Отглеждането на майки в малко количества при условията на любителските пчелини може да стане най-лесно, като личинките за майки остават в естествените си килийки, а за отглеждач се използва същото племенно семейство, което е избрано за личинки. В такъв случай то по-успешно приема и захранва личинките, защото килийките имат неговата миризма, и по-сигурно предава своите наследствени качества на отгледаните майки. При отглеждане на повече майки се налага от едно племенно семейство да се дадат личинки на няколко семейства-отглеждачи. Тъй като те са склонни да заложат предимно свищеви маточници на свои личинки и да изоставят дадените им чужди килийки с личинки, трябва едновременно с отнемане на майката да се отнемат временно всички пити с открито младо пило и яйца без пчелите. Питите с това пило се отбелязват и раздават в други здрави семейства и след един ден, щом като семейството-отглеждач е захранило дадените му личинки, в него се връщат 2-3 от тези пити.

За да приеме личинките, семейството-отглеждач трябва 5-6 часа преди даването им да се осироти, като майката се отнема и запазва в нуклеус или отводка на 3-4 пити с пчели, мед и запечатано пило, взети от друго семейство. Същевременно гнездото се стеснява и затопля, като излишните и по-празни пити се изваждат, а в средата се оставя празно място за рамката, на която ще се изграждат източниците.

По своите качества майките, отгледани в естествени килийки, почти не се различават от майките, отгледани чрез пренасяне на личинките в изкуствени килийки.

Отглеждането на майки в естествени килийки може да стане по различни начини, от които най-лесно приложими са следните три.

Чрез подрязване на питата с млади личинки

Подрязване на питата с млади личинки е бърз и лесен начин, като подготовката на питата може да се извърши на открито в пчелина. Определената светлокафява пита с младите личинки се освобождава от пчелите с четка или перо, без да се тръска, и се поставя върху чиста маса или върху покрива на кошер, на който е постлано платно или хартия. С тънък остър нож, затоплен в гореща вода, се прави дъговиден или зигзаговиден отрез по цялата дължина на питата под онези килийки, в които личинките са току-що излюпени. По-добре е отрезът да бъде в горната половина на питата, тъй като там личинките се намират при по-благоприятни условия на хранене и затопляне. Внимава се теловете да не се прережат и отрезът да не минава по тях. Това би попречило после при изрязването на маточниците, ако те са изградени за теловете. От частта на питата под отреза се отстранява ивица, широка 5-6 см, за да има място за изграждане на маточниците.

Стените на килийките, които са на най-долния ред на подреза, се скъсяват до половина от височината им и с помощта на кибритена клечка личинките в тях се прореждат през две (третата остава). С дървен шаблон с диаметър 7-8 мм се разширява внимателно горният край на скъсените килийки, без да се докосват личинките. Унищожават се всички личинки на втория ред килийки, за да могат пчелите по-лесно да изградят основите на маточниците. Добре е от обратната страна на отреза да се изстържат с ножа долните 2-3 реда килийки, ако в тях има личинки. Обработката на питата трябва да стане бързо, в тихо и топло време, но не в най-горещите часове на деня, като се внимава слънчевите лъчи да не попадат пряко върху личинките или яйцата. Така обработената пита веднага се поставя в средата на гнездото на предварително подготвеното и осиротено семейство-отглеждач. Семейството редовно се подхранва със сироп с прибавка на прашец или друга белтъчна храна. След 2-3 дни се прави преглед, за да се види колко маточника са захранени, като същевременно се разрушават евентуално заложените свищеви маточници по другите пити. На една подрязана пита обикновено пчелите изграждат 15-20 маточника. Ако семейството е силно и условията благоприятни, може да му се дадат две подрязани пити едновременно. Два-три дни преди излюпването на майките зрелите маточници внимателно се изрязват с част от питата и се използват според нуждата.

Чрез изрязване на ивица с личинки

За да се използват повече личинки за отглеждане на майки, от определената светлокафява пита се изрязват ивици с по един ред килийки. От страната на ивиците, където са най-младите личинки, височината на килийките се скъсява наполовина и личинките се разреждат, след което отворът на килийките се разширява с шаблона. Така подготвените ивици се залепват (на обратната им страна) в отвесно положение на килийките с разтопен на водна баня восък върху летвичките на специална маточна рамка - празна плодникова рамка, на която са прикрепени 2-3 хоризонтални летвички. Първата летвичка е на 3-4 см от горната летва на рамката, а другите две са през 6-7 см. Летвичките са прикрепени в дървени или ламаринени държатели, които са заковани за двете странични летви на рамката и могат да се изваждат за залепването на ивиците, респ. за изрязване на маточниците. Те могат да се прикрепят и на рамковата хранилка, на която се приковават странични летви. Вместо да се залепват ивиците с личинките, могат да се защипват с двойни летвички. Рамката, респ. хранилката с летвичките, се поставя в средата на семейството-отглеждач между питите със запечатано пило. Обикновено на една летвичка пчелите залагат 10-12 маточника.

Чрез изрязване на отделни килийки

Този начин е подобен на предишния, само че подготвените ивици с личинките се нарязват на отделни килийки, които се залепват на дървени или тенекиени квадратни подложки, а те се залепват на самите летвички. Използват се и дървени тапи, които влизат в дупки на летвичките. Килийките с подходящи личинки могат да се изрежат и направо от питата със замба. На едно семейство-отглеждач се дава една рамка или хранилка с 2-3 летвички, т.е. 24-36 килийки.

За разлика от предишните два начина изграждането на маточниците на отделни подложки представлява удобство при тяхното използване.