Рапицата преобразува слънчевата енергия в необходими за собствения си растеж вещества, чрез процеса на фотосинтезата. Така, че добивът на рапица зависи от способността на културата да извършва фотосинтеза. Фактори, влияещи върху степента на фотосинтезата са: наличието на влага, торене, сортове, посевна норма, дълбочината на сеитбата, наличие на плевели и успешната борба с вредителите.

Видовете и сортове рапица се различават значително в агрономическите си характеристики и доходност.

За да се вземат ефективни управленски решения следва да се знае, как се отглежда рапица и какво влияе на нейния добив. Ефективността на хербицидите, торовете и необходимостта от влага не е една и съща за различните фази на растежа. Правилното определяне на времето за внасяне на хербициди, торове и напояване може увеличи ефективността им, да предотврати щетите по растенията и икономическите загуби.

Рапицата има дълъг вегетационен период, който може лесно да се раздели на отделни фази. Изследвания са показали, че температурата е от най-важните фактори на околната среда, който влияе на растежа и развитието на рапицата.

Други факторите, които също се отразяват върху добивите от рапица са качеството на семената, времето на засяване, сеитбената норма, дълбочина на засяване и ширина на редовете.

Рентабилността при отглеждане рапица в голяма степен зависи от адекватното хранене на растенията, на което от своя страна зависи от плодородието на почвата. Плевелите, вредителите и болестите също ограничат генетичния, икономически потенциал на продуктивността на сорта или на хибрида рапица. С цел да се сведе до минимум въздействието им върху реколтата се използва комплексна програма за контрол, която включва:

  • превантивни мерки, които намаляват въздействието на вредителите по рапицата или предотвратяват размножаването им;
  • обследване и прогнозиране на това, какви вредители са налице и какво трябва да се направи, за да бъдат контролирани;
  • действия, насочени към намаляване на икономическите последици от щетите на рапицата от вредители.

Познавайки вредителите по рапицата и жизнения им цикъл, производителите могат да планират програми за контрол, за да се възползват от слабите периоди в жизнения цикъл на вредителите и да прилагат най-ефективната стратегия за управление.

Плевелите потискат растежа и намаляват продуктивността на рапицата. За да се постигне добър резултат може да са необходими три или повече хербициди, както и механична обработка. Появата на сортове рапица устойчиви на хербициди може напълно да премахнат появата на плевели в посевите.

Болести по рапицата

Гъбични и вирусни болести по рапицата могат да нанесат вреди по всяко време от засяването до узряването. Източник на тези болести по рапицата могат да бъдат: почвата, заразени семена и растителни остатъци от полето, спори, носени от вятъра. Патогенните микроорганизми могат да се задържат в почвата, върху растителните остатъци и могат да се размножават и в други, засегнати от тях растения-домакини. Степента на сериозност на болестта е различна за различните години и зависи от местоположението на посевите. На развитието на болестта влияят методите на отглеждане на рапица и условията на околната среда.

Прибиране на рапицата

Правилното прибиране на реколтата и доброто съхранение са последните стъпки в рентабилността на отглеждане на рапица. Загубите по време на прибирането на реколтата от рапица и спада в качеството й, причинен от несвоевременно прибиране на реколтата, неподходяща техника, неадекватно съхранение, или комбинация от тези фактори води до по-ниска стойност на реколтата и следователно икономическата неефективност. Затова своевременното прибиране на рапицата и нейното правилно съхранение помагат за постигане на максимален доход.