При резитбата на овощните дървета за формиране на короните се спазват определени правила с по-общ характер, които се наричат основни принципи.

Независимо от вида на короната на овощните дървета, нужно е да се осигури здраво срастване между скелетните части, подходящ наклон на скелетните клони и разклонения и съподчиненост на отделните скелетни части.

Здравото срастване между скелетните части е необходимо за избягване на отцепването, което се наблюдава при обилен плодов товар. Скелетните клони се срастват здраво с водача, когато ъгълът между тях (ъгълът на отклонение) е по-голям от 45°, когато те са по-тънки от водача и когато са не повече от 3-4 в етаж (израстващи близо един до друг). Върхът им трябва да расте изправено, за да се удължават нормално. Най-подходящ наклон за скелетните разклонения е около 30° спрямо хоризонтала. Характерно за водача е вертикалното положение.

Водачът трябва да бъде най-голям по размери, след него по големина да бъдат скелетните клони и разклонения, разположени в долната част на короната, а израстващите над тях да бъдат толкова по-малки, колкото по-високо са разположени.

Технически правила при резитба на овощни дървета

Спазването на правилата улеснява работата на резачите и благоприятства зарастването на раните.

  • При резитба на овошките за формиране на короните съкращаването на продължителите на водача и скелетните клони се извършва на 1-2 мм над подходяща пъпка с лек обратен наклон. Чепове при резитбата не се оставят, тъй като раните зарастват по-трудно.
  • Желателно е резитбата на по-големите по размери овощни дървета да се извършва отгоре надолу. Така резачът преценява добре кои клонки да запази в основата на короната, след като премахне счупените при движенията си по време на работа.
  • Клончетата и по-тънките клонки се режат така, че да не се оставят при резитбата чепове. От тези чепове израстват множество лакомци, които затрудняват извършването на следващите резитби.
  • Когато се ограничават размерите на клоните и клонките, съкращаването се извършва близо до подходяща клонка-продължител, без да се оставя чеп, особено вертикално разположен. В близост до отрезите се запазват колкото е възможно повече клонки с плодни пъпки, за да се предотврати образуването на излишно силни прирасти в тази зона.
  • При резитбата премахването на по-дебели клони и клонки с помощта на трион отрезът се прави така, че от горната страна да допира до образувания в основата на клона пръстен от кора, а отдолу да завършва близо до пръстена. Желателно е по-големите рани да се замазват с овощарска замазка или блажна боя.
  • ВИЖТЕ ОЩЕ: