За какво се използва маточината в пчеларството?
Маточината е устноцветно растение, произхождащо от Южна Европа.
Маточината се отглежда като лекарствена и медоносна култура. От маточина се произвежда етерично масло, чието притегателно действие върху пчелите е отдавна познато. Затова растението се използва за прекратяване на борбата между пчелите при обединяване на две пчелни семейства в едно силно, а също и при подсилване на пчелните семейства, чрез поставяне в кошерите на пити с пило от други семейства. Подобно действие оказват и стъблата на обикновения пчелник.
Кои растения могат да бъдат опасни за пчелите през периода на цъфтеж?
През периода на цъфтеж за пчелите са опасни:
- Растения, чиито цветове може да бъдат капан за пчелите. Към тях се отнасят ориенталският и градинския мак, кученцето, свещицата. Пчелите остават затворени в цветовете им през нощта и там загиват от студ глад или упоени от излъчвания аромат. Съцветията на сребролистната липа действат замайващо и затова през периода на цъфтеж под тези дървета често може да се видят множество упоени пчели. След процъфтяване венчелистчетата и чашелистчетата на деуцията остават да висят ма тънки влакна, подобни на паяжина, в които пчелите се заплитат по време на полет. Поради това цветовете на този храст трябва да се напръскат с вода за да опадат венчелистчетата с влакната.
- Растения, които предизвикват отслабване на пчелното семейство след събиране на мана от тях. Това са елдата, калуната и др. При събирането на маната организмът на пчелите се претоварва с несмилаеми остатъци и насекомите могат да загинат, а пчелните семейства да отслабнат.
- Растения, отделящи отровни сокове (отровно биле, есенен минзухар, жълт напръстник) или отровен прашец (които съдържат отровното вещество анемол, предизвикващо интоксикация).
- Растения, чиито цветове имат кукички, шипове или отделят лепливи вещества, които повреждат крилата на пчелите. Към тях се отнасят метличината, паламидата и магарешкият бодил.
Отровен ли е за пчелите ароматът, излъчван от цветовете на сребролистната липа?
С упойващия аромат на цветовете си сребролистната липа оказва неблагоприятно въздействие върху пчелите. В централните части на Германия е наблюдавано дори загиване на пчели под разцъфнали липи, докато в северните райони на страната такова явление не е регистрирано. Следователно може да се направи изводът, че между токсичното действие на аромата, излъчван от съцветията на сребролистната липа и климата съществува определена зависимост. Наблюдавано е подобно отрицателното въздействие на тези цветове в едно липово насаждение близо до гр. Жилина. Изпадалите под дърветата пчели създавали впечатление на уморени, но след няколко минути отлитали.
ВИЖТЕ ОЩЕ:
Как да ограничим яйцеснасянето на майката по време на главната паша?