При химичните токсикози е характерна най-вече масовата гибел на пчелите. Отровените пчели се натрупват на входа, пред и около кошера, както и по цялата територия на пчелина. Много пчели едва пълзят по стените на кошера и падат на дъното, даже понякога запушват входа на кошера и останалите живи пчели трудно ги почистват. Предварителната диагноза на химичното отравяне се поставя на основата на масовото и характерно за отравянето измиране на пчелите, а окончателната - на базата на химичния анализ на проби от умрели пчели. За тази цел се вземат по 500-1000 агонизиращи и току-що умрели пчели и бързо се пренасят в съответната лаборатория за анализ. За предотвратяване на отравянията на пчелите с пестициди е необходимо да се вземат както организационни, така и технически мерки.

Организационни мерки за предпазване на пчелите от отравяне

Най-опасни за пчелите са растителнозащитните и санитарните мероприятия, които се провеждат през април-юни. През този период има най-силен цъфтеж на медоносна, дива и културна растителност, а пчелните семейства са в процес на най-интензивно развитие и подготовка на главната паша. Ето защо мероприятия за растителна зашита и санитарна дезинсекция трябва да се организират и извършват така, че със своята ефективност да осигурят ефикасна защита на културните растения от вредители и санитарна дезинсекция и да гарантират пълното опазване на пчелите.

Технически мерки за предпазване на пчелите от отравяне

Използват се два основни начина - превозване на пчелните семейства в райони, отдалечени на достатъчно разстояние от участъците, където ще се провеждат растителнозащитни или санитарни мероприятия, и временна изолация на пчелите в кошера. Използването на единия или на другия начин зависи главно от характера на препаратите (продължителност на токсичното действие), а така също и от трайността на растителнозащитните мероприятия, които предстои да се провеждат (колко обработки и през колко дни за даден период). При използването на препарати с кратък срок на токсичност за пчелите и при еднократно провеждане на мероприятието през по-голям период ще се приложи временна изолация на пчелите в кошерите. При редовно провеждане на растителнозащитни мероприятия (например в голям масив от овощни култури след прецъфтяването) най-добре е пчелните семейства да се превозят в район с паша на достатъчно разстояние, за да се запазят от отравяне.

Временната изолация на пчелите за предпазването им от отравяне

Временната изолация на пчелите в пчелните кошери е икономически най-изгодният и най-малко трудоемък начин за предпазването им от отравяне. Когато предварителната подготовка на кошерите и пчелните семейства е добре извършена, те могат да престоят в затворено състояние от 4-5 до 7-8 дни.

Преди да се пристъпи към изолация, необходимо е да се изясни опасността, която ще представляват за пчелите предстоящите растителнозащитни мероприятия. При положение че в участъка, който ще се обработва, а така също и в близост до него няма цъфтяща растителност, която се посещава от пчелите, не е необходимо да се вземат и предохранителни мерки. Ако в участъците, които подлежат да бъдат третирани, няма медоносна растителност, но те се намират към посоката на летежа на пчелите, необходимо е пчелите да се изолират в кошерите само през времето, когато се извършва пръскането. Продължителната изолация на пчелите се налага, когато обработваните участъци се намират на разстояние, по-малко от 4 км от пчелина, и в тях или близо около тях има цъфтяща медоносна растителност. Продължителността на изолацията се определя в зависимост от характера на използваните пестициди, от състава на медоносните растения и от метеорологичните условия. Пчелите понасят много леко продължителната изолация, ако им се осигури достатъчно тъмна вентилация, вода и засенчване. За тази цел е необходимо да се извърши следната подготовка:

  • От пчелните кошери се премахват всички отоплителни материали и гнездата се разширяват с празни пити до последна степен, а на по-силните семейства се поставят допълнителни корпуси или магазини също с празни пити. За да се гарантира нормална вентилация, броят на питите в корпусите и магазините се намалява наполовина, като се слагат по-нарядко, така че да се разшири обемът на кошера до степен, изключваща повишаването на температурата над оптималните граници;
  • Покривните дъски се заменят с мрежа върху корпуса или магазина, входовете се затварят плътно, а всички вентилационни отвори на дъната и на покривните дъски се отварят изцяло. Капакът се повдига от северната стена с 2-3 см над гнездото, за де се усили вентилацията. При слънчево и топло време кошерите се засенчват с трева, клони или други материали;
  • Нуждата от вода на пчелните семейства през време на изолацията е много голяма, което налага те да се снабдяват най-редовно с прясна вода в хранилките. През време на изолацията всяка вечер входовете се отварят, а сутрин рано, преди да е започнал летежът, те отново се затварят. Ако при третирането върху кошерите са попаднали отровни препарати, те се почистват за дезактивация с разтвор от 3-5% хлорна вар, след което се измиват с чиста вода.

Изолираните пчелни семейства се държат под непрекъснато наблюдение и всяко безпокойство и смущение трябва своевременно да се отстранява. При спазване на тези условия животът на пчелното семейство протича нормално и майката продължава яйценосната си дейност. За предпазване на пчелите от отравяне могат да се използват и други методи, като:

  • Използване на вещества - репеленти, които отблъскват пчелите. Действието на репелентите е около 2-3 часа, поради което този метод се използва за препарати с кратки последствия;
  • Дресиране на пчелите. С дресирането се цели пчелите да се отклонят от участъците, които ще се третират с пестициди, като се насочват да посещават участъци в противоположна посока. Той е свързан с разход на повече труд и средства в сравнение с изолацията и не във всички случаи гарантира желания ефект;
  • Поставяне на материали пред входа. Когато кошерите не могат да се изместят или да се приложи друг метод, пред тях се натрупват пирамидообразно материали, като едра слама, сено, клони или други материали, така че между тях и предната част на кошера да се образува празно пространство. Те се пръскат редовно с вода. Пчелите излизат свободно през входа, срещат тази преграда и се задържат в кошера, без да излизат навън. Този метод има по-малък ефект от изолацията на пчелните семейства;
  • Поставяне на калъфи от тензух. Този метод представлява модификация на продължителната изолация и е подходящ за прилагане, когато няма възможност да се подготвят за продължителна изолация или да бъдат транспортирани в безопасни райони.

След преминаването на предполагаемия срок на токсично последействие най-напред се освобождават пчелите само на едно семейство. Ако след 4-5 часа не се забележат признаци на отравяне, освобождават се и останалите семейства. Във всички случаи пчелите от кошера се освобождават по този начин, дори и когато се знае точното токсично последействие на даден пестицид. Ако се забележат признаци на отравяне на пчели или пило, трябва да се изяснят причините за това. Много опасен е внесеният прашец, съдържащ токсични пестициди с бавно, но продължително действие, което ще причини умиране на млади пчели и пило за по-дълъг период. Ето защо питите с цветен прашец и мед съдържащ пестициди, трябва да бъдат извадени от кошера. Те се поставят във воден разтвор от сода бикарбонат в продължение на 10-15 часа, след което се промиват изобилно с чиста вода. Пострадалите от отравяне пчелни семейства са лесно податливи на заболяване, най-често от европейски гнилец. Ето защо те трябва да бъдат стеснени и затоплени, а при най-малката проява на заболяване да се започне подхранване с лечебен разтвор.

Вижте още:

Храна и хранене на пчелите

Устройство и организация на пчелина

Агресивност на пчелите