Това е често срещана инфекция при зайците, която може да нанесе значителни загуби в зайцефермите. Болестта винаги се проявява под действието на неблагоприятни фактори, защото причинителите(а те са няколко) се намират в областта на носа при почти всеки заек. Неблагоприятните фактори най често са следните: влошаване на хигиенатас увеличаване навлажността, простуда, прегряване, наличие на прах и дразнещи газове(амоняк), влошаване на храненето. Въпреки условността за появяване на заболяването необходимо е да се знае, че болните зайци отделят заразата в много голямо количество, тя се разсейва в групата, като засяга и зайците с по-голяма устойчивост.

Признаците са твърде разнообразни. Най-честата форма е хроничната, наречена заразна хрема. Болестта започва с леко изтечение от носа, което постепенно става слузесто-гнойно и слепва космите наоколо. Зайците кихат, тръскат главата си итъркат носа с предните лапи. Понякога тези начални признаци заглъхват, но при ново влошаване на условията се появяват отново. Апетитът обикновено е запазен, но животните стават капризни, наблюдава се измършавяване, развива се пневмония и смъртта настъпва внезапно. По рядко се среща острата форма, най-вече при рязко влошаване на условията. Наблюдават се повишаване на температурата, учестено и затруднено дишане, понякога диария,но изтечението от носа е слабо изразено. Следсмъртното изследване при хроничната форма показва гнойници и пневмония, а при острата - кръвоизливи и начална пневмония.

Борбата срещу заразната хрема се води чрез рязко подобряване на хигиената и условията на отглеждане и даване на различни средства и витамини. Прилага се следната схема: сулфадимезин по 6мл на 1 литър вода или по 4 грама на 1 кг фураж от първия до третия, от 6-ия до 7-ия и на 11-ия ден, като в интервалите между тях се дава по  1мл тривитамин на заек. Практикува се обгазяване на помещението в присъствие на зайците с комбинация от 1гр. калиев перманганат, смесен с 5мл чиста солна киселина,за всеки 15кв.м от помещението. След 1 час обгазяване помещението се проветрява. Мерките дават добър резултат в началото на заболяването и трябва да се придружават от щателно почистване и дезинфекциране.

Вижте още:

Как да се справим със заразния стоматит при зайците?

Как да познаем опасна ли е токсоплазмозата при зайците

Инфекциозен стоматит при зайците