“С всяка изминала година търсенето на овощен посадъчен материал намалява, защото хората, които искаха да се занимават с овощарство, направиха градини и интересът вече е много слаб”, коментира за Агри.БГ проф. Димитър Сотиров, заместник-директор на Института по земеделие в Кюстендил. По думите му днес младите хора могат да получат финансиране за нови насаждения, а доказаните овощари могат да търсят помощ за развитие на стопанствата си.
“Черешата е традиционна култура, която се търси в Кюстендилския край. През последните 5-6 години и към сливата се проявява изключителен интерес, тъй като тя е по-лесна за отглеждане, по-лесно се прибира, реализира се директно за преработка, но пък имайки предвид, че грижите са по-малко, тя ще се окаже икономически по-изгодната култура, отколкото черешата. За черешата берачите искат вече по 0,80 лв. за килограм, а цената на плода за преработка достига до 1,10-1,40 лв.”, допълни още той.
В момента в Института по земеделие в Кюстендил разработват нови технологии за биологично отглеждане на овощни култури. Макар и с много рискове, интересът към биопроизводството се увеличава.
Успешна резитба: Колко трябва да е едногодишният прираст при сливовите овошки?
“Биологичното овощарство е много трудно, свързано е с изключително много разходи, защото са много малко препаратите, които са одобрени за биологично производство и не са доказали навсякъде своята ефикасност. Това е направление в производството, което крие много рискове. Но с течение на времето ще се разработят по-подходящи технологии и ще може да има повече биопроизводители.”, коментира още проф. Сотиров.
В момента в Института по земеделие се разработват технологии за отглеждане по биологичен начин на различни овощни култури, които ще бъдат съобразени с наличните на пазара биопрепарати за растителна защита, каза още заместник-директорът на института.
5 КОМЕНТАРА
07.05.2024
07.05.2024
07.05.2024
05.05.2024
05.05.2024