струпясване по картофиПризнаците на заболяването струпясване по картофите (Thanatephorus cucumeris), известно и като ризоктония, се забелязват най-рано по никнещите растения, които се появяват бавно. Растенията, които вече са се появили, също се развиват бавно. Случва се дори пониците да загинат, преди да са излезли над повърхността на почвата. Причина за тези изменения са многобройните червеникавокафяви петна, които се наблюдават в основата на пониците като резултат от нападението на патогена. По-късно същите нетна се образуват и по кореновата система, растенията започват да вехнат и изсъхват.

Оформените клубени най-често са уродливи и много дребни. По повърхността на клубените, които са достигнали нормални размери, се появяват черни струпейчета с различна големина и форма. Макар и рядко, нападението може да протече сравнително безобидно. Тогава в основите на стъблата над повърхността на почвата се появява обилен бял налеп, който с нищо не вреди на растенията.

Причинителят на струпясване по картофите (ризоктония) e почвообитаваща гъба, наречена Rhyzoctonia solani. Развива се във влажна почва и температура между 9 и 27°С.

По нападнатите клубени гъбата образува склероции (много устойчиви образувания), с които се запазва до следващия вегетационен период в складовите помещения. Освен това тя може да се запази и като склероции по растителните остатъци в почвата.

Напролет при повишаване на температурите и подходяща влага склероциите покълнат. Появяващите се от тях мицелни нишки извършват заразявания през новия вегетационен период.

Заразявания могат да се извършват независимо от произхода на склероциите (от корени на заразени растения - домати, пипер, салати или картофи).

За предотвратяване на развитието на струпясването по картофите (ризоктония) трябва да се спазват следните условия:

  • картофите да се засаждат при температура на почвата на дълбочина 10 см над 8°С, а влажността да бъде под 75%;
  • да се прилага 6-8 годишно сеитбообръщение;
  • да се избягват тежките и преовлажнени почви;
  • посадъчният материал да се третира преди засаждане;
  • растителните остатъци трябва да се заорават.