Пчелните семейства трябва да имат млади, добре развити майки от добър произход, за да бъдат високопродуктивни и силни. Установено е, че най-много яйца снасят майките през първата и втората година от своя живот. Старите майки снасят значително по-малко яйца през пролетта и лятото, голяма част от които са неоплодени и от тях се излюпват търтеи. Поради това пчелните семейства със стари майки изостават в развитието си за главната паша и дават малък добив на мед.

Според проучванията, в сравнение с пчелните семейства, имащи 3-годишни майки, семействата с 2-годишни са имали за главната паша 14% повече пило, 10% повече пчели и са дали 21% повече мед, а тези с 1-годишни майки са имали 37% повече пило, 18% повече пчели и са дали 42% повече мед. През есента старите майки рано преустановяват яйцеснасянето и семействата биват зазимени предимно със стари (от лятото) пчели. Ето защо в пчеларската практика трябва да се извършва планова смяна на майките в пчелина, като ежегодно се сменят най-малко 50% от тях с млади, отгледани през същата година, т. е. смяната да става през година. Поради по-интензивното яйцеснасяне при многокорпусните и двукорпусните кошери желателно е смяната на майките да става ежегодно. Допуска се само най-ценните (племенните) майки да се използват до изживяване за получаване на личинки за отглеждане на висококачествени майки.

Освен плановата смяна на старите майки на сменяване подлежат и младите, които имат дефекти - парализиран или недоразвит крак, нередовно снасяне на яйца, слаба яйценосна способност, снасяне на неоплодени или нежизнеспособни яйца и пр. Смяната на такива дефектни майки трябва да стане веднага при откриването им.

Плановата смяна на старите майки става с оплодени или неоплодени майки или със зрели маточници. Най-сигурна е смяната с оплодени майки, защото те добре се приемат от пчелите и няма риск от загуба при брачен полет, което често се наблюдава при даване на неоплодени майки или маточници. Освен това при даване на оплодени майки почти не става прекъсване на яйцеснасянето и развитието на пчелните семейства, което е от значение особено през пролетта преди главната паша. Смяната на старите майки през пролетта с млади оплодени е добро противороево средство за районите със средно ранна и късна главна паша (ливадна, слънчогледова, планинска), където пчелните семейства са по-склонни да изпадат в роево състояние. От друга страна, екстериорните и яйценосните качества на оплодените майки могат да бъдат по-добре преценени преди придаването им, отколкото това може да стане за неоплодените и особено за маточниците, при които някои майки могат да се окажат лошокачествени. Смяната с неоплодени майки или маточници трябва да става около 20-25 дни преди края на последната главна паша. По този начин прекъсването на яйцеснасянето за 10-15 дни до оплодяване на новите няма да се отрази неблагоприятно на медосбора. На пчелните семейства се предават най-успешно маточници. За тази цел 2-3 дни след отнемане на старата майка, през което време пчелите залагат свищеви маточници, на една от средните пити се прикрепват 1-2 зрели маточника от добър произход. Майката, която първа се излюпи, прогризва останалите маточници.

Вижте още:

Размножаване на пчелите в пчелното семейство

Терморегулацията на пчелите

Крилете на пчелите