Тетанус при домашните животни
Заболяват всички домашни животни, особено често овцете и козите, а агнетата са много чувствителни

Това заразно заболяване се среща във всички страни на света, но по-често в южните. Заболяват всички домашни животни, особено често овцете и козите, а агнетата са много чувствителни.
Причинителят на болестта е спорообразуващ бацил. Спорите се срещат в обработваемата почва, където се запазват до 10 години, и в изпражненията на животните.
Заразяването се осъществява чрез попадане на спорите в по-дълбоки рани, в които се размножават бързо. Образуват много силен токсин, който се разпространява в организма по нервен, лимфен и кръвен път, достига централната нервна система и предизвиква силно дразнене на нервните клетки.
Признаците на заболяването при овцете и козите са много характерни. Животните имат схванат вървеж с повдигната глава, изправени нагоре неподвижни уши, втвърдена мускулатура на предните и задните крайници. Стойката е разкрачена и наподобява магаре за рязане на дърва. Поемането на храна е невъзможно поради силното стягане на дъвкателната мускулатура. Животните често скърцат със зъби и изпъват опашката си нагоре или встрани, при внезапен шум получават силни мускулни спазми по цялото тяло, губят равновесие и падат, като се наблюдават обща вдървеност и извиване на главата назад към гърба. Смъртта настъпва след 3-4 дни и около 95 % от болните животни умират.
При поява на признаци на тетанус трябва да се потърси помощта на ветеринарен лекар.

Можете да получите повече от зимните носачки
Помещенията за отглеждане на носачки през зимата трябва да са ремонтирани, добре почистени и дезинфекцирани, да бъдат уплътнени...

По-високата плодовитост от овцете е постижима
Подхранването с концентриран фураж трябва да започне около 30 дни преди началото на кампанията, като количеството и съставът на дажбата са в зависимост от телесното състояние...

Зърнени фуражи, семена и плодове, подходящи за храна на свинете
Житните са богати на въглехидрати, а бобовите на белтъчини

Препоръки за хранене на свине за угояване
Преходът от хранене с фураж за малки прасета към фураж за прасета – угояване може да стане през периода от 20 до 25 кг/живо тегло.