Кога да се полива овощната градина е основен въпрос при напояването. С поливките на овошките не бива нито да се избързва, нито да се закъснява. Напояването е избързано, когато се извършва преди растенията да са изчерпали лесно усвоимата вода от почвата. Последствията от това са увеличаване броя на поливките. Такова избързване е допустимо само при нередовни и сезонни източници на вода. Напояването е закъсняло, когато преди него растението не е имало достатъчно вода за нормално функциониране.

При многогодишните растения определянето на момента на поливката е трудно. Промяната на цвета на листата и завяхването при тях закъсняват - появяват се дълго след като растението е изпитвало нужда и вече е изчерпало вътрешните си запаси от вода. Определянето на почвената влажност или смукателната сила на листата изисква обзаведена лаборатория. Затова у нас се е наложило сроковете за напояване да се определят от фенофазите и от критичните периоди в развитието на овощните растения, като се държи сметка за падналите валежи, за вида и нуждите на дърветата и за характера на почвата.

Ранни пролетни поливки

Ранните пролетни поливки на овощната градина се извършват, когато почвата е останала недостатъчно запасена с вода през зимата, а пролетта е суха. Особено полезни са при липса на редовни водни източници и в райони с по-голяма честота на засушаване през пролетта.

Поливка след юнското освобождаване от свръхзавръза

Тя обикновено се прави през втората половина на юни, когато е най-голяма нуждата от вода за вегетативния растеж и за нарастването на плодовете. При нередовни водни източници никога не бива да се изпуска.

Летни поливки

За летни се смятат поливките на овощната градина през юли и август до началото на септември. Броят им зависи главно от наследените запаси, от валежите през тези месеци, от способността на почвата да натрупва водни запаси и от нуждите на растенията. От навременното им провеждане зависи както плодовата реколта през годината, така и залагането на плодни пъпки за следващата година. Летните поливки биват от 2 до 4.

Поливка преди беритбата

Извършва се 15-25 дни преди беритбена зрелост на късните есенни и на зимните сортове - обикновено до средата на септември. Тя благоприятства за наедряването на плода при зимните сортове ябълки и круши.

Следберитбена поливка

Следберитбенате поливка се провежда само при нужда - при недостатъчна почвена влажност в момента на беритбата и в райони с често недостатъчни есенни и зимни валежи. Тя създава условия за интензивна асимилация до листопада и за запасяване на дърветата с хранителни вещества, което ги прави по-издръжливи на студа през зимата.

Напоителни и поливни норми

При конкретни почвено-климатични условия на месторастене отглежданите у нас овощни растения се нуждаят от различни допълнителни количества вода, които се осигуряват чрез поливки - влагозапасяваащ през периода на покой и вегетационни през периода на растежа и развитието.

Количеството вода, изразено в кубически метри на декар, което овощните растения при условията на дадено месторастене изискват да се подаде чрез поливки в продължение на една година, за да се създаде оптимален за тяхното развитие режим на влага в почвата, представлява напоителна норма. Тя е променлива величина и при еднакви други условия зависи от количеството и характера на валежите през годината.

Почвата като постоянен резервоар на вода за растенията непрекъснато мени своето състояние на влажност. При валежи и вследствие на денонощното колебание на температурата тя натрупва вода. Поради непосредствено изпаряване и използването на вода от плевелите и от отглежданите растения тя се изсушава. За поддържане на влагата в оптимални граници за развитие на растенията през годината поради ограничените възможности на почвата да натрупва влага са необходими неколкократни поливки. Те могат да се правят както когато полезната вода в почвата е пред изчерпване, така и при още значителен полезен воден запас. Когато и да се правят, винаги коренообитаемият почвен пласт може да погълне определено количество вода за насищане до пределната почвена влагоемност (ППВ). Количеството вода, измерено в м3/дка, което даден тип почва може да погълне в пласта, обитаван от корените на отглежданите растения, се нарича поливна норма.

При еднакви условия на месторастене с напредване на възрастта на растенията се изменят както поливните, така и напоителните норми. При слабо растящи подложки или плитък корен поливната норма намалява, а напоителната се увеличава.

Всяка поливка трябва да насити до ППВ целия коренообитаем почвен пласт. Смята се, че при навременни поливки нормата се движи от 30 до 120 м3/дка. Най-малката норма е за леки почви и растения с плитък корен, а най-голямата - за по-тежки хумусни почви и растения с дълбок корен.

Вижте още:

Овощните дървета образуват корони, типични за всеки вид и сорт

Какви са мерките за лечение на повредите от гризачи?

Резитба на дюлята и мушмулата