Цялата концепция на национално ниво за хуманното отношение към птиците е сбъркана, заявява пред Агри.БГ Даниел Божанков, председател на  Асоциация  на промишленото птицевъдство (АПП).

Преди Великден: Каква е ситуацията с вноса и цените на яйцата?

По думите му секторът се чувства в много неизгодна ситуация поради ред причини – птичи, грип, пазари, подпомагане. Инфлуенцата по птиците и тази година сериозно засегна родни птицеферми

От години парите за компенсации се бавят. Изпитваме постоянни затруднения, сумите не се изплащат в срок. Много често тези казуси влизат в съда, печелят се от фермера, но минава твърде много време, което води до пропуснати ползи. Неизплатените пари навреме, костват още средства и загуби”, подчертава браншовият представител.

Според него трябва сериозно да се преосмисли и схемата хуманното отношение, която е „така направена, че 60% от субсидията отива в големите фермери”. Така те стават все по-големи. 

„Но, когато има разпространение на птичи грип, обикновено удря тях, рядко се среща при малките ферми, тъй като те са по-капсуловани, с по-малко персонал и няма такова движение. Тоест големите са много по-уязвими на зарази с икономически щети, обяснява Божанков

През изминалата година като примери за мащабните вреди на заразата могат да се посочат случаите в село Дебелец (ферма с близо 400 000 кокошки), и в Добричко, където бяха унищожени над 330 000 птици. Спадът в родното производство се покрива от внос, който пък сваля цените. Как може да се промени това?

"Трябва да се промени изцяло регламентът за хуманно отношение, тъй като той е утвърден по-най-трудния начин чрез нотификация от ЕК, а има друг регламент, който е доста по-олекотен, но той не включва най-големите производства. 

Като цяло политиката за подпомагане на ЕС изключва финансиране и стимулиране на големите индустриални ферми, които се водят големи предприятия по Закона за малките и средни предприятия. Но при нас нотификацията е направена по най-трудния ред, за да могат да бъдат включени големите предприятия.

Оттам идва целият проблем. По този начин е стартирано още навремето. И до ден днешен имаме голям отпор от тях за промени, като излизат с мотива, че може да не ни одобрят нотификацията и да не получим средствата. Явно министерството са съгласни с тях, затова досега не сме успели да променим нещата. Но работим в тази посока. Ние реално можем да правим промени всяка година, въпреки че в момента схемата е нотифицирана за 6 години", казва още Даниел Божанков.