Токсоплазмозата е болест по домашните и дивите зайци. Установено е, че в определени ферми до една трета от зайците са заразени, но малка част от тях боледуват с признаци (преобладава скритото заразоносителство).

Основният носител на паразита у нас са котките, като паразитът се запазва в тях за дълго време - повече от две години. Зайците се заразяват чрез изпражненията, замърсените с паразити фуражи и др. Понякога като източник на зараза може да служат и плъхове. Смята се, че кожните паразити по зайците също може да пренасят паразита.

Признаците на заболяване при зайците са различни и зависят от възрастта ( младите боледуват по-тежко) и степента на заразеност. Най-често се установяват капризен апетит, периодична диария, парализи, мускулни треперения, красива слепота (без външно засягане на окото), прогресиращо слабеене и аборти при зайкините. Смъртта настъпва след продължително боледуване. Следсмъртното изследване установява в носа кървава пяна, увеличен далак и черен дроб със сиво-жълти възелчета.

Токсоплазмозата се доказва лабораторно чрез изследване на органи от умрели или кръв от живи животни. Предпазните мерки изискват висока хигиена с редовно почистване на клетките и прекъсване на всякакъв контакт с котки и други месоядни и плъхове. Обслужващият персонал трябва да внимава да не се зарази при клането и обработването на кожите. Новозакупените зайци се изследват, а отпадъците след клането не се дават на котки и кучета.

Токсоплазмозата при човека протича понякога тежко с нервни признаци, парези и парализи, ослепяване, а при жените - с чести аборти.