Препаратите за растителна защита са отровни не само неприятелите, причинителите на болести по растенията и плевелите, но и за човека, домашните животни, пчелите, рибите и други полезни организми. Силата на отровното действие на препаратите за растителна защита се преценява по т. нар. средна летална (смъртна) доза, т. е. по количеството отрова, коя при поглъщане през устата (орално) предизвиква смърт на половината опитни животни (бели мишки).

В зависимост от средната летална доза (LD50) сега използваните препарати за растителна защитасе разделят на четири групи:

  • първа група - много силно отровни препарати за растителна защита, при които активното вещество е с LD50 от 1 до 100 мг/кг орално за бели мишки;
  • втора група - силно отровни с LD50 от 101 до 300 мг /кг;
  • трета група -средно отровни с LD50 от 301 до 1000 мг/кг;
  • четвърта група - слабо отровни с LD50 над 1000 мг /кг.

Почти всички препарати за растителна защита действат не само при поглъщане през устата, но и през кожата и дихателните органи.

Като се има предвид отровността на препаратите за растителна защита, необходимо е при работа с тях да се спазват следните изисквания:

1. Работа с отровни препарати за борба с вредителите по растенията се разрешава само на напълно здрави хора (това се установява чрез предварителен медицински лед), навършили 18 години. При заболяване на кожата, бъбреците, нервната, дихателната и кръвоносната система, работата с отровни препарати е противопоказна.

2. Препаратите за растителна защита да се съхраняват далече от помещения с животни. На опаковката да пише ясно и четливо с големи букви „СИЛНА ОТРОВА" и името на препарата.

3. Приготвянето на работните разтвори да става най-малко на 50 м от жилищата.

4. Работещият да има на устата и носа навлажнена марлена превръзка, която периодично да се изпира със сапун и чиста вода.

5. По време на работа да не се пуши и да не се употребява алкохол.

6. При най-малките признаци на отравяне - отпадналост, главоболие, виене на свят, зачервяване на лицето, потене, стесняване на зениците, сълзене на очите, гадене и повръщане, стягане на гърдите, болки в корема и веднага да се потърси лекар.

Препарати за растителна защита - първа помощ при отравяне

Отравяне с химични вещества се случва, когато не се спазват точно всички необходими предпазни мерки.

При появяване на признаци за отравяне с препарати за растителна защита незабавно се извиква лекар. До пристигането му пострадалият се изнася от зоната на отровните изпарения. Ако дрехите са напоени с пестициди, те се свалят, а коланите и превръзките по тялото на пострадалия се разхлабват.

В случаите, когато отравянето се дължи на препарати за растителна защита, погълнати чрез дихателните пътища, пострадалият се поставя в топло, проветриво помещение, а устата, носът и глътката му се промиват с разтвор от 2 % натриев бикарбонат (сода за хляб). При отслабване на пулса се дава чисто кафе, а при спиране на дишането се прави изкуствено дишане.

При отравяне през кожата се действа в зависимост от реакцията на пестицида. Когато отравянето е с основи, тялото се измива с оцет, а когато е с киселини и органофосфорни препарати - с 2% сода за хляб.

В случай, че отровата попадне в очите, извършва се промиване - отначало с обилно количество вода, а след това с 15 %-ов разтвор от сода за хляб или борова вода.

Ако отровата е погълната през устата, необходимо е да се предизвика изкуствено повръщане, за да се освободи стомаха от погълнатата отрова.

Особено важно е лицето, което придружава пострадалия до медицинският пункт, да знае с какъв препарат е станало отравянето, за да може лекарят бързо да определи противоотровата.