Стафилококозата протича с образуване на различни абсцеси с различна големина по кожата, в млечните жлези, ставите и др. части. Причинители са Staphillococus Pyogenes и Staphillococus Albus. В абсцесите са открити и други гноеродни бактерии. Стафилококите са нормални обитатели по кожата и лигавиците на здравите зайци. Те са значително устойчиви и запазват своята патогенност при различни неблагоприятни въздействия на околната среда - температура (висока и ниска), изсушаване и дезинфекционни разтвори. Поради това те се запазват продължително в природата. Възникването на заболяването се дължи на преминаване на стафилококите през повредена от остри предмети кожа, а също и при възпаление на лигавицата.

Признаци на стафилококоза: Наблюдават се след инкубационен период от 3 да 5 дни. При малките зайчета се образуват малки гнойни възелчета с големината на просено зърно. Общото им състояние се влошава бързо и смъртта настъпва след няколко дни. При възрастните зайци температурата се повишава бързо, дишането се затруднява. Смъртта настъпва за 2-3 дни. Често засяга и млечните жлези. В млякото се появяват гнойни парцалчета. Зайкините не допускат зайчетата да бозаят, защото чувстват силни болки. Оформените гнойни абсцеси се отварят спонтанно и от тях изтича жълта гной. Раните, които остават след това заздравяват бавно.

Лечение на стафилококозата по зайците: Абсцесите се отварят, почистват и дезинфекцират. При влошено общо състояние се прилагат антибиотици.

Профилактика: Болните животни следва да се отделят и помещенията и клетките за зайци да се дезинфекцират. Хигиена на кожите на зайците. Във фуража на здравите зайци профилактично се слагат антибиотици.

Вижте още:

Туберкулоза при зайцитеТуберкулоза при зайците

Потребности на зайците за поддържане на телесните функции и на продуктивността

Опаразитяване на зайците с въшки и бълхи