Определянето на сеитбените дати и сроковете за засаждане на разсада се явяват критични по отношение на неговото култивиране. Ранното полско отглеждане на китайско зеле е много рисковано, а това се дължи на опасността от стрелкуване поради удължаването на деня и резките температурни промени настъпващи през пролетта. Затова ранното полско производство на китайско зеле се препоръчва само за Южна България, където разсадът може да се изнесе на полето по-рано - през март.

Засяването на семената става до 15 февруари в полутопъл парник. Може да се засее и върху много добре обработената, подравнена и обеззаразена почва, но по-надеждни са резултатите, когато се използват пластмасови кофички напълнени с торопочвена смеска. Преди сеитбата сместа се навлажнява добре, поставят се по няколко семена и се засипват с 1 см от същата смеска. Притъпква се леко и се полива с хладка вода. За една парникова рамка отиват 3-4 грама семе. За да се произведе разсад за 100 кв.м. са необходими не повече от 4-5 рамки. След поникването в кофичките се оставят по 1 или 2 растения. Трябва да се има предвид, че кълняемостта на семената, които се предлагат на нашия пазар е над 90% и за това не трябва да се засяват много семена в кофичките Вече отбелязахме, че подходяща за отглеждане на разсада е температура 15-16°С. Няколко дни преди разсадът да се изнесе навън температурата се понижава с 1-2°С. В деня преди засаждането растенията се поливат.

Подготовка на почвата и засаждане на китайско зеле

Разсадът е готов за засаждане на полето след 25-30 дни. Преди разсаждането почвата се набраздява през 40-50 см. Върху вътрешната страна на тира, на известна височина от дъното на браздата, се правят ямички през 30 см, в които се поставя разсадът изваден с почвата от кофичките В ямичките се поставя по 1 растение. Полива се на ръка с темперирана вода. След няколко дни неприхваналите се растения се подсаждат.