Кога пчелите поставят храна в килийка със снесено в нея яйце?

При микроскопски наблюдения е установено, че пчелите поставят храна при зреещото яйце. Хранителните вещества са необходими на ларвата, за да се освободи от външната си обвивка (кутикулата). В противен случай тя остава върху главата и като шлем и ларвата загива. Опитно е доказано, че ларви, излюпени от яйца, до които пчелите не са имали достъп и не са могли да ги снабдят с хранителни вещества, загиват, а ларви, получили храна, се развиват нормално. Ето защо становището, че пчелите започват да хранят ларвата едва след излюпването и, е неправилно.

Колко бързо растат ларвите на пчелите работнички и от какво зависи тяхното тегло?

При излюпването теглото на ларвата на пчелата работничка е 0,11 мг. До момента, когато пчелите престанат да я хранят, то достига 150 мг, т. е. увеличава се 1364 пъти. За сравнение през същия период теглото на ларвата на майката достига 300 мг (т. е. 2727 пъти повече от първоначалното), а на търтея - 360 (което е 3272 пъти повече от първоначалното). Големината и теглото на ларвите зависят от качеството на подаваната храна.

Как се излюпва пчелната ларва?

Излюпване на пчелна ларва е наблюдавано от американски учени. Те поставили в петриева паничка пчелни килийки с яйца при необходимите температура и влажност, което давало възможност да се проследи под микроскоп излюпването на ларвата, без да се нарушава естественият процес. Излюпването започнало с леко издуване на обвивката на яйцето, след което близо до средната му част се появила малка капчица течност. Течността се разтекла по повърхността на яйцето и обвивката му изчезнала. Огъвайки се като лък, ларвата постепенно се спуснала на дъното на килийката и започнала да диша. Целият процес продължил 20-60 мин. При това в килийката още нямало хранителни вещества, които биха могли да попречат на разтварянето на обвивката на яйцето.

Как влияе околната среда върху външния вид на пчелната майка?

Ако се вземат племенни пчели с известни наследствени качества и се разпределят в две добре гледани пчелни семейства (от които едното е слабо, а другото - силно), в тях ще се получат два различни типа пчелни майки, отличаващи се по оцветяване и големина. Майките, отгледани в силното пчелно семейство, са бледи на цвят и едри, а отгледаните в слабо семейство - по-тъмни и по-дребни.

Кога пчелната ларва за първи път отделя екскременти и какво става с тях?

След четвъртото линеене (сменяне на кутикулата) ларвата се изпъва така, че главата й е насочена към отвора на килийката. В този момент се отваря клапата на средното и черво и тя за първи път отделя екскременти. След това изпънатата ларва започва да преде пашкул, образуващ около нея подобие на обвивка. Отделените от ларвата екскременти се намират под пашкула, който и след излизането на предкакавидата остава в килийката. По този начин той служи като хигиенна изолация на снесените яйца, меда или цветния прашец от екскрементите. Екскрементите на ларвите остават под остатъците от пашкулите в килийките, докато питите бъдат претопени на восък.

По какво се различават ларвата и какавидата?

Главното и основно различие е в това, че ларвата е подвижна, приема храна и се различава от възрастната пчела, докато какавидата е неподвижна, не се храни и преди последната фаза от развитието си много наподобява имагото (възрастното насекомо).

Какво става с ларвата, след като изпреде пашкула?

След изпридане на пашкула ларвата лежи неподвижно на дъното на килийката и я изпълва с тялото си по дължина. Това е т. нар. период на предкакавида, който продължава при майките 1 ден, при пчелите работнички - 2 дни, и при търтея - 3 дни. С това всъщност започва процесът на превръщане на ларвата в какавида.

Защо пчелните пити са тъмни на цвят?

Големината на килийките на пчелните пити намалява значително с увеличаване броя на поколенията, излюпени в тях. Към стените на килийките освен пашкулите се прилепват и изсъхват останалите след линеенето кутикули (обвивки) и екскрементите на ларвите, както и остатъците от храна. По тази причина питите постепенно потъмняват, стават по-тежки, качеството им се влошава и затова трябва да се подменят (в противен случай неизбежно ще настъпи дегенерация, т. е. израждане на пчелите).

Кога пчелите работнички запечатват килийката с намиращата се в нея ларва?

Пчелите работнички запечатват килийката, когато намиращата се в нея ларва я изпълни изцяло. Запечатването става с капаче от пчелен восък, обогатен с цветен прашец. Веднага след това ларвата се изпъва и затова пчеларят не може да види в откритата килийка (при нормални условия) ларвата в изпънато състояние, когато тя започва да образува пашкул. Изпридането на пашкула при ларвата на майката продължава 2 дни, а при ларвата на търтея - 3 дни.

Какво е значението на образуващата се нееластична обвивка на пчелната ларва?

В процеса на нарастване тялото на ларвата се покрива с нееластична хитинова обвивка, която служи през различните стадии от развитието й като предпазен слой. Тъй като тази обвивка пречи на по-нататъшния растеж на ларвата, в хода на развитието си тя я сменя (линее) 4 пъти.

Как изглежда пашкулът?

Пашкулът прилича на нежна пелена, която в горната си част е сребристолъскава и влакнеста, а в долната част, около дъното и отстрани - кафеникава и стъкловидна.

По какво се различава пашкулът на майката от пашкулите на пчелата работничка и на търтея?

Пашкулът на майката се различава от пашкулите на пчелата работничка и на търтея по това, че не е хомогенен. Ларвата на майката лежи в голяма килийка и затова няма възможност да разпредели равномерно по тялото си секрета, от който изприда пашкула. Този секрет се натрупва в долната част на маточната килийка и там пашкулът не се втвърдява, тъй като в в контакт със значително количество пчелно млечице.

Какви преимущества имат ларвите на майките пред ларвите на пчелите работнички при образуването на пашкула?

След изпридане на пашкула ларвите на пчелите работнички са по-леки (теглото им намалява), отколкото са били преди запечатването на килииките. Това се дължи на обстоятелството, че докато образуват пашкула, те използват само енергията на собственото си тяло, тъй като не получават храна. Ларвите на майките, обратно, стават по-тежки, което показва, че през периода на предене на пашкула те се хранят с пчелното млечице, което е складирано в маточните им килийки.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Маточината в пчеларството и кои растения могат да бъдат опасни за пчелите през периода на цъфтеж?

Как се отнемат и центрофугират питите с мед?

Как се образуват сборни отводки?