Предшественици на те може да бъдат всички зеленчукови култури, които освобождават площта рано и оставят почвата чиста от плевели.

Подготовка на почвата се състои се в дискуване с дисков плуг или в брануване с брана; подравняване с дългобазисен подравнител; основно торене с 3-4 t на декар разложен оборски тор, 6-7 кг Р2О5 и 8-10 кг К2О и дълбока оран на 28-30 см дълбочина с обръщателен плуг. Неразложеният оборски тор влияе отрицателно върху качеството на продукцията. За по-добро влагозапасяване и аериране почвата се продълбочава с култиватор-разрохквач на 50 см дълбочина. Площта се профилира с комбиниран браздооформител още през есента.

Напролет с лехова зъбна брана почвата в лехите се обработва за раздробяване на буците, унищожаване на плевелите и заразяване на повърхността. Преди сеитбата с комбиниран лехообразувател се оформя лехо-браздова повърхност. С прикачена към него торова уредба се внасят 3-4 кг на декар азотен тор на 5 см по-дълбоко от дълбочината на засяване на семената. Заедно с тази обработка се внасят и предвидените хербициди.

Морковите се отглеждат само чрез директна сеитба, която започва в края на февруари и продължава до юни. Сее се и предзимно.

Схемата на сеитба на морковите е от голямо значение за получаване на висок добив и качествена продукция при механизираното прибиране. При ивичеста сеитба семената се разпръскват на ивици, широки до 12 см. По този начин се създават условия за отглеждане на по-голям брой растения на единица площ и се получава повече стандартна продукция (с 48%), отколкото при редова сеитба. Сеитбената норма при редови посев е 450 гр. семена на декар, а при ивичеста сеитба - 700 гр. Подходяща е и сеитбата на четириредова лента по схемата 70+30+30+30 см или 70+20+50+20 см на високи лехи с поливни бразди по средата. Семената се засяват на дълбочина около 2 см със сеялка за точна сеитба или с обикновена зеленчукова сеялка.

Основни грижи през вегетацията на морковите са борбата срещу плевелите и разрохкването на почвата. При съчетаване на механичните и химичните средства посевът може да се запази чист от плевели. За целта преди поникването на морковите при образуване на почвена кора площта се обработва с ротационна мотика или с щригелна брана. Много добре е, когато преди поникването и във фаза 3-ти-4-ти лист на морковите се внесе подходящ хербицид. Извършват се и 4-5 междуредови обработки. Окопаването на дълбочина 14 см вода към увеличаване на добива с около 25%. То може да се съчетае с двукратно подхранване с по 3-4 кг азот на декар. Поливането е решаващо за получаването на високи и сигурни добиви. При недостатъчна влага напояването започва още преди сеитбата (особено при юнско засушаване). През вегетацията се полива 4-5 пъти с по 50 м3 вода на декар за поддържане на почвената влажност над 70% от ППВ. Гравитачно се полива на профилирана повърхност. Морковите реагират много добре на поливане чрез дъждуване.