Лешников хоботникОвощарите често се оплакват, че лешниците не плододават или пък узрелите лешници са надупчени.

За лешника трябва да се знае, че е кръстосаноопрашващо се растение. Женските му цветове (люспести пъпки) не се оплождат от прашеца на собствените му реси (мъжките съцветия). Затова трябва да се засаждат най-малко два сорта лешници. Това е особено наложително, ако в съседните градини или в близката гора няма лешникови храсти.

Друга причина за безплодието при лешника може да бъде застаряването на растенията, защото върху многогодишните клони не се развива обрастваща дървесина. В такъв случай постепенно трябва да се съкращават старите клони и да се премахнат някои от тях, за да се отвори място за нови леторасти и да се подтикнат към растеж.

Най-честата причина за безплодието обаче е лешниковият хоботник (Curculio nucum L.). Лешниковият хоботник развива едно поколение годишно. Рано напролет бръмбарите все още се хранят с други растения и чак с появата на плодовете на лешника преминават върху него. Именно по това време женските бръмбари пробиват още меката обвивка на плода и снасят в него яйцата си - по едно, рядко по две. Излюпените от тях ларви се хранят с формиращата се ядка на лешниковия плод, като изпълват плодовете с огризки и извержения. По време на зреенето на лешника ларвата, която е бяла, достига големина 6-8 мм, пробива отвътре отвор с диаметър около 2 мм и напуска плода. Попаднала в почвата тя какавидира.

Борба срещу лешниковия хоботник

Химична борба срещу лешниковия хоботник може да се проведе срещу възрастните, преди яйцеснасянето - след образуване на плодчетата. Няма официално регистрирани препарати за борба срещу лешниковия хоботник. Може да се използват контактни средства от всички групи - органофосфорни, карбаматни и др. Пръска се през май срещу лешниковия хоботник. Поради продължителното развитие на неприятеля след две седмици пръскането трябва да се повтори. Освен това много е важно и своевременното прибиране на реколтата, т.е. лешниците трябва да се събират от храста, а не от земята. Събиране и унищожаване на повредените плодове, преди да са напуснати от ларвите, намалява плътността на зимуващите ларви. Прекопаването около лешниковите храсти, през есента - също.

Лешников хоботник

{youtube}Shq5IbhltE8{/youtube}