В началото на сезона операторите на зърнения пазар все повече се интересуват как ще се развива ситуацията с пшеницата и царевицата в краткосрочна перспектива и дали се очертава ценово рали, както и нови рекорди през новия сезон, пише АПК-Информ.

Опасност от пожари: Задават се екстремно високи температури

Макроикономиката несъмнено е оказала определено влияние върху пазара на пшеница, но търсенето и предлагането остават важни фактори за ценообразуването. След като Федералната резервна система на САЩ направи сериозни вливания на парични средства в икономиката, за да я стимулира, в частност в борбата с последствията с локдауна заради Covid-19, казва Александър Бобилев, старши специалист в департамента по земеделие на ЕМЕА S&P Global Platts.

При основните играчи на зърнения пазар - страните от Северна Америка и Близкия Изток, като Египет и Турция, цената на продуктите от преработена пшеница представлява значителна част от бюджета на населението. Поради това за тях е много важно да имат възможност да поддържат цените на стратегически важни продукти на максимално достъпно за населението ниво.

Например, държавните компании на Турция и Египет купуваха на международните търгове пшеница и след това я продава на вътрешния пазар на субсидирани цени, т.е. по-евтино. По този начин и двете страни увеличиха търсенето на международния пазар, което на свой ред доведе до поддръжка на световните цени на пшеница, казва Бобилев.

В началото на сезон 2021/2022 се очаква климатичните условия да имат ключово влияние върху формирането на цените на царевицата и пшеницата. В момента перспективите за производството на пшеница в Русия и Украйна са във фокуса на внимание на операторите. Следят се не само реколтите, но и качеството на зърното.

Австралия през сезон 2020/2021 засили търговските си позиции на пазара в Югоизточна Азия в посока по-висока привлекателност на австралийската пшеница в сравнение с тази от черноморския регион. През новия сезон украинската пшеница може да се пребори за своя дял на пазара, особено в Югоизточна Азия. Безспорно, казва Бобилев, пшеницата от Австралия остава сериозен съперник в предстоящия сезон. От друга страна, в страната прибирането на реколтата обикновено започва през ноември, а климатичните условия може радикално да променят ситуацията. Рано е да се даде конкретна прогноза.

Същевременно един от топ играчите на световния пазар - Китай, през сезон 2020/2021 сериозно увеличи вноса на царевица и соя. По последни прогнози на Министерство на земеделието на САЩ (USDA) през сезон 2021/2022 страната ще внесе 26 млн. тона царевица, което съответства на показателя през настоящия сезон.

Жътва: Добивите ще са добри, ако дъждовете спрат

Китай бе втората експортна дестинация за украинска царевица през сезон 2019/2020 с дял в износа 17%. Година по-късно този показател нарасна до 29%. Така Китайската народна република се превърна в основен експортен пазар, казва Бобилев и допълва, че през новия сезон се очаква рекордна реколта от царевица в Украйна. По прогнози на Platts analytics - 38 млн. тона, като износът на зърно ще бъде в размер на 30,7 млн. тона.

В същото време значителна реколта от царевица се очаква и в САЩ, което говори за висока конкуренция за китайския пазар през сезон 2021/2022.

В Бразилия имаше сухо време по хода на сеитбата. Като резултат бяха засети около 50% от площите с царевица в оптималния прозорец за сеене. Това ще се отрази негативно върху реколтата.

На този етап очакваното понижаване на производството на зърно в Бразилия вече в голяма степен е интегрирано от пазара в цените. Страната ще събере по-слаба реколта от царевица, но въпросът е колко слаба, уточнява експертът. USDA прогнозира показател на ниво 98,5 млн. тона, IGC – 95 млн. тона, Agroconsult – 92 млн. тона, а FASS – 94 млн. тона.

Прогнозата за производство и износ на пшеница в Русия е на ниво 81,9 млн. тона и 40,2 млн. тона съответно.  Въвеждането на мито върху пшеницата няма да е от помощ на руските износители. Първоначално то бе 25 евро на тон от 15 до 28 февруари и 50 евро от 1 март до юни. От 2 юни митото е плаващо.

 

 

ВИЖТЕ ОЩЕ:

Житницата очаква между 500 и 600 кг/дка пшеница

Жътвена кампания: Как да избегнете пожарите?

След миналогодишната суша: С над 30 % са се сринали рентите в Добруджа