доматиОсвен от основните хранителни вещества за своето развитие доматовите растения се нуждаят и от т. нар. микроелементи. Количествата, от които се  доматовите растения нуждаят, са нищожни, но необходими за изграждането на растителния организъм и за формирането на репродуктивните му органи (плодове). Ето защо недостигът на микроелементи в почвата не само забавя растежа и развитието на доматовите растения, но твърде често е причина и за значителни патологични (болестни) изменения в тях.

Недостиг на магнезий

По краищата на старите листа на доматите се появява хлороза. Постепенно тя навлиза и в тъканите, разположени между по-големите жилки. Посочените признаци се появяват първоначално по най-ниско разположените листа на доматите, като постепенно се придвижват към по-горните етажи. При силно изразен недостиг добивът на домати рязко намалява.

Слаб недостиг на магнезий се наблюдава в почти всички култивационни съоръжения. По-силна проява трябва да се очаква при леки песъчливи почви.

Често магнезият се блокира от високото съдържание на калций (варовик) в почвата, поради което не може да бъде усвоен от доматовите растения.

Недостиг на мед

При недостиг на мед листата на доматовите растения са синкавозелени и недоразвити. Краищата на отделните пластинки са извити надолу, т.е. в точно противоположна посока, характерна за болестта листно завиване.

Недостигът на мед се среща по-рядко. Медно гладуване се проявява най-често в почви, където са внесени по-големи количества торф.

Как да се избягнат недостигът и повредите от недостиг на магнезий и мед?

Както при недостига от микроелементи, така и в този случай повредите могат да бъдат избегнати чрез внасяне на микроторове в почвата. При магнезиево гладуване в почвата се внасят 30-40 кг магнезиев сулфат на декар. Това се отнася особено за любителите градинари, отглеждащи домати на силно варовити почви.

Недостигът на мед лесно може да се компенсира чрез напръскване на доматовите  растенията с 1%-ов бордолезов разтвор или други медсъдържащи средства. По-траен (дългогодишен) ефект може да се получи при внасяне на 30-40 кг меден сулфат на декар. Това мероприятие се препоръчва и за борба с някои инфекциозни заболявания.