Заболяването се среща в обществените зайцеферми и се предизвиква от вирус, който се внася чрез новозакупени възрастни зайци. Заболяват предимно младите зайци и зайците от по-нежните породи. Възрастните животни боледуват леко и дори скрито - заразоносителство. Болестта бързо се разпространява в стадото и почти не се  влияе от условията на отглеждане и хранене. 
Първите признаци са повишаване на температурата и умърлущеност. По върха на езика и по небцето се появяват мехурчета с големина на лещено зърно, изпълнени с бистра течност. Те бързо се пукат, но около тях се образуват нови, което води до олющване на целия език. Заедно с тези признаци се появява и обилно слюнкоотделяне - отначало слюнката изтича слабо и само слепва космите около устата, като образува "мустачки", но постепенно се засилва и намокря космите около цялата уста и по гърдите. Болният заек търка с лапи устата, като намокря и тях. Общото състояние бързо се влошава, защото животните не могат да приемат храна. Появява се диария или допълнителна инфекция на устата, което води до смърт  за 4-5 дни. При благоприятно протичане на болестта оздравяването при възрастните зайци настъпва след 10-12 дни. Преболедувалите животни имат характерен вид - космите около устата и гърдите са слепнали или опадали на кичури. Тези зайци са опасни заразоносители и трябва да се отстраняват.
За лекуване се прилагат антисептични разтвори:0,1% ов калиев перманганат, 1г метиленово синьо на 1л вода, напръскване на устата с  берлицетин-шпрай хозол или унгутил. Борбата се води чрез бързо изолиране и лекуване, карантиниране на новозакупените зайци, периодични прегледи, дезинфекциране на поилките и хранилките и разреждане на животните в групата.

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Как да познаем опасна ли е токсоплазмозата при зайците

Заболявания при зайците

Грижи за зайчилото

Бонитиране на зайци

Манипулация със зайците - какво трябва да знаем?