефект върху растежа и развитието на растенията. Сушите, внезапно прекъснати от проливни дъждове, правят процеса на поддържане на определена влага в почвата скъп и отнемащ време. Това може да се облекчи с помощта на абсорбенти.

Абсорбентите акумулират в себе си влага и я задържат в почвата, дори и при силна слънчева активност, като постепенно отдават влага на кореновата система на растенията.

В процеса на натрупване и на отдаване на влага значително се подобрява структурата на почвата. Почвата става рохкава и влажна. Необходимостта от напояване на почвата намалява, както по обем, така и по периодичност. Абсорбентът отдава влага за растенията, толкова, колкото им е необходима.

Абсорбентът увеличава капацитета и забавя времето за изсушаване на почвата. Песъчлива почва, обработена с 2 грама абсорбент на килограм почва, задържа влагата в два пъти повече, отколкото необработената.

Всяка гранула, която е във влажна среда, абсорбира големи количества влага (до 400 пъти). Набъбналата гранула придобива желеподобен вид и създава в почвата кухина, наситена с влага. В този вид желеобразните гранули се съхраняват в почвата доста дълго време, докато кореновата система на растенията поемя цялата влага. След изсушаване на „желето”, абсорбентът се превръща в първоначалната гранула, която ще бъде наситена с влага от повърхността или дълбочината на почвата. Абсорбентът действа като един вид акумулатор в продължение на 10 години.

За растения с плитка коренова система - сухи абсорбиращи гранули се смесват с почвата на дълбочина до 10 сантиметра при съотношение 10-20 грама за 1 квадратен метър почва, в зависимост от функционалния й състав (в глинестата - по-малко, в песъчлива - повече). След това почвата се полива обилно с вода.
При внасяне в стайни растения абсорбентът подобрява свойствата на почвата (по-глинестата почва става по-рохкава, а песъчлива - на бучки).

Абсорбентът позволява икономично използване на вода и торове. При поливане, по-голямата част от водата с тора се измива в долните слоеве на почвата и само една малка част (около 10%) все още преминава през капилярите в места достъпни за корените на растенията. Добавеният в почвата абсорбент, създава необходимият запас на вода и торове за растения. В същото време се намалява честотата и количеството на поливането, а торовете вече не изгарят корените на растенията.

Използването на абсорбент позволява да се намали въвеждането на минерални торове с 25%. При внасяне на абсорбент с минерални торове, торове се разтварят под въздействието на влагата и в разтворен вид се акумулират от абсорбента, следователно, остават в почвата, като не се изпаряват или се измиват.

Предимствата на приложение на абсорбенти в селското стопанство: