Всички шилета, които няма да се оставят за зимния период, а ще се колят наесен, трябва да се стрижат 1 до 1,5 месеца преди тяхното клане. Това дава възможност влакното да порасне достатъчно, за да може кожата да е качествена и да може да се използва в кожарската промишленост.
Грубовълнестите агнета, които са с дълга вълна, се стрижат след навършване на 6-6,5 месечна възраст. Това е уместно, когато съвпада с юни и първата половина на юли, тъй като тогава започва повишаването на температурата и горещините и шилетата се освобождават от излишната вълнена покривка. До следващата пролет вълната им успява да израсне. Ако агнетата са закъснели и са се родили например през март и имат дълга вълна, може да се стрижат и по-късно – през август и септември.
Тънкорунните и полутънкорунните шилета обикновено не се стрижат през същата година, в която са се родили, тъй като вълната им е къса. Обаче при ранно агнене, например през декември, вълната им израства до 6 сантиметра и е годна за производството на сукно или за други домашни плетива. В такъв случай може да се стрижат през първото десетдневие на юли.
Ако по една или друга причина вълната им е по-къса и стрижбата им закъснее, то те се стрижат след навършването на една година. У нас това съвпада с ранната пролет, поради което първата стрижба на тънкорунните и полутънкорунните шилета става на 15-16-месечна възраст (изчакват се май или юни). Ако шилетата са хранени и гледани нормално и са в добро телесно състояние, те се стрижат напролет по-рано – при първото затопляне на времето.
Време е за стрижба на шилетата
Всички шилета, които няма да се оставят за зимния период, а ще се колят наесен, трябва да се стрижат 1 до 1,5 месеца преди тяхното клане. Това дава възможност влакното да порасне достатъчно...

Кратки съвети за хранене на биволите през зимата
Нуждите на биволиците от хранителни вещества не се различават съществено от тези за кравите, но има и някои различия...

Качества на биволското мляко
Образуването на млякото е сложен биологичен процес

Краста при овцете
Хронична болест, която се причинява от няколко вида кърлежи

Гангренозен мастит при овцете и козите
Това е тежко заболяване на лактиращите овце и кози. То протича с гангрена най-често на едната, а понякога и на двете половини на вимето и много често довежда до смърт на заболелите животни.

Романовска порода овце
Ценните и качества предизвикват повишен интерес

Използване на семена за хранене на свинете
Слънчогледово семе. За храна на свинете се използва главно нестандартно слънчогледово семе, ако няма във фермата друг вид животни. То е богато на мазнини, протеин и влакнини.