ЦаревицаЦаревицата е важна зърнено фуражна и продоволствена култура. Има редица лимитиращи добивите от царевица фактори, които определят икономическата ефективност от отглеждането и. Пазарът у нас предлага голямо разнообразие от хибридни сортове царевица. Това налага производителите да познават добре техните качества и агрометеорологичните условия в района, където ще ги отглеждат. 

Как да изберем най-подходящите хибриди царевица?

Необходимо е да се отчитат агроклиматичните ресурси в отделните части на страната - сума на ефективни температури, сума на валежи, запасеност на почвата с азот, фосфор, калий, микроелементи и др.

Най-подходящи условия за отглеждане на царевица има в Дунавската равнина, Тракийската низина, южното Черноморие, долините на реките Места, Струма и Арда. В тези райони сумата на ефективните температури е над 1700 градуса, а валежите през вегетацията варират от 200-400 мм. Има и други места в България, където условията са добри за отглеждане на царевица. Такива са Северното Черноморие, Лудогорието, предпланинските райони на Стара планина и Средна гора, където сумата на ефективните температури е около 1400 градуса, валежи от 200 до 500 мм.

В останалите райони от страната, където сумата от ефективните температури е от 900-1100 градуса трябва да се отглеждат ранни хибриди от група (290-310 FAO). Те са с по-къса вегетация, добра поносимост към засушаване и високи температури.

Какво трябва да направим за да намалим влиянието на сушата и да получим високи добиви от царевица?

  1. Нужно е да се изтегли по-рано датата за сеитба. Така растенията могат да използват зимните запаси и падналите през ранна пролет валежи. Важно е да се знае, че прекалено ранната сеитба може да доведе до риск от измръзване и гниене на семената и пониците.
  2. В засушливи условия по-редките посеви (с около 10% от оптимума за съответната група по рано зрелост) дават обикновено по-висок добив от царевица.
  3. Задължително е да се отглеждат не по-малко от два хибрида царевица с различна група по FAO - ранен и късен.
  4. Ако изберете един хибрид е необходимо сеитбата да се извърши разделно на два, три пъти. Това се прави с цел да не съвпадне периодът на засушаване с периода на цъфтеж и оплождане в целия посев.
  5. Да проведем качествено борбата срещу плевелите. Наличието на силна заплевеленост може да намали добива почти до 100% - особено при по-тежък плевелен състав (паламида, балур). Необходимо е да се прилага както механична, така и химическа борба с подходящи хербициди за царевица в зависимост от типа почва и плевелния състав.