Сонда за почвена пробаАгрохимичният анализ на почвата се извършва върху средни проби от почвата, взети от еднородни площи. Ако площта има разнороден характер или пък обхваща няколко почвени типа, от нея трябва да се вземат толкова отделни средни проби, колкото са различията в почвата. Отделни средни проби от една площ се вземат и в случаите, когато върху тази площ са заети различни култури.

Местата, от които се взема почвена проба, не трябва да са близо до път. Те не трябва да са торени с оборски или минерален тор непосредствено преди вземането на пробата. От почви, торени с оборски тор, проба може да се вземе най-рано след прибирането на реколтата да е изминал един вегетационен период, а от торени с минерален тор - не по-рано от 1-1.5 месеца след внасянето на тора. Смята се, че за посочените срокове внесените хранителни вещества ще бъдат изчерпани от растенията, а онези, които останат, ще представляват вече част от хранителните запаси на почвата.

Средната проба от почвата се получава от смесването на 10-20 отделни проби, взети по следния начин.

Върху площта се набелязват местата на отделните проби в шахматен ред. Повърхността на отбелязаните места за вземане на почвена проба се почиства от растителността, растителните отпадъци и от камъните. След това с помощта на права лопата или специална агрохимична сонда се изважда едно кубче почва. Дебелината на кубчето трябва да отговаря на дебелината на орния слой, а за ливадите и пасбищата - от 15 до 20 см. Отделните кубчета се събират върху чиста подложка, разтрошават се, почистват се от камъчета и корени, разместват се грижливо и се разстилат на тънък пласт. От този пласт с помощта на познатите диагонали и триъгълници се взема средна проба, чието тегло е 1-2 кг. Тази средна проба се прибира, в чиста платнена торбичка или кесия от натронова хартия. Върху торбичката или кесията се отбелязват мястото, откъдето е взета пробата, дълбочината, типът на почвата, датата на вземането на пробата.