Месец по-рано от обикновено розопроизводителите започнаха да прибират розовия цвят, коментира за Агри.БГ Петър Симеонов, председател на Професионалната асоциация на розопроизводителите в България. 

“От началото на май всички розопроизводители започнахме с прибирането на розовия цвят. В момента се бере основния цвят, като към 25-26 май кампанията ще приключи”, допълни още той. 

Според Симеонов дъждовете в края на април са подпомогнали добиването на по-качествен цвят. 

Розата обича да е влажна. Така се концентрира повече масленост, особено при ниски нощни температури и по-високи дневни, както е в момента”, каза още розопроизводителят.

Влагата обаче не може да е прекомерна, тъй като повлиява на растението и розовите пъпки не могат да се разтворят. Заради по-ранното развитие на розовите градини обаче се прогнозират по-ниски добиви от миналата година.

“Влагата ще компенсира 10-12% от добива, но като брой пъпки добивите са по-ниски от миналогодишните”, уточни Петър Симеонов. 

 

По-ранен старт на кампанията отбелязва и Веселина Ралчева, която отглежда биологично етерично-маслени култури.

"Засега нещата вървят добре като качество на цвета, като количество. Но никой не си спомня през април да е започвал розобер", коментира тя пред БНР. 

По-ранната кампания обаче е помогнала за наемането своевременно на достатъчно работници, но генерално проблемът с работната ръка става все по-сериозен с всяка следваща година.

Особена трудност за стопаните представлява сключване на еднодневни договори с работниците, който административно усложнява работата на розопроизводителите.

“В момента изкупната цена на розовия цвят по договори е около 3,70 лв. за килограм при цена за бране около 1,50 лв. за берачите, но оттам нагоре има още доста разходи - транспорт, за бригадир, така реално цената за бране достига до 2 лв. за килограм”, каза Петър Симеонов. 

При себестойност от близо 1 лев за килограм стопаните трудно ще осигурят добри грижи за розовите градини за следващата година, прогнозира председателят на Професионалната асоциация на розопроизводителите.

След края на кампанията по прибиране на розовия цвят и след изчисляване на средния добив от декар ще се вземе и решение дали розопроизводителите ще настояват за изплащането на де минимис за стопаните от този сектор, коментира още Петър Симеонов. 

През миналата година добивът от декар е бил около 215 кг. 
“Ако през тази година добивът от декар падне под 200 кг, ще търсим помощ по де минимис”, категоричен бе Симеонов. В момента стопаните очакват изплащането на подпомагането по т.нар. Украинска мярка. 

По думите на Веселина Ралчева през последните 2 години розопроизводителите у нас са намалели с 15%. Подобна тенденция забелязват и от Асоциацията на розопроизводителите. 

"Преди 6-7 години ние сме брали до близо 20 000 тона цвят розов в България. В момента са под 10 000 тона. От 3-4 години не сме видели да се засади коренче роза”, каза Петър Симеонов.

Според него браншът се нуждае от целенасочена политика - стратегия за няколко години и от целева финансова подкрепа, особено за стопаните, които обработват до 200 дка розови градини, за да останат на полето.